reklama

Svilušky mohou být vážným problémem pro vaše rostliny, ale s vhodnými metodami kontroly a prevence lze jejich počet udržet pod kontrolou

Svilušky jsou velmi drobní asi 0,5 mm velcí světle žlutí, zelenaví nebo i červení ovální roztoči. Existují desítky druhů, na kulturních rostlinách škodí jen několik z nich. Nejčastěji se jedná o svilušku chmelovou – Tetranychus telarius. Název nás však nesmí zmást – sviluška chmelová je schopna napadat velkou řádku rostlin, ze zelenin se nejčastěji vyskytuje na okurkách, paprikách, cuketách, rajčatech, fazolích atd., z okrasných rostlin pak na všech lilkovitých, azalkách, kaktusech, kalách, karafiátech, fíkusech, gerberách, palmách a mnohých dalších.

i (Zdroj: Lovela Terezín s.r.o.)
Sviluška je rod roztočů, kterým je obecně věnována velká pozornost pro jejich schopnost vážně poškozovat rostliny

Sviluška je drobný asi 0,5 mm velký roztoč s červenýma očima. Dospělec má 4 páry jednoduchých článkovaných nohou. Barva těla se může měnit podle roční doby od bezbarvé až po světle žlutou se dvěma tmavými skvrnkami na bocích těla (po posledním svlékání). Starší jedinci mají na hřbetě dvě tmavší skvrny. Na podzim se zbarvují oranžově až cihlově červeně, což je typické pro přezimující samičky.

Svilušky jsou 0,5–0,7 mm velcí, většinou bělavě bezbarví nebo červenooranžoví
i (Zdroj: Lovela Terezín s.r.o.)
Svilušky jsou 0,5–0,7 mm velcí, většinou bělavě bezbarví nebo červenooranžoví

Mají 4 vývojová stádia: vajíčko-larva-nymfa-dospělec. Délka vývoje (od vajíčka po dospělce) je závislá na teplotě a vlhkosti prostředí (při teplotě 15 °C asi 30 dní, při teplotě 21 °C asi 14 dní, při teplotě nad 30 °C už jen 5 dní). Při nízkých teplotách do 8 °C se téměř zastaví jejich reprodukční schopnost. Za příznivých podmínek se může vyvinout za rok až 10 generací. Sviluška chmelová přežije zimu jako dospělá samička v zimním spánku někde v úkrytu (v konstrukcích skleníků, pod rostlinnými zbytky, v prasklinách sloupů i v půdě).

Svilušky způsobují drobné skvrny způsobené sáním tkání hostitele, obvykle nejdříve na listech
i (Zdroj: Lovela Terezín s.r.o.)
Svilušky způsobují drobné skvrny způsobené sáním tkání hostitele, obvykle nejdříve na listech

Svilušky škodí tím, že sají na spodní straně listů. Vlivem sání vznikají na listech mezi žilkami tečkovité světlé skvrny, které se postupně slévají a napadené listy žloutnou a zasychají. Postupně je celá rostlina opředena pavučinkami (hlavně na spodní straně listů), po kterých se svilušky pohybují. Při silném napadení rostlina ztratí listy a uhyne.

Příznaky v případě invazivního průběhu mohou připomínat náhlé vadnutí a bezdůvodné usychání rostlin
Příznaky v případě invazivního průběhu mohou připomínat náhlé vadnutí a bezdůvodné usychání rostlin (Zdroj: Lovela Terezín s.r.o.)
Svilušky na oleandru
Svilušky na oleandru (Zdroj: Lovela Terezín s.r.o.)

Jak je patrné z popisu, sviluška má ráda teplo, vyskytuje se proto nejvíce v letních měsících a ve sklenících či fóliovnících. Příznakem rozpoznání jsou zmíněné skvrny na listech a ten, kdo má dobré oči nebo použije lupu, uvidí na spodní straně listů i pohybující se drobné pavoučky, což je právě sviluška. Výskyt pavučinek už svědčí o poměrně silném napadení.

Proti sviluškám se musí používat speciální přípravky, tzv. akaricidy. Mezi nejpoužívanější patří např. Vertimec 1,8 EC, Nissorun 10 WP, Floramite 240 SC.

Ošetření se provádí postřikem ideálně při zjištění prvních příznaků, ošetření je vhodné za cca 10 dní opakovat.

Zdroj informací: Lovela Terezín s.r.o.

Publikováno: 23. 6. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce