reklama

Co dělat, když vás na zahradě překvapí zima? Poradíme!

Letošní počasí je pro výsadbu stromků a keřů vcelku příznivé, ale nic netrvá věčně, a než se nadějeme, mohou přijít mrazíky právě ve chvíli, kdy budeme mít koupené stromky. Co teď? Máme je zasadit a s napětím čekat, jestli na jaře vyraší, nebo raději stromky založit a s výsadbou počkat až na jaro?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak si poradit s pozdní výsadbou dřevin? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čím dřív, tím lépe

Obecně platí, že ovocné i okrasné dřeviny sázíme co nejdříve po nákupu. Přízemní mrazíky jsou ještě mírné, takže máme ještě trochu času sazenice dřevin „zazimovat“. Prostokořenné sazenice a stromky v kontejneru nezbývá než založit na prázdný záhon nebo do pařeniště. U dřevin s kořeny obalenými jutou nikdy bal nerozebíráme, jutovina se v půdě sama časem rozloží. Odstranění obalu je nutné pouze v případě, kdy je kořenová část dřeviny balena do plastové fólie, která nepropouští vlhkost.

Pro založení dřeviny můžeme využít prázdný záhon, kde přezimujeme i jiné choulostivější dřeviny v kontejnerech, které budeme vysazovat až na jaře. Samozřejmě založené sazenice občas zkontrolujeme, a pokud je delší dobu sucho, řádně je zalijeme. V každém případě je nutné sazenice chránit před ostrým zimním sluncem krytem z chvojí. Při pozdní výsadbě ovocných stromků už neprovádíme řez, aby stromky měly sílu zakořenit. Úpravu korunky raději ponecháme na jaro.

Někdy je lepší rostlinu zazimovat
i (Zdroj: Irena Forejtová, zahradnictví Kruh)
Někdy je lepší rostlinu zazimovat

Když hrozí mráz

Je nějaká záchrana, když už jsme na stromek zapomněli a najednou je mráz jako břitva? Tehdy není čas otálet, pokud chceme stromek zachránit. V prvé řadě stromku dopřejeme vláhu, aby se trochu vzpamatoval. Nejlépe přes noc ponoříme celý stromek i s korunkou (nebo alespoň kořeny) do vody. Pak si připravíme pro stromek „zimoviště“ v prázdném pařeništi nebo na zahradě.

Jáma musí být tak velká a hluboká, aby se do ní naležato vešel celý stromek, který vyjmeme z vody, korunku zabalíme do novinového papíru a jemně ji svážeme motouzem, který se nesmí nikde zařezávat. Pak celý stromek vložíme do „zimoviště“ a zaházíme jej zeminou. Takto založený stromek musíme během jara kontrolovat, a jakmile začne dřevina rašit, je čas k výsadbě.

Když hrozí mráz, vykopejte jámu
i (Zdroj: Irena Forejtová, zahradnictví Kruh)
Když hrozí mráz, vykopejte jámu

Tip:

Metoda „zahrabání“ stromku či keře se zvlášť vyplatí u meruněk a broskvoní, které na jaře časně raší, ale lze ji použít pro jakýkoliv druh ovocných dřevin nebo okrasných listnáčů, které vysazujeme pozdě a nemohly by ve zmrzlé půdě zakořenit.

Zdroj informací: Irena Forejtová; zahradnictví Kruh

Publikováno: 9. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce