reklama

Zimní postřik – omyly a mýty některých zahrádkářů

Mnozí zahrádkáři začínají likvidovat škody, které jim způsobily peřiny těžkého sněhu. Pokud se ani vy nemůžete dočkat jara a chcete své zahradě pomoci k bohaté úrodě, zapomeňte na vžité stereotypy a jděte s dobou. Jestliže totiž chcete začít se zimním postřikem proti škůdcům, vězte, že touto dobou stromkům vůbec neprospějete.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je vhodný zimní postřik proti škůdcům a chorobám? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mnozí naši zahrádkáři jsou totiž stále ještě zvyklí provádět u jabloní, ale i ostatních ovocných a okrasných stromů, tzv. zimní postřik proti škůdcům. Dnes vyráběné přípravky nejsou pro aplikaci v zimě vhodné, a proto se ošetření posunulo do jarních měsíců. Ideální termín pro postřik nastává až při teplotách nad 15 °C, v době když už jsou stromy narašené. Aplikovat postřik totiž můžete pouze do doby před rozkvetením.

Jarní postřik účinkuje proti tzv. přezimujícím škůdcům, kam patří mšice, svilušky, mery, puklice, štítenky, píďalky apod. Pokud se vám tedy ošetření povede opravdu načasovat až do doby, kdy je odpolední teplota nad uvedených 15 °C (kolem 17 °C), má toto ošetření velmi dobrý účinek i na květopase jabloňového.

K dalším omylům patří přesvědčení, že jarní postřik je určen proti škůdcům způsobujícím červivost jablek (to jsou například pilatky nebo obaleči). To je opět mýtus. Proti těmto škůdcům se ošetřuje mnohem později a dočtete se o nich určitě v našich dalších článcích.

Postřik je vhodné aplikovat ještě v době, než stromy začnou pučet
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postřik je vhodné aplikovat ještě v době, než stromy začnou pučet
Optikombi jádroviny – souprava pro celoroční ošetření jabloní a hrušní proti strupovitosti, padlí, přezimujícím škůdcům, květopasu jabloňovému a obaleči jablečnému s vedlejší účinností na svilušky a mšice. Souprava obsahuje pro zvýšení úrodnosti listové hnojivo, které se přidává do postřiku. Prodává se v balení o obsahu 6 ml + 10 ml + 100 ml.

Poradil vám dobrý soused, že proti přezimujícím škůdcům se používají přípravky na bázi oleje, tedy v podstatě biologické, a proto byste se chemických prostředků měli zříci? To je také velmi častý omyl. Všechny používané přípravky jsou totiž chemické, protože i ty, ve kterých je olej, obsahují pro zvýšení účinnosti i značnou část chemické účinné látky. Na seznamu biologických přípravků tak zařazeny nejsou. To ale vůbec neznamená, že pěstitel by měl mít nějaké zdravotní obavy z jejich používání. Při správném postupu a aplikaci nehrozí žádná rizika.

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Publikováno: 16. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce