reklama

Je tu podzim a s ním i čas na sázení jahod, abyste pak na jaře měli zahradu plnou sladkých červených plodů

Jahody z vlastního záhonu mají své kouzlo. Plnou chuť, krásnou barvu, spoustu minerálů a vitaminu C. Abychom na jaře měli krásné a zdravé plody jahod, je ideální provést výsadbu již na podzim roku předcházejícího. Nyní v období nadcházejícího podzimu je ten správný čas na přípravu záhonů a vlastní výsadbu, kterou můžeme provést nejlépe v srpnu či září, výjimečně i v říjnu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro úspěšné pěstování jahod je nejdůležitější ta správná výsadba (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rostliny mají na podzim možnost důkladně zakořenit, přičemž ranní rosy a nižší noční teploty působí příznivě na jejich vývoj. Zimu tak přečkají v pořádku a na jaře jsou připraveny k násadě květů a plození.

Jak začít? Přípravou půdy...

Připravit si záhon pro výsadbu jakékoliv rostliny by měl být základ všeho. Díky správné půdě může rostlina prospívat celý rok. Není dobré tento krok podcenit. Připravíme záhon, který by měl být tvořen humózní provzdušněnou zeminou, spíše hlinito-písčitou s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí.

Nevhodné pro jahody jsou těžké, jílovité, chladné a nepropustné půdy, ale na druhé straně také půdy písčité, silně propustné a na živiny a humus chudé. Záhony vytvoříme nejlépe po předplodinách, jako jsou rané brambory, papriky, rajčata, tykve, okurky

Při přípravě a provzdušňování půdy vyhnojíme záhony organickým nebo organominerálním hnojivem, které se snadno zapravuje a účinkuje rychle a přitom dlouhodobě. Pro BIO pěstování je pak ideální začít už v této fázi bio-hnojivem na jahody. Při volbě stanoviště zohledněme, že jahodník je velmi náročný na světelné podmínky, ve stínu moc plodit nebude a rovněž větrná místa mu nesvědčí

Než začnete sázet, půdu řádně připravte
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Než začnete sázet, půdu řádně připravte

Jaké sazenice si máme pořídit?

Sazenice si můžeme vypěstovat sami. Na to se však musíme připravit už přibližně v červnu, kdy odstřihneme silnější šlahouny s malými, dosud nezakořeněnými rostlinkami, a vysadíme je buď na přípravný záhon ve stínu, nebo ještě lépe do kelímků, naplněných kvalitní zemí. Do podzimu nám zesílí a vytvoří dostatečný kořenový systém pro výsadbu.

Nevýhodou může být, že vlastní sadba nemusí být vždy dost vitální, aby na záhonu úspěšně zakořenila a odplodila. Doporučujeme pořídit si zdravé a silné sazenice v zahradnických obchodech nebo je objednat u velkopěstitelů, případně přímo ve šlechtitelských pěstírnách.

Máme připravený záhon a čeká nás výsadba

Vlastní výsadbu doporučujeme provést do tkané textilie, která například absorbuje víc slunečního záření a jahody pak dozrávají až o 4 dny dříve a obsahují větší množství vitaminu C. Fólie dále zabraňuje růstu plevelů, půda se nemusí kypřit, propouští lehce vláhu i hnojivou zálivku. Zrající jahody se také nešpiní, lépe se sklízejí.

Textilii položíme na připravený záhon a připevníme zahrnutím zeminou - šíře záhonu by měla být taková, aby výsadba proběhla do sponu cca 30 cm (lze vysazovat i do řádků, pak je odstup mezi nimi kolem 50 cm). Na vyměřených místech uděláme nožem nebo nůžkami křížový řez 10×10 cm a rohy podhrneme pod textilii.

Rukou nebo sázecí lopatkou vyhloubíme půlkulatou jamku aspoň 10 cm hlubokou a širokou. Nalijeme do ní 0,5 l vody, po vsáknutí navrstvíme na dno kopeček kompostní zeminy a k němu přidáme organominerální hnojivo na jahody, promísíme. Do lože položíme sazenici, kořeny by měly směřovat svisle dolů, zasypeme zeminou a přitlačíme.

Zahradnická fólie jahody ochrání a přispěje k jejich správnému vývoji
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zahradnická fólie jahody ochrání a přispěje k jejich správnému vývoji

Tip:

Vyzkoušejte například AGRO Organo-minerální hnojivo jahody 1 kg. Toto organominerální hnojivo podporuje jahodníky v plození plných, šťavnatých a velkých plodů. Hnojivo je vhodné pro všechny druhy jahod pěstovaných v nádobách i ve volné půdě, kde díky organické a minerální složce působí rychle a zároveň dlouhodobě (až po dobu 60 dnů).

Hnojivo je vícesložkové a svým složením příznivě ovlivňuje vytváření humusu v půdě a tím zvyšuje její úrodnost. Organická forma dusíku zabraňuje nežádoucímu přehnojení a reguluje vodní režim rostlin.

Sazenice nesmí být ani „utopené“, tj. krček pod úrovní okolního terénu, ani „vysoukané“, kdy je kořenový krček nad úrovní terénu. Nakonec každou sazenici zalijeme.

Jaká další péče nás čeká do zimy?

Zasazené rostlinky musíme vyživovat. V tuto dobu lze s výhodou použít vodorozpustné hnojivo, které nastartuje růst a zakořenění rostlin. Před příchodem zimy pak přihrneme k trsům ještě zeminu, abychom ochránili krček rostlin. Na ochranu před mrazy jahodník pokryjeme například chvojím. Na jaře pak ochranu odkryjeme a pustíme na jahodníky sluneční paprsky.

Zdroj informací: AGRO CS a.s.

Publikováno: 22. 11. 2022, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková