reklama

Ochrana jádrovin proti strupovitosti a padlí

Každý pěstitel chce mít svou úrodu nejbohatší, plody nejkrásnější a největší a vůbec co nejúžasnější pěstitelské úspěchy. Bohužel příroda je někdy však jiného názoru a chystá pro naše rostliny i stromy různé nástrahy, pečlivému zahradníkovi pak přináší nejednu bezesnou noc, kdy se trápí, jak odstranit tu či onu chorobu, jak své zahradě pomoci. V dnešním článku se proto zaměříme na velký problém nesoucí název strupovitost a padlí.

Ochrana jádrovin proti strupovitosti a padlí

Strupovitost

Strupovitost je nejčastější houbová chorobu jabloní, ale může se vyskytovat i na hrušních, tato choroba dokáže zcela znehodnotit úrodu. Napadá hlavně listy a plody. Na listech se vytváří různě velké šedočerné skvrny, silně napadené listy opadávají. S napadenými plody se setkal asi každý pěstitel, typickým příznakem jsou skvrny (strupy) na pokožce plodů. V důsledku nestejného růstu postižených a zdravých pletiv se plody deformují a praskají.

Strupovitost
Strupovitost
Strupovitost
Strupovitost

Houba přezimuje na napadených listech odkud se za vlhkého a deštivého počasí šíří a napadá jabloně. Největší nebezpečí napadení nastává od růstové fáze růžového poupěte až do dvou týdnů po odkvětu tzn. cca od poloviny dubna do začátku června (v závislosti na klimatických podmínkách).

Velmi významné jsou rozdíly v náchylnosti pěstovaných odrůd. Mezi velmi náchylné řadíme třeba Golden Delicious, Idared, Spartan, Šampión, Jonagold atd. Pro výsadbu bychom měli volit odrůdy rezistentní (odolné), které strupovitost nenapadá. Mezi rezistentní odrůdy řadíme třeba: Rubinola, Goldstar, Melodie, Selena, Otava, Topas atd. Ty to odrůdy strupovitost nenapadá, ale může se na nich vyskytovat další houbové choroby jako třeba padlí nebo tzv.skládkové hniloby. Tedy ani u rezistentních odrůd se často použití chemické ochrany nevyhneme, ale nemusí být ani zdaleka tak častá a intenzivní.

Padlí

Padlí vytváří typické moučnaté bělavé povlaky nejčastěji na listech a letorostech, které posléze zasychají. Choroba se šíří v období před květem až do července. Proto je vhodné spojit ochranu proti padlí s ochranou proti strupovitosti.

Padlí
Padlí

Ochrana:

Pokud pěstujeme náchylné odrůdy a se strupovitostí každoročně bojujeme, měli bychom v období od fáze růžového poupěte (před květem) až do 2 týdnů po odkvětu provádět pravidelně v intervalu cca 14 dní postřik přípravky proti strupovitosti (cca 4 postřiky). Důležité je střídat přípravky a pokud se nám na stromech vyskytuje i padlí jabloňové je vhodné používat přípravky s účinností i proti padlí.

Ochrana:
Ochrana:

Přípravky: Tercel, Delan 70 WDG, Discus, Merpan 80 WG, Syllit 65 WP, Topas 100 EC, Zato 50 WG, Jablko Zahrady Čech (balení pro celoroční ochranu proti strupovitosti a padlí)

Ochrana:
Ochrana:
Ochrana:
Ochrana:

Publikováno: 27. 4. 2018, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce