reklama

Jak se dlouhodobě zbavit dlouhé vláknité řasy v zahradním jezírku

Přelom jara v léto je pro každého majitele zahradního jezírka nejočekávanějším obdobím. Celá zahrada se zelená vše roste, kvete. Pro nás je však nejpodstatnější jezírko (hurá konečně se v něm budeme moci i vykoupat). Někdy se bohužel může stát, že naše nadšení se změní ve starost, a to díky řase v jezírku, hlavnímu nepříteli.

i (Zdroj: Home Pond s.r.o )
Jezírko by mělo být čisté a bez řas

Všechna jezírka na území české kotliny měly, mají a budou mít nějaký problém s řasou, a to díky specifickému klimatu a imisím ze vzduchu. V jezírku nás trápí dva typy řas, dlouhá vláknitá řasa a jednobuněčná řasa neboli zelená voda.

Co dělat, jak předejít vzniku a tvorbě dlouhých vláknitých řas či zelené vodě? Základem je správně vybudované jezírko, tedy minimum pobřežních zón, kde voda necirkuluje a přehřívá se, dostatečná hloubka a v neposlední řadě jezírková filtrace. Filtrace musí být dimenzovaná na daný objem jezírka a případný počet chovaných ryb. Pokud je filtrace poddimenzovaná, je to, jako by v jezírku žádná nebyla.

Douhá vláknitá řasa
i (Zdroj: Home Pond s.r.o )
Douhá vláknitá řasa

Dobrá filtrace dokáže zajistit čistou vodu v jezírku, kde uvidíte i to, co se děje na dně. Co ale bohužel nedokáže žádná filtrace, je zbavit jezírko dlouhé vláknité řasy, která bují právě v čisté vodě. Přebujelá vláknitá řasa nejen, že kazí estetický dojem ze zahradního jezírka, ale snižuje kvalitu vody. Ucpává filtraci, čímž snižuje její účinnost. Tento fakt může vést v letních měsících i k úhynům ryb. Nezbývá tedy nic jiného, než vytvořit takové podmínky, aby řasa jezírko nehyzdila svou přítomností, a my se mohli konečně zase zaradovat.

Řasy se zbavíme pomocí přípravků, které vytvoří v jezírku takové podmínky, že se vláknitá řasa bude vašemu jezírku vyhýbat obloukem. Tyto přípravky podléhají testům toxicity a jsou tedy pro nás i všechny vodní živočichy naprosto zdravotně nezávadné.

Zdroj informací: Home Pond s.r.o 

Publikováno: 20. 4. 2024, Autor: Home pond (text a foto), Profil autora: Redakce