reklama

Podzimní práce na zahradě

Ani jsme se nenadáli a letní prázdniny jsou zase za námi. Před námi je však neméně krásné období – podzim. S prvními napadanými listy je tady čas zahradních prací, jakými jsou poslední posekání trávníku, vertikutace, hnojení, shrabání listí, či příprava palivového dříví.

Podzimní práce na zahradě

Sekání trávy je nezbytnou práci na zahradě

Nedostatek slunečního svitu, vysoká vlhkost a nízké teploty v zimě mohou trávníkům značně přitížit. Z toho důvodu se vyplatí věnovat zahradě více práce a již od října ji začít připravovat na nadcházející mrazy. Sekání trávy je klíčovou prací na zahradě, která se odrazí na prvních stéblech v jarních měsících. Porost trávníku na podzim sekejte do výše 5 cm a více, tráva zůstane déle zelenější, jelikož je schopna lépe pohlcovat sluneční záření. Současně tak zabráníte prorůstání mechů a plevelu a zvýšíte odolnost vůči mrazům.

Vertikutace

Odstranění travní plsti, neboli vertikutace patří mezi další práci na zahradě, která by se neměla na podzim zanedbat. Ta se provádí vertikutátory, jejichž rotační nože se zařezávají jak do trávníku, tak do půdy, čímž ji výborně provzdušní. Celý proces zajistí vyšší propustnost vody a kyslíku a sníží riziko výskytu chorob a plevele. Zároveň posílí kořeny trávy, která se stane odolnější vůči nízkým teplotám. Vertikutace se provádí za sucha na posečeném trávníku do maximální hloubky 3 mm, zbytky vyhrabaného materiálu se pak musí odstranit. Celý proces bez obav zvládnete s nářadím Gardena Combisystem. K jedné násadě můžete používat různé nářadí, které se na násadu upevní pomocí neztratitelného šroubu. Pro podzimní práce se budou hodit řezací hrábě či hrábě na trávu. Vertikutaci urychlíte elektrickým vertikutátorem Gardena EVC 1000, jehož hlavním plusem jsou vysoce odolné vertikutační nože ze speciálně kalené pozinkované oceli a elektromotor s vysokým výkonem.

Vertikutace
Vertikutace
Vertikutace
Vertikutace

Úklid listí

Ani úklid listí by se neměl na podzim podceňovat, jelikož spadané listy zabraňují pronikání slunečních paprsků a podporují tvorbu plísní a mechu. V současnosti je možné v obchodech pořídit hned několik různých nástrojů, které značně ulehčí tuto mnohdy nepříjemnou práci. Hrábě Gardena Combisystem XXL vario, které lze dokonce rozpůlit, aby nahrabané listí šlo snadno přenášet. Pokud chcete během hrabání listí zažít i trochu zábavy, pořiďte si motorový foukač. Foukačem Gardena ErgoJet 3000 můžete listy rychle přemístit, ale i vysát a rozmělnit.

Úklid listí
Úklid listí
Úklid listí
Úklid listí

Prořezávání stromů a příprava dřeva

Podzim je také obdobím příprav dříví na zimu. Každé dřevo se vyznačuje jinými vlastnostmi, proto se jeho zpracování může lišit. Čím dříve se dřeva ujmete, tím méně námahy vynaložíte. Akumulátorová teleskopická vyvětvovací pilka Gardena TCS Li-18/20 je výborným pomocníkem pro prořezávání stromů i ve výškách. S teleskopickou vyvětvovací pilkou hravě dosáhnete až do výšky 4 m. Určitě oceníte její nízkou hmotnost a intuitivní ovládání. Skvělým pomocníkem při přípravě palivového dřeva je i univerzální sekera Gardena 1000A, jejíž topůrko je vyztuženo PA vlákny zajišťujícími vysokou pevnost a dlouholetou životnost.

Více informací nejen o výrobcích Gardena naleznete na www.gardena.cz.

Prořezávání stromů a příprava dřeva
Prořezávání stromů a příprava dřeva
Prořezávání stromů a příprava dřeva
Prořezávání stromů a příprava dřeva

Publikováno: 29. 9. 2018, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce