reklama

Jezírko na jaře potřebuje vaši pozornost

Všichni se těšíme, až zima ustane. Všichni ne, ale my jezírkáři určitě ano. Jeden z nejhezčích pohledů na jezírko je na jaře. Vše je v rozpuku, příroda se probouzí, tráva zelená. Často zelená i voda v jezírku, a to nám celý ten pohled na romantické jaro nepatrně kazí.

i (Zdroj: Home Pond s.r.o)
Právě na jaře je ten nejvyšší čas k údržbě zahradního jezírka

Od jarní údržby se odvíjí zbytek sezony, je však podstatné se neukvapit. Jaro se neřídí kalendářem a jistě téměř všichni si vzpomenete na zimní počasí v dubnu. A výhradně jarní v březnu. Příroda je mocná čarodějka a v tom je celá ta krása, kdy všechno s údivem pozorujeme, obdivujeme. Dejme ji tedy čas a začněme našemu jezírku pomáhat až když teplota vody stabilně (několik dní) neklesá přes den pod 10 °C. V tu dobu přichází naše chvíle a hurá do toho.

Před zapnutím filtrace ostříháme a odstraníme zbytky odumřelých částí rostlin, připravíme tím místo pro nové výhony. Spuštění filtrace je velmi důležité, je to nenahraditelný prvek napomáhající k udržení čisté vody v zahradním jezírku. Před samotným spuštěním zkontrolujeme a očistíme čerpadlo, UV lampu, sání z jezírka a skimmer. Pokud je filtrace s čerpadlem v pořádku, tak ji zapneme. S cirkulací vody přes filtraci bychom neměli dlouho otálet, proudící voda po zimní odstávce okysličí celý objem jezírka. Přes zimní odstávku se mohly v jezírku nahromadit nečistoty (listí, usazeniny, vláknité řasy), ty z jezírka odstraníme kartáčem, síťkou nebo jezírkovým vysavačem.

Až když teplota vody stabilně neklesá přes den pod 10 °C, začneme o jezírko pečovat
i (Zdroj: Home Pond s.r.o)
Až když teplota vody stabilně neklesá přes den pod 10 °C, začneme o jezírko pečovat

K dočištění dna hlavně od vláknitých řas a listí nám pomůže bakteriální čistič jezírek, který vynese nečistoty na hladinu, kde je sebereme síťkou. Do spuštěné filtrace nadávkujte dle objemu jezírka startovací bakterie – doporučujeme první půlku aplikovat do jezírka a druhou půlku do filtrace. Bakterie osídlí filtraci a rychleji nastartuji biologickou filtrační schopnost jezírka. Jestliže není zaběhlá biologická filtrace a začnete hodně krmiv své rybí miláčky, přesytí se voda živinami a rozbují se řasy.

Dočistěte dno hlavně od vláknitých řas a listí
i (Zdroj: Home Pond s.r.o)
Dočistěte dno hlavně od vláknitých řas a listí

Pokud přesto při jarním zprovoznění jezírka začnou růst vláknité řasy, doporučujeme použít přípravek na řasy. Předcházíme tím následným problémům s vláknitou řasou po zbytek sezóny. Bohužel v jarních měsících bývají ryby napadnuty plísní či parazity, častěji se to stává u spatně zazimovaných a přerybněných jezírek. Abyste zachránili nemocné ryby a zbylou rybí obsádku od nákazy požijte širokospektrální léčivo. Odměnou nám bude okouzlující pohled na jarní jezírko v kvetoucí zahradě.

Zdroj informací: Home Pond s.r.o.

Publikováno: 6. 3. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce