reklama

Stavba zahradní kuchyně – 2. díl: Důraz na dřevěnou konstrukci, střechu a krb

Zahradní kuchyně přináší do života nové rozměry zábavy a pohody pod širým nebem. Ta naše má už hotové zdi a podlahu, další na řadě je stavba dřevěné konstrukce, pokrytí střechy a stavba krbu.

i (Zdroj: Eso / PePa)
Stavba zahradní kuchyně zdárně pokračuje

Stavba dřevěné konstrukce

Do stavby zahradní kuchyně a jejího krovu by se měl pustit jen stavebník s tesařskými zkušenostmi. Její zhotovení není jednoduchou záležitostí. Vzhledem k tomu, že dřevěná konstrukce je jednou z dominant celé stavby zahradní kuchyně, je potřeba, aby zhotovení působilo nejen pěkným dojmem, ale především splňovalo technické požadavky.

Na delší zeď položíme a usadíme trám, který upevníme kovovými patkami. Do stejné výše na protilehlé straně postavíme dva nosné sloupky a na ně připravíme druhý nosný trám. Z dalších trámků (krokví) vytvoříme profil střechy.

Po zpevnění krovu použijeme z každé strany krokve fošny, které jsou spojeny šroubem. Ovšem vzhledem k tomu, že je stavba zahradní kuchyně zčásti otevřená, je nutné krov opatřit prkenným záklopem, který zabrání shození tašek podfouknutím. Na tento záklop, opracovaný z viditelné strany zdola, upevníme další izolaci dotykovou, paropropustnou fólii. Na ni připevníme kontralatě, ke kterým přijde latění pod střešní tašky.

Trám položíme a usadíme na delší zeď
i (Zdroj: Eso / PePa)
Trám položíme a usadíme na delší zeď

Spoje konstrukce střechy i u malé stavby, jako u zahradní kuchyně, jsou poměrně složité a náročné na přesnost a také zručnost. Střecha pokrytá taškami je ukončena nad vnější stranou kuchyně a dále pokračuje pergolou. Prostor mezi taškami a podbitím musí být opatřen oplechováním.

Na konstrukci použijeme zdravé dřevo. Nejdostupnější a nejlevnější je smrkové nebo borové. Dřevo by mělo být vyschlé. Jeho množství a rozměry potřebné pro nákup zjistíme z plánku konstrukce. I tady, stejně jako u dlaždic, se vyplatí mít nějaké to prkno a lať navíc. Jen trámy nakoupíme v odpovídajícím množství. Máme-li dřívější zkušenosti s prací se dřevem, můžeme celou konstrukci střechy připravit sami. Pokud tomu tak není, svěříme vše raději odborníkům, abychom předešli případným ztrátám na materiálu nebo dokonce spadnutí části nebo celé střechy. Nezbytným pomocníkem je především motorová pila nebo kvalitní rámovka a ocaska, tesařská tužka, úhelník a také odpovídající pracovní místo. Mějme na zřeteli: Dvakrát měř, jednou řež. Určitě se nám vyplatí se řídit tímto českým pořekadlem.

Na konstrukci použijeme zdravé dřevo
i (Zdroj: Eso / PePa)
Na konstrukci použijeme zdravé dřevo

Dřevěná konstrukce je vystavena působení povětrnostních vlivů, hmyzích škůdců a také hub a plísní. V každém případě by proto měla být ošetřena nátěrem, který tomuto nebezpečí zamezí a dřevo ochrání. S jeho výběrem nám pomohou ve specializovaných prodejnách. Existují již nátěrové hmoty, které v sobě obsahují všechny prvky ochrany a konzervace najednou.

Pokrytí střechy

Mezi střešní latě a prkna, kterými je konstrukce střechy ze spodní strany podbita, je připevněna paropropustná fólie. Chrání prkna a zvyšuje izolační vlastnosti střechy.

Nezbytná je paropropustná fólie
i (Zdroj: Eso / PePa)
Nezbytná je paropropustná fólie

Při správném rozměření kontralatí vyjdou řádky střešních tašek tak, že se nemusí mechanicky upravovat. Pokud je nezbytné některé tašky upravit, je nejlépe je po naměření rozříznout rozbrušovačkou s diamantovým kotoučem. Nakonec se na hřeben střechy položí hřebenáče. Místo malty se používá větrací pás hřebenu, který připevníme hřebíky o délce 80 mm a 45 mm. Kovová (duralová) příchytka hřebenáče nám umožní lépe zachytit jednotlivé části. Stejně jako u dlaždic a u dřeva je nutné si spočítat plochu z důvodu zakoupení správného množství střešních tašek. V našem případě je 10 ks na m2, celková plocha činí 30 m2. Pokud chceme mít štít střechy chráněný proti větru a dešti, pak nejvhodnějším materiálem k tomuto účelu jsou palubky.

Hřebenáče se pokládají nakonec
i (Zdroj: Eso / PePa)
Hřebenáče se pokládají nakonec

Stavba krbu

Pro dotvoření celkového obrazu, ale především pro splnění účelu stavby zahradní kuchyně jako venkovského, částečně otevřeného posezení a zároveň kuchyně je potřeba zhotovit krb. Účelem takového krbu není, na rozdíl od vnitřních krbů nebo krbových kamen, vytápění místností, ale možnost grilování a příprava různých pokrmů. Důležitým momentem je samozřejmě příjemný a uklidňující pohled do otevřeného ohniště.

Dnes není problém koupit takovýto krb hotový, který po jednotlivých dílech sestavíme jako stavebnici. Různí výrobci nabízejí celou škálu modelů včetně rozmanitého příslušenství. Lepší alternativou však je, když si krb zhotovíme sami. Jednak může být esteticky i rozměrově zakomponován přímo do naší stavby. Jeho konstrukce bude odpovídat konkrétním podmínkám a splňovat i požadavky bezpečnosti. Bude tak zaručen dobrý tah a spalování v krbu. Z posledních uvedených důvodů bychom jeho návrh měli přenechat výhradně odborníkům. Ti navrhnou nejen rozměry a provedení krbu, ale také konstrukci komína. Konečný návrh bude také naším vodítkem pro nákup potřebného množství materiálu na stavbu krbu.

Vyzdíme z cihel dva sloupky do výše 90 cm. Z dřevěné desky nebo několika prken vytvoříme bednění, které vyplníme 10 cm vysokou betonovou směsí. Po dokonalém zatvrdnutí cca 1 týden bednění odstraníme.

Vyzdíme z cihel dva sloupky do výše 90 cm
i (Zdroj: Eso / PePa)
Vyzdíme z cihel dva sloupky do výše 90 cm

Tím je připravena základová deska a zároveň topeniště. Vlastní tělo krbu vyzdíme do určené výšky na tuto desku. Použijeme tzv. šamotové cihly, které odolají vysokému žáru. Z důvodu odlehčení celé stavby i šetření místem je možné cihly podélně rozřezat rozbrušovačkou (úhlovou bruskou) s diamantovým kotoučem, čímž vzniknou hranolky o poloviční šířce. Dále nařežeme z cihel několik tenkých pásků, které přilepíme uvnitř krbu stejně jako dlažbu. Těmito cihlovými dlaždicemi obložíme i zbytek vnitřního prostoru krbu.

Tenké cihlové pásky přilepíme uvnitř krbu stejně jako dlažbu
i (Zdroj: Eso / PePa)
Tenké cihlové pásky přilepíme uvnitř krbu stejně jako dlažbu

Komín krbu je plechový a prochází střešní krytinou. Místo vývodu musí být nejen těsné, ale musí splňovat i požadavky z hlediska protipožární bezpečnosti.

Komín krbu je plechový a prochází střešní krytinou
i (Zdroj: Eso / PePa)
Komín krbu je plechový a prochází střešní krytinou

Na vnitřní grilovací rošt a jeho uchycení necháme v zámečnictví vyrobit speciální úchyty. Čtyři železné pásky, na každém z nich jsou přivařené tři podpěry, které umožní rošt pokládat podle potřeby do různých výšek. Takto upravené úchyty natřeme ohnivzdornou barvou a poté přišroubujeme.

Úchyty necháme vyrobit na míru
i (Zdroj: Eso / PePa)
Úchyty necháme vyrobit na míru

Spodní část krbu, prostor na dřevo, je upravena stejně jako vnitřní stěny kuchyně. Lze ho také obložit dlažbou nebo kamenem.

Zdroj informací: Eso

Publikováno: 14. 5. 2024, Autor: Eso (text a foto), PePa (foto), Profil autora: Redakce