reklama

Nezničte si záda hned při první sněhové nadílce

Sněhová nadílka s sebou přináší i námahu spojenou s jejím odklízením. Je pravdou, že z chodníků a příjezdových cest za vás nikdo sníh nesklidí, ale vynaloženou námahu můžete velmi zefektivnit. Pomocí vhodných nástrojů od Fiskars a správné techniky si můžete ušetřit mnoho času i bolavá záda.

i (Zdroj: Fiskars)
Odklízejte napadaný sníh chytře (Zdroj: Fiskars)

Odklízení sněhu není jen tak. Jedná se sice o zdravou aktivitu na čerstvém vzduchu, při které spálíte mnoho přebytečných kalorií, ale jen v případě, že dodržíte několik základních pouček. Jinak si velmi snadno přivodíte nějaké svalové zranění nebo se minimálně lidově řečeno „vyšťavíte“ za pár minut. Nejdůležitější je výběr a použití vhodného nářadí. Doporučujeme produkty Fiskars, jelikož díky jejich vlastnostem budete muset vynaložit daleko méně síly a způsobíte si menší námahu. Všechno nářadí Fiskars je totiž navrženo s ohledem na pohodlí uživatele.

Náčiní Fiskars určené na úklid sněhu je lehké, pevné, odolné a dodržuje ergonomické standardy, které zabraňují nepřirozenému držení nástroje a hrbení se při práci. Díky kovovým hranám a protipřilnavým kopečkům jsou lopaty odolné proti přichycení sněhu k povrchu lopaty.
Dbejte na to, aby nářadí bylo lehké
i (Zdroj: Fiskars)
Dbejte na to, aby nářadí bylo lehké

1. Důležité je správné nářadí

V závislosti na velikosti plochy a množství sněhu si vyberte vhodnou velikost hrabla. Dbejte na to, aby byl výrobek co nejlehčí – což produkty Fiskars splňují, váží průměrně 1,6 kg – a aby délka násady odpovídala vaší výšce. K základnímu vybavení pro odklízení sněhu patří hrablo na sníh a škrabka na odstraňování ušlapaného sněhu a ledu.

  • Lopaty na sníh a odhrnovače jsou dobré pro čištění menších ploch a odhazování sněhu.
  • Velký shrnovač sněhu s rukojetí je užitečným nástrojem, pokud potřebujete sníh shrnout na jedno místo bez použití lopaty nebo jiných nástrojů.
  • U odhrnování větších ploch je zase zcela bezkonkurenční dvouruční shrnovač. Při jeho použití můžete využít i sílu vašich nohou a můžete snadno zbavit sněhu větší plochy bez většího tlaku na paže a ramena.
  • Pro zodpovědné řidiče je tu lehká lopata do auta, která je užitečná při řízení v nepříznivém počasí a v nečekaných situacích na silnici. Šikovným pomocníkem je i skládací škrabka na led se smetákem v jednom.
Volte to správné nářadí
Volte to správné nářadí (Zdroj: Fiskars)
Řidiči by měli zvážit i pomocníka pro odklízení sněhu, kterého mohou vozit s sebou
Řidiči by měli zvážit i pomocníka pro odklízení sněhu, kterého mohou vozit s sebou (Zdroj: Fiskars)

2. Kam se sněhem

Než začnete s odklízením, rozmyslete si, kde budete sníh hromadit. Nedávejte jej na silnici, protože tam bude překážet. Vyberte takové místo, na kterém nebude sníh nikomu vadit. Zároveň nesmíte zapomenout, že až bude sníh tát, bude z něj dost vody, a co si budeme nalhávat, i spousta nečistot.

3. Posypový materiál

Nejlepším materiálem pro posyp chodníků je štěrk nebo písek. Na jaře je ale nutné jeho zbytky zamést a odklidit. V mnoha regionech je zakázáno používat posypovou sůl, která poškozuje rostliny a životní prostředí. I na to je potřeba myslet, až budete ošetřovat kluzký povrch chodníku či cesty.

4. Vhodné oblečení

Při odklízení sněhu noste teplé zimní oblečení. Nejlepší jsou prodyšné oděvy, oceníte je především při odklízení sněhu hrablem. Pokud by se totiž vlhkost hromadila na kůži, mohli byste se nachladit. A že úklid sněhu je pořádná dřina, ví každý, kdo se se sněhovou nadílkou každoročně potýká. Hodina této činnosti spálí 1590 kJ. Jen pro srovnání - hodina jízdy na běžkách vám spálí 1890 kJ při hodině tenisu spálíte 2050 kJ. A to už je nějakého propoceného prádla.

Pozor! Pokud je sníh mokrý, nezvedejte hrablo se sněhem, ale jen jej odtlačte pryč. Práci na velkých plochách velmi usnadňují speciální hrabla na sníh. Pokud to není možné, naberte na hrablo pouze malé množství sněhu a pokrčte při zvedání kolena. Tak, jako při sportu musíte dodržovat správné držení těla, stejně tomu je u této práce.

Správně se oblečte!
i (Zdroj: Fiskars)
Správně se oblečte!

Lopata na sníh Fiskars SnowXpert™s lehkou hliníkovou násadou je v místě držení potažena oranžovou vrstvou plastu. Ergonomicky navržené držadlo nabízí pohodlný a pevný úchop i pro ruce v těch nejsilnějších rukavicích. Hlava lopaty z polypropylenu je lehká a zároveň tvrdá pro snadné odhazování prašanu i těžkého sněhu, a to nejen kolem domu, ale také od aut a z jiných stísněných míst.

Všechny výrobky SnowXpert jsou unikátní tím, že v kovové liště mají zapuštěn odolný drát, který zvětšuje pevnost a trvanlivost výrobku až dvojnásobně proti běžnému nářadí.

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 31. 12. 2022, Autor: Fiskars (text a foto), Profil autora: Redakce