reklama

Jak připravit bazén na zimu?

Tak už je to tady. Léto se chýlí ke svému konci a každý už myslí na to, jak včas připravit svou zahradu na přezimování. Kdo na ní má bazén, bude se muset postarat i o něj. Nejde však o nic složitého.

Jak připravit bazén na zimu?

Například i proto, že se na zimu prakticky z žádného moderního bazénu nemusí vypouštět voda. Výjimku tvoří především starší betonové bazény nebo bazény s vnitřním dlaždicovým obkladem. Do pórů betonu i spár mezi dlaždicemi totiž vniká voda, která při zamrznutí může způsobit jejich roztahování a hrozí prasklinami.

U moderních nadzemních a rovněž zapuštěných bazénů však stačí před zimou upustit vodu pod vratné trysky. Voda, která v bazénu zůstane, může klidně zmrznout - bazén se nepoškodí. Ale ještě před tím je nutné postarat se o samotnou vodu. Takže jak správně zazimovat bazén? Odborník tuto práci rozdělil do sedmi kroků.

Vyčistěte bazén a upravte vodu

Zazimování bazénu by mělo proběhnout v době, kdy se minimální noční teploty vzduchu ještě nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody je mezi 10 až 15 °C. Správně zazimovat bazén se podaří jen tehdy, když je voda v bazénu náležitě čistá. Nejprve je tedy potřeba postarat se o očistu bazénu i vody. Ze dna odstraňte všechny nečistoty. Nejsnadněji to půjde pomocí bazénového vysavače. Pokud zůstanou nějaké nečistoty plavat na hladině, musí také pryč – pomůže ruční síťka na teleskopické tyči.

Vyčistěte bazén a upravte vodu
Vyčistěte bazén a upravte vodu

Po odstranění mechanických nečistot upravte složení vody. Zkontrolujte a podle potřeby upravte úroveň pH, tvrdosti vody a chlóru. A to pomocí příslušných testerů a bazénové chemie. Pak zapněte filtraci a nechte ji běžet, aby se voda v bazénu dobře promíchala.

Snižte hladinu vody

Následně odpusťte z bazénu vodu asi deset centimetrů pod skimmer. Na místo hlavy vratné trysky našroubujte zátku vratné trysky. Pokud zátku nepoužíváte, odpusťte vodu pod úroveň vratné trysky, hlavu vratné trysky demontujte i s kroužkem a oba díly uskladněte.

Očistěte bazén

Stěny bazénu pod i nad hladinou dobře očistěte speciálním čistícím přípravkem, například výrobkem Azuro Clear Forte. Pak od bazénu odpojte hadice a vylijte z nich vodu. Pomoci si můžete třeba vysavačem na mokré vysávání.

Očistěte bazén
Očistěte bazén

Aplikujte zazimovací přípravek

Do zbylé vody v bazénu, vmíchejte podle návodu na obalu zazimovací přípravek Azuro Zima, který bude až do jara účinně bránit růstu řas a vzniku zákalů.

Aplikujte zazimovací přípravek
Aplikujte zazimovací přípravek

Postarejte se o výbavu bazénu

Náležitou péči je třeba věnovat také pískové filtraci a další výbavě bazénu, jako je tepelné čerpadlo nebo solární ohřev.

Pískovou náplň filtrace propláchněte, resp. dezinfikujte písek ve filtraci rozpuštěným přípravkem Azuro Chlor Šok – G, který aplikujete přímo do skimmeru (viz návod na přípravku). Pokud byla náplň používaná už druhou sezonu, raději ji vyměňte za novou. Dá se koupit v balení po 25 kg asi za 250 korun. Z filtrace pak demontujte čerpadlo i hadice. Také z nich vylijte zbylou vodu. Vodu vypusťte i z filtrační nádoby.

Pokud máte bazén vybavený solárním ohřevem, odpojte jeho panely, vysajte z nich vodu a uložte je na místo, kde nemrzne.

Pokud máte tepelné čerpadlo, odpojte je od elektrické sítě a uzavřete obtokové ventily. Z čerpadla vypusťte vodu a tu, co zbyla ve výměníku čerpadla, pečlivě vysajte.

Přes zimu v bazénu nesmí být žádné příslušenství, jako jsou například bazénové schůdky nebo plavecký protiproud. Proto je demontujte, očistěte, zbavte veškeré vody a vlhkosti a uložte na místo, které je suché a kam nemůže mráz.

Zapuštěný bazén zakryjte, nadzemní nechte odkrytý

Pokud nemáte praktické posuvné zastřešení bazénu, zakryjte na závěr zakryjte bazén krycí plachtou, která bazén i vodu ochrání během podzimu před padajícími nečistotami (např. listím a jehličím). Na zakrytí zapuštěného bazénu použijte speciální zazimovací plachtu typu kris-kros. Po splnění výše uvedených kroků bude bazén dobře připraven na přezimování a jeho opětovné uvedení do provozu na jaře bude rychlé a bezproblémové.

www.mountfield.cz

Publikováno: 14. 10. 2018, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce