reklama

Jezírko na jaře

Všichni se těšíme, až zima ustane. Všichni ne, ale my jezírkáři určitě ano. Jeden z nejhezčích pohledů na jezírko je na jaře. Vše je v rozpuku, příroda se probouzí, tráva zelená. Často zelená i voda v jezírku, a to nám celý ten pohled na romantické jaro nepatrně kazí.

Jezírko na jaře

Od jarní údržby se odvíjí zbytek sezony, je však podstatné se neukvapit. Jaro se neřídí kalendářem a jistě téměř všichni si vzpomenete na zimní počasí v dubnu. A výhradně jarní v březnu. Příroda je mocná čarodějka a v tom je celá ta krása, kdy všechno s údivem pozorujeme, obdivujeme. Dejme ji tedy čas a začněme našemu jezírku pomáhat až když teplota vody stabilně (několik dní) neklesá přes den pod 10 °C. V tu dobu přichází naše chvíle a hurá do toho.

Jezírko na jaře
Jezírko na jaře

Před zapnutím filtrace ostříháme a odstraníme zbytky odumřelých částí rostlin, připravíme tím místo pro nové výhony. Spuštění filtrace je velmi důležité, je to nenahraditelný prvek napomáhající k udržení čisté vody v zahradním jezírku. Před samotným spuštěním zkontrolujeme a očistíme čerpadlo, UV lampu, sání z jezírka a skimmer. Pokud je filtrace s čerpadlem v pořádku, tak ji zapneme. S cirkulací vody přes filtraci bychom neměli dlouho otálet, proudící voda po zimní odstávce okysličí celý objem jezírka. Přes zimní odstávku se mohly v jezírku nahromadit nečistoty (listí, usazeniny, vláknité řasy), ty z jezírka odstraníme kartáčem, síťkou nebo jezírkovým vysavačem.

Jezírko na jaře
Jezírko na jaře

K dočištění dna hlavně od vláknitých řas a listí nám pomůže ATTACK POND, vynese nečistoty na hladinu, kde je sebereme síťkou. Do spuštěné filtrace nadávkujte dle objemu jezírka startovací bakterie FILTER POND, doporučujeme první půlku aplikovat do jezírka a druhou půlku do filtrace. Bakterie osídlí filtraci a rychleji nastartuji biologickou filtrační schopnost jezírka. Jestliže není zaběhlá biologická filtrace a začnete hodně krmiv své rybí miláčky, přesytí se voda živinami a rozbují se řasy.

Jezírko na jaře
Jezírko na jaře

Pokud přesto při jarním zprovoznění jezírka začnou růst vláknité řasy, doporučujeme použít přípravek KATA POND nebo SUPER POND. Předcházíme tím následným problémům s vláknitou řasou po zbytek sezóny. Bohužel v jarních měsících bývají ryby napadnuty plísní či parazity, častěji se to stává u spatně zazimovaných a přerybněných jezírek. Abyste zachránili nemocné ryby a zbylou rybí obsádku od nákazy požijte širokospektrální léčivo MEDIC POND. Odměnou nám bude okouzlující pohled na jarní jezírko v kvetoucí zahradě.

Publikováno: 6. 3. 2024, Autor: Home pond (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.