Na zahradě i v domě se často neobejdeme bez zahradního čerpadla. Jak si ale takové zařízení správně vybrat? Nemusí to vždy být to nejdražší čerpadlo, které vám poskytne co potřebujete. Jiné čerpadlo si vyberete na přečerpávání dešťové vody, jiné na čištění bazénu nebo jezírka a jinak se používá kalové čerpadlo.
S čím napojit zahradu
„Především k zalévání jsou díky dostatečnému průtoku a výtlaku určena zahradní povrchová čerpadla. Na výběr jsou podle konkrétních potřeb čerpadla s elektrickým nebo benzinovým motorem,“ říká Karel Hromada, specialista na tuto techniku ze společnosti Mountfield.
Z povrchových čerpadel určených pro zahradu, vyzdvihněme napříkladTallas D-EBOOST 1100. Ten představuje špičku mezi čerpadly se zabudovanou elektronickou řídící jednotkou. Je kombinací nejmodernějšího designu, vysokého výkonu a technologické vyspělosti. Samozřejmostí je průtokový i tlakový senzorem pro automatické spínání a ochranu proti běhu na sucho.
V případě, že potřebujeme dopravit vodu z větší hloubky, je lepší zvolit některé tlakové ponorné čerpadlo. Nabízí se například ponorné čerpadlo Tallas D-ESUB 1200, což je špičkové tlakové čerpadlo na užitkovou vodu se zabudovanou ochranou proti běhu na sucho taktéž díky tlakovému i průtokovému senzoru.
Všechna povrchová čerpadla se hodí k nezávislému čerpání čisté užitkové vody z bazénů, ze studen, z jímek i z přírodních toků a nádrží. Jsou lehce přenosná a hravě „utáhnou“ nejen kropení pistolí, ale i větší zavlažovací systémy s několika postřikovači.
Tam, kde není v dosahu elektrický proud a potřebujeme čerpat značné objemy vody (například z jezírek apod.), je doporučeno zvolit čerpadlo s benzinovým motorem.
Zároveň je důležité, aby základní konstrukční prvky každého dobrého zahradního čerpadla byly vyrobeny z nekorodujících materiálů jako je ušlechtilá ocel, litina nebo vysoce odolné plasty. V obchodě bychom se proto měli zajímat i o to, z čeho je čerpadlo zhotoveno – aby nám co nejdéle a bez poruch sloužilo. Toto doporučení ostatně platí při výběru jakéhokoliv čerpadla, tedy i těch, o nichž bude ještě řeč.
Voda do domu
Moderním trendem je využívání automatických domácích vodáren, které nabízejí komplexní řešení rozvodu pitné vody nejen na zahradě, ale především v domě. Tyto vodárny jsou tvořeny čerpadlem a nádrží - zásobníkem vody. Pro menší rodinné domky nebo rekreační objekty většinou postačí vodárna s nádrží o objemu 24 litrů.
Výkon každé domácí vodárny je určován výkonem čerpadla, kterým je osazena. Velikost nádoby, zásobníku vody, ovlivňuje četnost spínání a navrhuje se podle počtu odběrných míst a počtu odběrů. Je výhodou, pokud je na vodárně přímo instalován filtr, který zabraňuje průniku nečistot do nádrže.
Když musí voda pryč
Hlavním kritériem správného výběru čerpadla je míra znečistěnípřečerpávané kapaliny.
Pokud odčerpáváme čistou nebo lehce znečištěnou vodu, můžeme použít širokou škálu běžných ponorných čerpadel, která jsou uzpůsobena k čerpání velkého množství vody z malé hloubky. Ale pro vyprazdňování nádrží se špinavou užitkovou vodou, k odvodňování bažin a rybníčků, k čerpání fekálií nebo splašků ze zatopeného sklepa, se používají ponorná kalová čerpadla. Na oběžném kole totiž mají speciální řezací nástavce, které si umí poradit i s hodně znečistěnou tekutinou. Nevadí jim ani hrubé příměsi, jako je například hustý kal, písek, kousky dřeva a jiný odpad.
Jedná se tedy o výkonné stroje, u kterých platí ještě jedno pravidlo: čím usilovněji a rychleji pracují, tím lépe. I proto mají relativně malou výtlačnou výšku (většinou do 12 m), ale velký čerpací výkon až do350 litrů kalové vody za minutu.
Kde čerpadlo koupit?
S výběrem konkrétní značky a typu čerpadla by nám měl poradit prodejce, který se na tuto techniku specializuje. Ten by nám měl také odpovědět na další otázky týkající se parametrů výrobku, jeho kvality a tomu odpovídající spolehlivosti.
Publikováno: 3. 6. 2018, Autor: Anna Kapková (text), Mountfield, Tallas, Oleo-Mac (foto), Profil autora: Redakce