reklama

Víte, jak bojovat proti kadeřavosti, která napadá broskvoně?

Kadeřavost je nejvážnější choroba broskvoní, se kterou bojuje většina zahrádkářů. Typickým příznakem jsou červené puchýře na listech. Při příznivých podmínek pro infekci může dojít ke zničení velké části listů a letorostů, následně malé plody opadávají a v dalším roce nevytváří dostatek květních pupenů.

i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Kadeřavost broskvoní je choroba, která vyžaduje zvláštní péči (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Každoročně napadené stromy jsou pak méně odolné k přezimování, stromy často prosychají nebo zcela uhynou. U pěstitelů se osvědčuje tzv. dvoufázové ošetření. První fáze se provádí na podzim při opadu listů (v listopadu). V této době se totiž houba přesunuje do šupin budoucích pupenů, kde přezimuje.

Zasáhněte včasným postřikem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zasáhněte včasným postřikem

Vhodné je použít měďnaté přípravky, např. Bukanyr, Korzar, Kuprikol 50, Kuprikol 250 SC, Champion 50 WP. Postřik provedeme za suchého dne, kdy nehrozí mrazy. Postřikem je nutné ošetřit nejen větve, ale i kmen stromu. Z měďnatých přípravků stojí za zmínku přípravek Bukanýr, který výborně ulpívá na rostlinách a je odolný proti smytí deštěm, čímž se prodlužuje doba jeho účinnosti.

Choroba se projevuje deformací listů
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Choroba se projevuje deformací listů

Na jaře přejdeme k druhé fázi, tzn. v době, kdy teploty po dobu několika dnů dosáhnou 8-10 °C, provedeme další ošetření měďnatými přípravky. Zde je důležité zvolit správný termín. Výborným ukazatelem pro určení optimálního termínu je nejen zmíněná teplota, ale také okolní rostliny, tzn., že ošetření provedeme např. v době kvetení lísky obecné či na začátku rašení angreštu.

Po 10-14 dnech provedeme další ošetření a tentokrát zvolíme organické fungicidy, jako jsou Delan 70WDG, Syllit 65 WP či Dithane DG Neotec. Je třeba mít na zřeteli, že jakékoliv ošetření později než v době těsně před květem broskvoní je již zcela zbytečné a neúčinné.

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Publikováno: 23. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce