reklama

Podzimní (a zimní) příprava jezírka

Nemám zahradu, ale mám doma akvárko s neonkami. A jeho čištění je tou nejméně oblíbenou činností. Pokud ale máte takové větší akvárko na zahradě, normálně se tomu říká zahradní jezírko nebo rybníček, také jej musíte vyčistit a o to víc. A zvlášť před zimním spánkem. Podzimní údržba jezírka se nesmí zanedbat nebo dokonce odfláknout, hned na jaře by se vaše nedostatečná péče projevila.

i (Zdroj: OASE)
Jezírko musí být vedené v čistotě (Zdroj: OASE)

V mém akváriu se usadili šneci. Nevím, kde jsem k nim přišla, ale je jich tam tolik, že jsem jednoho večera dojela odkudsi a přivítala mě kalná voda (která tam den před tím zaručeně nebyla) a takové divně plápolající rybky. Ještě v noci jsem je musela přemístit do náhradní nádržky a druhý den komplet vyčistit jejich obydlí.

Ale takové jezírko nevezmete a nehodíte do vany, abyste mohli důkladně vydrhnout vše, co vám přijde pod ruku. Přesto musíte úklidu na podzim a na začátku zimy věnovat patřičnou péči. Tak, jako já se snažila odstranit všechny šneky a jejich zárodky, majitele jezírka čeká odstranění všeho organického, co má tendenci se rozkládat. Tedy napadané listí, zbytky řas, jezírkové kaly, suchou rostlinnou nať, listy a stonky leknínů a další odpad.

Organický materiál se rozkládá a jezírko znečišťuje
i (Zdroj: OASE)
Organický materiál se rozkládá a jezírko znečišťuje

V zahradním jezírku vůbec nejde o to, že by napadané listí nepůsobilo esteticky. Jde totiž o malou časovanou bombu. V zimě dochází k rozkladu tohoto organického materiálu, při němž se tvoří kalové plyny a především metan s oxidem uhličitým. Ten ovšem pod ledem nemá kam odcházet a jeho koncentrace se tak ve vodě zvyšuje.

Pokud objevíte pod ledem bílé bubliny, honem se snažte led narušit. Ovšem rány sekerou do zmrzlé hladiny nebudou pro ryby opravdu nic příjemného. Ale pokud je jezero plné plynů, může se bohužel stát i to, že nějaké rány do ledu budou rybám už jedno. Protože množství plynu je otráví.

Otevřete rybám okno

Dříve se do ledu vyřezávala díra
i (Zdroj: OASE)
Dříve se do ledu vyřezávala díra

S jezírky a rybníčky lze pracovat čistě preventivně - kvalitní podzimní úklid, ale i aktivně - použít zařízení, která pomou nádrž odvětrat. K tomu, aby se pod ledem netvořila plynová komora, nemusíte rozmrazovat led po celé ploše hladiny, rybám nemusíte sundávat střechu, stačí jim otevřít okno. Neboli stačí udělat do ledové plochy díru. Vzpomeňte si na všechny Ladovy obrázky, kde v zimě u rybníka sedí vodník u otvoru v ledu, bafá z dýmky (ta není nutně nezbytná) a chytá tam ryby.

Už tenkrát se vědělo, že ryby potřebují větrat. Proto se vyřezávala do ledu díra. Samozřejmě na velkém rybníku byla druhá výhoda to, že si rybář mohl poté ulovit kapra na štědrovečerní večeři. A nejen pro tu. A zbytek rybníka byl ponechán zakryt ledem, alespoň měly děti kde řádit.

Pokud objevíte pod ledem bílé bubliny, honem se snažte led narušit
i (Zdroj: OASE)
Pokud objevíte pod ledem bílé bubliny, honem se snažte led narušit

Ovšem dnes už se nemusíte spoléhat na manuální nářadí, pro rozmrazování existuje velké množství pomocníků a chytrých mašinek. Je pouze potřeba vybírat to nejvhodnější podle velikosti a hloubky nádrže. Do objemově malých nebo velmi mělkých nádrží (do cca 80cm hloubky) se hodí zařízení, které je spíš topidlem. Aktivně vyrábí teplo a tím led ve svém okolí rozehřívá. Jejich výhodou je to, že nechladí a nemíchají vodu v nádrži, a rybky tak dokáží výrazně lépe přes zimu odpočívat v klidu. Naopak nevýhodou je vysoká spotřeba energie.

Ani velké hladiny se nemusí spolehnout jen na pána se sekerou. Do středně velkých nebo hlubších nádrží je možné použít model, který využívá teplejší vodu z hlubší části nádrže, a tím udržuje kolem plováku volný kus hladiny. Výhodou je velmi úsporný provoz, nevýhodou nemožnost použití v malých nebo mělkých nádržích – došlo by k “míchání vychlazené vody“.

Pro rozmrazování existuje velké množství pomocníků
i (Zdroj: OASE)
Pro rozmrazování existuje velké množství pomocníků

Do středních nebo větších nádrží je možné použít vzduchovací kompresory. Jejich výhodou je relativně levný provoz a vysoká účinnost. Nevýhodou pak opět nemožnost použití v malých nádržích. Když totiž venku silně mrzne, nasává kompresor mrazivý vzduch, který je chladnější než voda, a tu tak dále chladí. Pokud tedy máte u dna přezimující ryby, mohli byste jim v malé nádrži tímto vodu u dna vychladit hodně pod obvyklé 3-4 °C.

Do středních nebo větších nádrží je možné použít vzduchovací kompresory
Do středních nebo větších nádrží je možné použít vzduchovací kompresory (Zdroj: OASE)
Když venku silně mrzne, nasává kompresor mrazivý vzduch
Když venku silně mrzne, nasává kompresor mrazivý vzduch (Zdroj: OASE)

Příroda se uměla dobře zařídit. Přes období jaro až podzim je v plném rozpuku života, zimu pak přečkává v klidném spánku. To jen člověk se musí neustále za něčím lopotit bez ohledu na to, jestli je venku déšť, sníh či mráz. Možná, že kdybychom si na měsíc či dva v zimě zalezli pěkně do teploučka s napapaným bříškem, probouzeli bychom se na jaře plni elánu do práce.

Ale protože na světě to chodí trochu jinak, dopřejme alespoň těm našim ploutvičkám klidný a plyny nerušený zimní spánek, na jaře nás pak odmění oázou klidu, kterou umí vytvořit jen vodní hladina a život kolem ní. A protože můj rybníček a oáza klidu mi sedí v obýváku na skříňce, nezbyde mi nic jiného, než se zvednout a jít se postarat, aby mi ty moje rybí holky náhodou z vděčnosti nepochcípaly. Takže odkalit, vyhodit rozmnožené šneky a vyměnit část vody za novou.

Zdroj informací: autorka článku; OASE

Publikováno: 30. 12. 2022, Autor: Pavlína Wagnerová Málková (text), OASE (text a foto), Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková