Také už cítíte blížící se jaro? Těšíte se na první teplé prosluněné dny, strávené v nádherném prostředí vaší zahrady? A přejete si mít letos – už konečně! – na zahradě takový trávník, který by byl nejen vaší skvělou osobní vizitkou před sousedy a přáteli, ale po kterém byste se rádi procházeli jen tak, s radostí a povznášejícím pocitem? Pokud tedy skutečně toužíte po trávníku hebkém, hustém, zářícím zdravou zelení, zkrátka dokonalém, poradíme vám, jak toho snadno dosáhnout.
Ten rozdíl je zřejmý na první pohled. Určitě jste si ho také museli všimnout, když jste se někdy rozhlíželi po českých zahradách. Někdo má na zahradě krásně pěstěný, perfektně udržovaný, přímo by se dalo říci prestižní anglický trávník. Jiný má naopak travní porost řídký, nažloutlý, vysušený, místy zaplevelený. A to přestože oba majitelé své trávníky pravidelně sekají, zavlažují a hnojí.
Vysvětlení je jednoduché: zásadním krokem ke krásné a zdravé trávě je provedená vertikutace. Přestože toto slovo může znít cizokrajně (z anglického „vertical cut“, česky „svislý řez“), nenechte se jím odradit. Ve skutečnosti je to totiž činnost zcela jednoduchá a nenáročná, kterou hravě zvládne opravdu každý. A to díky vertikutátoru, stroji připomínajícímu sekačku.
Vertikutátor prořezává drny a odstraňuje z travní plochy vše, co do ní nepatří – starou travní plsť, mech a plísně. Tím se travní porost výrazně provzdušňuje a dostává se do něj mnohem více živin i vláhy. Navíc prořezané drny snadno odnožují a trávník tak rychle houstne. Trávník získává díky blahodárné vertikutaci dokonalý vzhled a krásně omlazuje. Jde tak o základní regenerační opatření a ideální omlazující kúru.
Vertikutátory mají hřídele s vertikutačními noži a pružinami. Některé modely mají hřídele snadno výměnné, hřídele jiných strojů jsou osazeny kombinací nožů a pružinek. Nože citlivě nařezávají drny a pružiny pak shrabávají veškerý odpad do sběrného koše. Bez vertikutace může zplstnatělá vrstva trávy vytvořit na zahradě i několik centimetrů silnou nepropustnou vrstvu, která trávník doslova dusí. Takto oslabený porost je pak extrémně ohrožený houbovými chorobami nebo plísní. Pokud vám tedy jde doopravdy o to, aby byl váš trávník nejen úchvatný na pohled, ale i zdravý a vitální, pusťte se na jaře, když tráva začíná růst, do první vertikutace.
Ošetření trávníku by se mělo provádět ideálně dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim. Pro jarní vertikutaci by měl být trávník plně zotaven po zimním období. Vertikutace je razantnější zásah do travního drnu a trávníku může časně na jaře více uškodit než prospět. Proto je třeba brát v potaz jeho aktuální stav. Chybou by bylo vertikutovat přemokřenou či namrzlou plochu.
Vhodný čas vertikutace nastává, když tráva začíná růst. V našich podmínkách je ideální dobou březen až polovina dubna. Optimální doba pro podzimní vertikutaci je v měsíci září nebo říjnu. Je vhodné brát ohled na to, že se ještě také po vertikutaci musí trávník „zotavit“, než nastane zimní období. Díky odstranění nečistot připraví podzimní vertikutace trávník lépe na zimu a působí jako prevence proti tvorbě plísní.
Zdroj informací: Mountfield a.s.
Publikováno: 23. 3. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce