reklama

Jak na rozkvetlou zahradu i v říjnu?

V říjnu často poklesnou noční teploty pod bod mrazu, což znamená definitivní konec kvetoucí krásy letniček. Z květin však zahradu ozdobí svými květy trvalky a některé cibuloviny. Díky chryzantémám, podzimním astrám, vřesu a ozdobné kapustě naladíte okenní truhlíky tak, že se ohlédne každá sousedka. A až sklidíte jedlé poklady zahrady, zaměřit se můžete na keře, které na podzim obarví zahradu snad všemi tóny.

i (Zdroj: Zahradnictví Flos Praha)
Víte, jak na rozkvetlou zahradu v říjnu? (Zdroj: Zahradnictví Flos Praha)

Trvalky

V říjnu na zahradě kvetou už jenom poslední opozdilci – oměj, podzimní astry, slunečnice a především široká paleta chryzantém. Z nižších trvalek dokvétají rozchodníky a fialky. Během října se dokončuje přesazování a výsadba nových trvalek, které rozkvétají hned na jaře. Odkvetlé stonky trvalek odstřihneme anebo seřízneme tak, aby nepůsobily rušivě. Květy a květenství uřízneme a usušíme jako podzimní výzdobu – k tomu se výborně hodí třeba mochyně a máčka.

Přečtěte si, jak se správně starat o chryzantémy.

Trvalky
i (Zdroj: Zahradnictví Flos Praha)
Trvalky

Cibuloviny

V teplých podzimních dnech krásně kvetou poslední mečíky a jiřinky. Během října tyto hlíznaté rostliny sklidíme – za teplého dne vyryjeme, uložíme do bedniček a skladujeme celou zimu při optimální teplotě 6 stupňů. Zároveň pokračujeme ve výsadbě cibulovin, které budou zahradu zdobit na jaře: tulipánů, narcisů, hyacintů, modřenců, krokusů či ladoněk.

Okenní truhlíky

Většina letní parády v truhlících už odkvetla, což ovšem neznamená, že vaše okna nemohou zářit životem. Letničky v truhlících vyměňte za nízké chryzantémy, podzimní astry, nízké trvalky či menší dřeviny. Začátečníci nešlápnou vedle s vřesem, drátovcem, ozdobnou kapustou či libavkou s magicky červenými plody. Dozdobit můžete prakticky jakýmikoli travinami. Celou zimu vydrží v truhlících okrasná kapusta a vřes, pokud se o něj dobře postaráte.

Na krátkou chvíli udělají velkou parádu i listopadky, ozdobné papričky, růže či macešky. Ideální jsou ovšem do interiérových truhlíků – za oknem vydrží jenom chvilku. Doma do nich přidáte slavnostnější orchideje nebo bramboříky a o nové aranžmá máte postaráno.

Zeleninová zahrada

V říjnu a listopadu sklízíme poslední ovoce a zeleninu:

  • růžičkovou kapustu,
  • červenou řepu,
  • dýně,
  • květák a brokolici,
  • mrkev a pastiňák,
  • tuřín a vodnici,
  • pór,
  • brambory,
  • celer a petržel,
  • jablka, hrušky a ořechy.
Zeleninová zahrada
i (Zdroj: Zahradnictví Flos Praha)
Okrasný záhon

Okrasné dřeviny

Říjen je nejvhodnější měsíc pro výsadbu nových dřevin. Na začátku měsíce se ještě hojně vysazují jehličnany a stálezelené listnáče. Potřebují dobře zpracovanou půdu, vylepšenou kompostem či hnojem.

Podzimní zahradu zaručeně rozzáří:

Růže šípková

Jemné růžovobílé květy už jsou dávno odkvetlé a jejich místo zaujaly rudé šípky. Nenápadná, ale z ekologického hlediska důležitá růže šípková perfektně zapadne do zahrad přírodního charakteru či na pozemky sousedící s volnou krajinou.

„Růži šípkovou doporučujeme i pro výsadbu živých plotů. Takový plot je netypický, na jaře a v létě růžový a na podzim nádherně rudý. Navíc jsem ještě nezažil zloděje, který by se zvládl prodrat hustou vrstvou šípkových keřů.“

Václav Mařík jr., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha

Hlohyně šarlatová

Neopadavý trnitý keř vytváří neproniknutelné stěny s oválnými tmavě zelenými listy. Návštěvníky vaší zahrady však na první pohled upoutají žluté, oranžové či červené malvičky dozrávající právě na podzim.

Okrasné dřeviny
i (Zdroj: Zahradnictví Flos Praha)
Okrasné dřeviny

Krásnoplodka

Nad krásnoplodkou uznale pokývá hlavou každá návštěva. Jen málokterá dřevina totiž upoutá tolik pozornosti. Mezi žloutnoucím říjnovým listím směle vykukují lesklé tmavě fialové plody. Připomínají umělé korálky a často vydrží až do jara. Rozzáří nejen chmurné podzimní dny, ale úchvatně vypadají i ve sněhovém příkrovu.

Pámelník červenoplodý

Pámelník známe všichni z dětství jako „praskací kuličky“ bílé barvy. Tento hustý dvoumetrový keř s kulovitými plody je na zahradách často k vidění v bílé variantě. Má ovšem i daleko zajímavější provedení: pámelník červenoplodý nabízí atraktivní nachově červené plody. Ty navíc vydrží krásně barevné dlouho do zimy.

Brslen evropský

Brslen na jaře a v létě často přehlížíte kvůli obyčejnému zelenému olistění, na podzim se však díky extravagantně zbarveným plodům stává jedničkou každé zahrady. Tvoří šarlatově růžové tolobky s oranžovými míšky, které vyniknou na každé zahradě.

Říjnovou zahradu umí krásně ozdobit i dřišťály, kaliny, skalníky či kdoulovce. Tradičně pěkně vypadají keře pnoucí – břečťan, révovník či cesmína a mahon. Nenáročné jsou okrasné keřové višně, mandloně, jeřáby a plodové růže. Podzimní zahrada se dá také mlsat, například temnoplodec (aronie) i rakytník jsou plné vitamínů.

Publikováno: 1. 10. 2020, Autor: Flos (text a foto), Profil autora: Redakce