reklama

Údržba zahradní techniky z pohledu maziv

Téměř každý zahrádkář, chalupář nebo vlastník domu se zahradou řeší údržbu své zahradní techniky. Jednoduchá údržba například sekačky na trávu spočívá v mechanickém čištění. Měli bychom odstraňovat zbytky trávy z kapotáže sekačky i z podvozku. Zručnější kutil zvládne i naostření a vyvážení žacích nožů a kontrolu, čištění nebo výměnu zapalovací svíčky. Nenáročné je i čištění vzduchového filtru. Pravidelně bychom měli kontrolovat hladinu oleje a jeho výměnu bychom měli provádět jednou za rok před začátkem jarní sezóny.

Údržba zahradní techniky z pohledu maziv

Jaká je funkce olejů?

Základní funkcí oleje je mazání a tím pádem snižování tření mezi dvěma styčnými plochami a údržba zahradní techniky. V ideálním případě dosahujeme kapalinné tření, které nejméně snižuje energii a výkon strojů a zaručuje nejmenší opotřebení po sobě se vzájemně pohybujících ploch či těles. Další důležitou funkcí oleje je zabraňování koroze, odvod tepla, dotěsňovací vlastnosti a zbavování třecích ploch nečistot. Olej má ale i další funkce jako je například přenos síly v hydraulických systémech štípaček na dřevo.

Jaká je funkce olejů?
Jaká je funkce olejů?

Jaké oleje můžeme použít?

Sekačky na trávu a zahradní traktory

K mazání čtyřdobých benzinových i naftových vysokootáčkových motorů zahradní a komunální techniky (motorové sekačky, zahradní traktory a ridery, sněhové frézy) můžeme použít MOGUL ALFA 4T , SAE 10W-30. Olej kromě výborných mazacích vlastností umožňuje i dobrou startovatelnost i při nízkých teplotách. Velmi dobře chrání vnitřní části motoru proti korozi i při jeho odstavení po delší dobu.Pravidelná výměna oleje je doporučená jednou za rok, nejlépe před začátkem jarní sezóny. V průběhu roku je vhodné dle frekvence využívání 2-3x zkontrolovat hladinu oleje v motoru a případně olej doplnit.

Na promazání a konzervaci lanovodů je vhodný mazací a antikorozní olej KONKOR 101 (lze koupit i jako spray), nebo KONKOR 210. Tímto prostředkem je také vhodné ošetřit žací nože a podvozek sekačky po sezóně. Před tím je ale potřeba mechanické vyčištění od zbytků trávy.

Jaké oleje můžeme použít?
Jaké oleje můžeme použít?
Jaké oleje můžeme použít?
Jaké oleje můžeme použít?

Motorové pily, křovinořezy, plotostřihy

K mazání dvoudobých vysokootáčkových benzinových motorů je určen olej MOGUL ALFA 2T , JASO FD, API TC. Olej se mísí dle doporučení výrobce motoru v určeném poměru s benzinem (většinou 1:50). Vyhovuje požadavkům mazání nejvýkonnějších moderních dvoudobých motorů. Olej je červeně zbarvený. Je zárukou dlouhé životnosti svíček, velmi dobře chrání vnitřní části motoru proti korozi i při jeho odstavení po delší dobu, snadno se mísí s benzinem a vyniká nízkou kouřivostí.

Na mazání lišt motorových pil a lišt plotostřihů můžeme použít olej pro ztrátové mazání MOGUL ALFA HOBBY nebo jeho biologicky odbouratelnou alternativu MOGUL ALFA BIO. Tento olej splňuje požadavek „Lesního zákona“ č. 289/95 Sb. a souvisejících nařízení na biologickou rozložitelnost.

Jaké oleje můžeme použít?
Jaké oleje můžeme použít?
Jaké oleje můžeme použít?
Jaké oleje můžeme použít?

Štípačky na dřevo

V poslední době se stále více uplatňují štípačky na dřevo. Přenos síly od elektromotoru na dřevo je zajištěn hydraulickým systémem, ve kterém lze použít olej MOGUL ALFA HM 22.

Jaké oleje můžeme použít?
Jaké oleje můžeme použít?

Sněhové frézy

U sněhových fréz je důležité zvolit motorový olej, který má velice dobré nízkoteplotní vlastnosti. Takový je například celoroční syntetický olej MOGUL ALFA 5W-40, API SM/CF, ACEA A3/B4 . Zajišťuje dokonalé celoroční mazání všech pohyblivých částí vysoce zatěžovaných moderních čtyřdobých motorů a umožňuje vynikající startovatelnost i při extrémně nízkých teplotách.

Jaké oleje můžeme použít?
Jaké oleje můžeme použít?

Výše je uveden příklad aplikací použití olejů k údržbě zahradní techniky. Výměnu či doplnění oleje jistě zvládne zručnější uživatel zahradní techniky sám. Pokud si nevíte rady, tak vám pracovníci českého výrobce maziv PARAMO Pardubice rádi poradí s výběrem. Kvalita je zaručená, protože na trh dodává pardubická rafinerie kvalitní výrobky již od roku 1889.

Publikováno: 23. 9. 2017, Autor: Paramo (text a foto), Briggs&Stratton (foto), Profil autora: Redakce