reklama

Na jaře pečujte o trávník

Konečně se výrazně oteplilo a příroda se skoro ze dne na den probudila k životu. Jaro je pro zahrádkáře obdobím plným příprav na nadcházející sezónu. Starost a péče nepřipadá pouze na užitkovou půdu nebo na okrasné záhony, ale i na zatravněnou plochu. Pokud se trávníku budeme z jara dostatečně věnovat, bude nám později velkou odměnou krásně zelený a hustý travní porost.

i (Zdroj: Fiskars)
Na jaře pečujte o trávník

Trávník tvoří součást téměř každé zahrady. Po zimě však můžeme sledovat, že obrostl mechem, někde prořídl, jinde se mohly utvořit dokonce lysé plochy. Přinášíme pár tipů, jak poctivou jarní péčí o trávník můžeme získat zdravý a hustý zelený koberec.

Tráva přestala být po zimně unavená a začala růst. Na konci dubna je vysoká 10–20 cm, je tedy nejvyšší čas sekat. Jarní sečení je velice efektivní, mladé listy přerušíme v jejich růstu, rostlina pak prudký růst zastaví a zesílí, tedy zhoustne. Sečeme vždy jen 1/3 výšky rostliny a častěji než v létě, udržujeme výšku 3–5 cm. Určitě pak oceníte vedlejší efekt častějšího jarního sekání, kterým je znemožnění plevelným rostlinám dorůst a vysemenit se, a tím se na vašem trávníku rozmnožit.

Velmi užitečným pomocníkem na menší plochy je mechanický provzdušňovač trávníku
i (Zdroj: Fiskars)
Velmi užitečným pomocníkem na menší plochy je mechanický provzdušňovač trávníku

Obsahuje váš trávník po podmáčeném podzimu a zimě místa se zplstnatělými zbytky trávy a mechové plochy? Všechny tyto nešvary brání travnaté rostlině přijímat živiny, sluneční světlo a hlavně vzduch. Nelze se pak divit, že takový trávník nebude přes sezónu správně prospívat a potřebuje spoustu péče. V takovém případě se doporučuje provést tzv. vertikutaci trávníku, tedy jeho vertikální prořezání do hloubky cca 3–5 mm.

Benefitem takové úpravy je jeho omlazení, hustější prokořenění a omezení růstu dvouděložných rostlin jako je pampeliška, bodlák, jetel apod. Na větší plochy je ideální elektrický vertikutátor. Na menší místa postačí zvláštní mechanický provzdušňovač. Po vertikutaci nechme trávník několik dní odpočinout, aby mohl nabrat sílu. V tuto chvíli můžeme celý trávník přihnojit a zavlažit. Tento okamžik je také vhodný na znovuosetí prázdných nebo řidších ostrůvků.

Vytrhávač plevele odstraní plevel i s kořeny bez výraznějšího porušení trávníku
i (Zdroj: Fiskars)
Vytrhávač plevele odstraní plevel i s kořeny bez výraznějšího porušení trávníku

Během teplých jarních dní se daří všem zahradním rostlinám, tedy i plevelu. Při odplevelování platí dvojnásob, že pokud se toho zhostíme zjara poctivě, budeme mít během léta méně práce. Cílem našeho snažení je odstranit nežádoucí rostlinu i s jejím kořenem. Chcete-li předejít poničení trávníku v okolí plevele požitím klasických nástrojů, jako je motyčka nebo rýč, doporučujeme využít vytrhávač plevele, který umí rostlinu odstranit cíleně, bez větší námahy a hlavně i s kořínkem.

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 15. 4. 2024, Autor: Fiskars (text a foto), Profil autora: Redakce