reklama

Jak uložit zahradu k zimnímu spánku

O tom, že nadešel pestrobarevný podzim, není pochyb. Skoro ze dne na den můžeme pozorovat, jak se rostliny naší zahrady ubírají k zimnímu odpočinku. Aby byly na jaře zase plny sil, přinášíme několik tipů pro podzimní péči o zahradu.

i (Zdroj: Fiskars)
Připravte zahradu na zimu s pomocníky od společnosti Fiskars (Zdroj: Fiskars)

Trávník

Toužíme-li mít na jaře vitální a sytě prorostlý trávník, pak právě teď je velice vhodné období pro přípravu zahrady na zimu. Nejvýraznějším znakem podzimu je opadané listí, které však brání trávě přijímat důležité sluneční paprsky, a proto pod nánosem listí zahnívá a prorůstá mechem. Listí je tedy nutné pravidelně odstraňovat buďto foukačem, nebo tradičně hráběmi na listí nejlépe s co nejširším záběrem. Současně už téměř nesečeme. Je nutné zachovat dostatečnou výšku porostu, tzn. minimálně 5 cm, aby byl schopen si udržovat vláhu a nasávat sluneční světlo.

Hrábě Fiskars Solid XL jsou extra široké pro práci na velkých plochách. Široká čepel hrábí (65 cm) rychle shrabe rozsáhlé plochy trávníku. Práce je pohodlná díky pevné násadě z hliníku. Hrábě mají 27 plochých, tuhých a zakřivených prstů z odolného plastu zabraňuje podklouznutí hrabanému listía také praktické očko pro snadné zavěšení. Násada Solid™ je univerzální - lze na ni nasadit více typů čepelí hrábí Solid™ (k dokoupení i samostatně)
Důkladně shrabejte všechno napadané listí
i (Zdroj: Fiskars)
Důkladně shrabejte všechno napadané listí

Sklízíme poslední úrodu

V říjnu si ještě můžeme pochutnat na plně zralých švestkách, hroznovém víně, ostružinách či dvakrát plodících malinách. Trháme šípky, sbíráme ořechy. Opatrně češeme také pozdní jablka a hrušky, které při jemné manipulaci a správném uskladnění mohou vydržet až několik měsíců. Pro efektivní a bezpečné česání ovoce ze stromů doporučujeme využít nástroje k tomu určené jako je například česáček na ovoce.

V tomto období bychom měli také sklidit všechny dýně, aby měly dostatek času proschnout na sluníčku. Jejich slupka tak ztvrdne a dýně pak budou připravené pro dlouhodobější uskladnění. Pozor však na déšť a mrazy, mohly by prosychající dýně poškodit.

QuikFit Sběrač ovoce snadno a šetrně sklízí ovoce. Poutka FiberComp® jemně táhnou zralé plody z větví. Síťovaná taška, kterou lze prát v pračce, zachytí sklizeň a umožní vám vidět váš výnos. Dosáhnete výšky až 6 m bezpečně ze země pomocí teleskopických tyčí QuikFit. Doporučená tyč pro tento typ sběrače ovoce je Telescopic Shaft L, Telescopic Shaft M a Shaft L.
Pro sklizeň poslední úrody se skvěle hodí česáček na ovoce
i (Zdroj: Fiskars)
Pro sklizeň poslední úrody se skvěle hodí česáček na ovoce

Péče o stromy, keře a trvalky

Zatímco spadlé listy z trávníku důkladně odstraňujeme, u trvalek, stromků a keřů nemusíme být s úklidem tak důslední, ba naopak. Spadlé listy mohou mít ochrannou funkci před holomrazy pro pupeny přezimující v půdě, a to zvláště v případech, kdy se nevytváří tolik sněhové pokrývky. Podobné izolační funkce docílíme i například mulčem, rašelinou nebo kůrou.

Většinu dřevin či trvalek před zimou prostříháváme od odkvetlých a odumřelých částí rostlin, někdy až dokonce na čtvrtinu původního objemu. Ovšem měli bychom brát na vědomí, že ne všechny rostliny se zastřihávají v podzimním období. Některé lépe snášejí zimní nebo až jarní sestřih, proto je vždy vhodné postupovat podle návodů pro pěstování jednotlivých druhů rostlin.

Společnost nabízí také široké kuchyňské vybavení včetně kvalitních nožů
i (Zdroj: Fiskars)
Společnost nabízí také široké kuchyňské vybavení včetně kvalitních nožů

Výrobky Fiskars jsou po celém světě proslulé svou funkčností a převratným designem. Kultovní výrobek Fiskars, nůžky s oranžovou rukojetí, se zrodil v roce 1967 a letos slaví své 50. výročí. Oranžové nůžky způsobily převrat v každodenní praxi stříhání, neboť byly vůbec prvními nůžkami na světě s plastovou rukojetí.

Oranžové nůžky od Fiskarsu jsou oblíbené již celá desetiletí
i (Zdroj: Fiskars)
Oranžové nůžky od Fiskarsu jsou oblíbené již celá desetiletí

Od té doby se univerzálních nůžek Fiskars Classic s oranžovými madly prodala více než miliarda. Můžete je nalézt kdekoli - od kuchyňského šuplíku v domě babičky až po Muzeum moderního umění v New Yorku.

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 7. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce