reklama

Sněhové frézy pro precizní úklid sněhu

Sněhová fréza je součástí výbavy již většiny rodinných domů, ale využití má také při úklidu městských komunikací i příjezdových cest nejen v horských oblastech. Pojďme se blíže podívat na typy sněhových fréz a požadavky na jejich funkci i kvalitu.

Sněhové frézy pro precizní úklid sněhu

Jaké jsou druhy sněhových fréz? Sněhové frézy se podle pohonu dělí na benzinové a elektrické. Silnější benzinové stroje jsou na trhu k dispozici v provedeních s jednostupňovým nebo dvoustupňovým systémem zpracování sněhu.

Na pravidelný úklid čerstvého sněhu z krátkých chodníčků, teras a verand stačí jednostupňová fréza. Jejich rotující lopatky z tvrzené gumy nabírají sníh z odklízeného povrchu a přes odhozový komín jej odhazují do vzdálenosti, kterou si sami nastavíte. Hlavní předností těchto strojů je jejich kompaktní tvar a malé rozměry, díky kterým jsou snadno skladovatelné. Tyto frézy však perfektně odklidí sníh pouze ze zpevněných povrchů, při práci na nezpevněných by mohlo dojít k poškození šnekového systému.

Sněhová fréza jednostupňová
Sněhová fréza jednostupňová

Jestliže potřebujete odklízet těžký, udusaný, mokrý nebo zledovatělý sníh, perfektně ho odklidí některý z modelů dvoustupňových fréz. Díky konstrukčně vyspělému systému zpracování sněhu dokáží vyčistit zámkovou dlažbu nebo i nezpevněný a nerovný povrch od tun libovolného typu sněhového nánosu.

Už podle názvu je patrné, že princip činnosti dvoustupňových fréz je založen na dvou stupních. Ten první tvoří ocelový šnek vybavený pilovitými zuby – sníh odkrojí, rozmělní a dopraví jej do vysokorychlostního ventilátoru mimo pracovní prostor frézy. Odhozový komín můžete z místa obsluhy natočit směrem, který si sami vyberete.

Dvoustupňový systém zpracování sněhu
Dvoustupňový systém zpracování sněhu

Některé modely dvoustupňových sněhových fréz jsou zkonstruovány speciálně pro činnost v horských sněhových podmínkách, ve kterých bez problémů odklízejí vysoké vrstvy zledovatělého a těžkého sněhu. Takové stroje jsou schopny odklidit až 1366 kilogramů sněhu za minutu a perfektně obstojí v drsných podmínkách horských chat, hotelů i lyžařských areálů.

Jak vybrat správný druh sněhové frézy

Sněhovou frézu si pořizujete na více sezon. Proto musí bez nutnosti řešení technických závad pracovat několik let. Abyste se vyhnuli případným nepříjemným reklamacím, o tom, zda si pořizujete kvalitní frézu, se přesvědčte už v prodejně. Zde je základní návod pro zjištění kvality stroje.

 

  • Vší silou stiskněte rukama jednotlivé lopatky kovového šneku směrem k sobě. Nesmí se pohnout, natož pak překřížit. Jestliže ano, existuje možnost, že při kontaktu s kusy ledu dojde k poškození stroje.
  • Maximální silou zatlačte shora oběma rukama na kovový bunkr frézy. Nesmí se prohnout. Jen tak poznáte, že výrobce na materiálu nešetřil. V opačném případě by při odhazování sněhu mohl snadno prasknout při najetí do zledovatělého sněhu např. s rampouchy.
  • Zkuste zatlačit na vnitřní boční stranu bunkru. Nesmí se od šneku odchýlit a v místě uchycení musí být pevně a stabilně uložen. Jedině tak eliminujete riziko jeho vyosení při práci, což by vedlo k poškození převodovky.
  • Snadné řazení rychlostních stupňů v co nejkratších drahách zaručuje jednoduchou změnu rychlosti přímo během jízdy. Technické zpracování musí být precizní vzhledem k tomu, že je při provozu extrémně namáháno.
  • Řadicí páka musí být umístěna přímo na hlavním ovládacím panelu. Neměli byste se k ní shýbat.
  • Rychlé natočení odhozového komínu pomocí kličky. Ideální je ovládání joystickem v podobě funkce QuickStick.
  • Minimální průměr kol dvoustupňové frézy by měl být 33 cm. Při menším průměru je pohyb s frézou na nerovném povrchu příliš obtížný. Pro ještě lepší trakci je vhodné vybírat sněhové frézy s pneumatikami se vzorkem ve tvaru písmene „V“ nebo pásy.
  • Nezapomeňte zjistit zemi původu stroje – tato informace je uvedena na výrobním štítku sněhové frézy. Pokud na něm naleznete, že byla vyrobena v USA nebo v Japonsku, je velmi pravděpodobné, že si pořizujete kvalitní stroj.
  • Sněhová fréza není stroj na jednu sezónu, proto by na něj měla být poskytována minimálně pětiletá záruka. Stejně tak je důležité, aby měl specialista široké servisní zázemí a dokázal garantovat rychlou i dlouhodobou dostupnost náhradních dílů.

Technické vychytávky

Pro pohodlnější obsluhu a větší komfort při práci najdete na některých modelech fréz praktické technické vychytávky. Díky nim tak třeba můžete odhazovat sníh tam, kam potřebujete, v mrazech si zahřejete dlaně a za tmy si třeba i posvítíte na cestu.

Systém s citlivým joystickem, jehož pohyby rychle a přesně změníte směr i vzdálenost odhozu sněhu. Můžete odhazovat sníh přesně tam, kam potřebujete, a to až do maximální vzdálenosti.

Quick Stick
Quick Stick

Systém FreeWheel / Auto Turn umožňuje se strojem zcela lehce zatáčet. Díky této funkci můžete frézu otočit téměř na místě.

Užitím plazů z měkčeného materiálu zamezíte poškrábání zámkové dlažby nebo betonového povrchu. Zajišťují totiž styčnou plochu mezi podložím a bunkrem sněhové frézy.

Systém FreeWheel
Systém FreeWheel
Plazy z měkčeného materiálu
Plazy z měkčeného materiálu

Některé modely vyšší řady sněhových fréz jsou vybaveny vyhřívanými rukojeťmi, jež oceníte zejména při úklidu sněhu během teplot pod bodem mrazu.

Dvoustupňové sněhové frézy mohou být vybaveny světlometem pro snadnější orientaci v terénu za brzkého rána nebo v podvečer.

 

Vyhřívané rukojeti
Vyhřívané rukojeti
Světlomet
Světlomet

Připraveno ve spolupráci s Mountfield.

Publikováno: 14. 12. 2018, Autor: Mountfield (text a foto), archiv firem (foto), Profil autora: Redakce