Nejenže je dřevěná mříž sama o sobě vkusnou dekorací do každé zahrady, ale lze jí využít i k praktickým účelům. Mříže mohou být využity k oplocení pozemku, k vytvoření soukromí, ale hlavně se využívají jako pomůcka pro pěstování popínavých rostlin.
Pestré využití dřevěných mříží
Dřevěné mříže můžete připevnit ke zdi a využít je jako jednoduchou dekoraci, nebo jimi můžete vyplnit prázdný prostor mezi jednotlivými sloupky zahradních pergol a altánů. Dřevěné mříže můžou stát také volně v zahradě nebo je lze využít i k oplocení zahrady nebo k vytvoření příjemného koutku v zahradě, které zůstane skryto nejen před ostrými paprsky slunce, ale také před zvědavým pohledy sousedů nebo náhodných kolemjdoucích. Ale asi nejčastěji se dřevěné mříže a treláže používají jako opora při pěstování popínavých rostlin.

Dekorativních mřížek je nepřeberné množství druhů, ale pro pěstování popínavých růží a dalších pnoucích rostlin se hodí pouze mříže s pevným spojem latí a se silným rámem. Křehčí mříže, například s lepeným spojem latí a bez rámu se pro pěstování popínavých rostlin vyloženě nehodí. Jsou totiž příliš křehké a je velmi pravděpodobné, že jak by se popínavky rozrostly, mříž by praskla nebo se jinak znehodnotila a veškerá vaše snaha by přišla vniveč.

Jak prodloužit životnost dřevěné mříže
Pro životnost mříže je velmi důležité vybavit jí nějakým ochranným nátěrem. Optimální jsou například tenkovrstvé lazury, které dodají dřevu potřebné obranné látky, zkrášlí jeho vzhled, ale zároveň zůstane patrná kresba dřeva a mříž si tak ponechá svůj rustikální nádech. Na mříže z tvrdých tropických dřevin se nejlépe hodí ošetřující oleje, neboť exotické dřevo má jinou strukturu než například české jehličnany a lazurovací nátěry by neabsorbovalo.

Na trhu se lze setkat i s mřížemi vyrobenými ze dřeva ošetřeného tlakovou impregnací. Tento způsob ošetření dřeva je velmi efektivní a dřevo ochrání před vlhkem, plísněmi a různými škůdci na velmi dlouhou dobu. Drobnou nevýhodou je, že bezprostředně po aplikaci impregnačního mořidla získá dřevo lehce nazelenalý odstín a na jeho povrchu se může vytvořit slabá vrstva bílé krupice. Tyto vedlejší účinky však nejsou trvalé. Krupice po nějakém čase oprší a nazelenalý odstín se přemění na šedou patinu. Navíc není problém impregnované dřevo natřít libovolným nátěrem, například výše zmíněnou tenkovrstvou lazurou v oblíbeném odstínu.

Kotvení dřevěných mříží
Dřevěné mříže se zpravidla kotví do země. Pro tento účel lze použít několik druhů kotvících prvků. Velmi oblíbeným kotvícím prvkem pro dřevěné mříže a treláže jsou zemní vruty. Jejich výhodou je snadná instalace, vysoká stabilita ukotvení a navíc je lze použít do většiny typů povrchů. Další možností jsou například zatloukací trny a použít lze i betonové patky v kombinaci s pozinkovanými úchyty ve tvaru H. Nicméně, betonové patky se kvůli pracnější instalaci tak často nepoužívají, a to i kvůli tomu, že zemní vruty nebo zatloukací trny představují dostatečně pevné ukotvení.


Další možností je připevnit dřevěné mříže ke zdi domu nebo k jinému objektu v zahradě. V případě, že se pro tento způsob ukotvení rozhodnete, je dobré mezi fasádu a mříž dát dřevěný distanční špalík. Díky vzniklo mezeře mezi mříží a zdí se nebude na fasádě tvořit vlhkost a úpony popínavek se budou na mříž lépe přichytávat. Pokud si ale necháte popínavkami obrůst celou chatu nebo dům, počítejte s tím, že se na fasádě bude tvořit vlhko a bujně rozrostlé rostliny přilákají značné množství nejrůznějších mušek a jiného hmyzu.









Publikováno: 8. 5. 2021, Autor: Vladeko (text a foto), Profil autora: Redakce