reklama

Ochrana proti chorobám zeleniny

Každoročně, vždy v průběhu letních měsíců července a srpna, nejčastěji dochází k napadání převážně zeleniny tzv.“pravými“ plísněmi. Ve vlhkém počasí se tyto choroby vyskytují snad u každého pěstitele. Uvedeme si nejčastější z nich, a také možnosti ochrany zeleniny.

Ochrana proti chorobám zeleniny

Plíseň bramboru

Plíseň bramboru
Plíseň bramboru
Plíseň bramboru
Plíseň bramboru

Na okrajích a špičkách listů se objevují šedozelené vodnaté skvrny. Za vlhka se na spodní straně mohou vytvořit bělavé povlaky. Skvrny postupně hnědnou, zasychají a objevují se i na řapících nebo stoncích. Napadení hlíz se projevuje tmavými skvrnami na povrchu, na průřezu jsou skvrny umístěny především po obvodu.

Plíseň cibule

Jak je vidět na úvodní fotografii, na listech a květních stvolech se tvoří světlezelené skvrny, které za vlhkého počasí pokrývá hnědošedý povlak houby. Skvrny postupně splývají a listy i stvoly se lámou, poléhají a usychají. Cibule jsou malé a špatně skladovatelné.

Plíseň okurky

Plíseň okurky
Plíseň okurky
Plíseň okurky
Plíseň okurky

Na starších listech se vytváří žlutozelené skvrny, které jsou ostře ohraničené žilnatinou. Skvrny postupně splývají, listy usychají a rostliny hynou. V našich klimatických podmínkách napadá pouze okurky a meloun cukrový.

Plíseň rajčete

Na okrajích a špičkách listů se vyskytují šedozelené vodnaté skvrny. Skvrny postupně hnědnou, zasychají a objevují se i na řapících nebo stoncích. Na plodech nejdříve malé šedozelené skvrny, které postupně hnědnou a mají vrásčitý povrch.

Plíseň rajčete
Plíseň rajčete
Plíseň rajčete
Plíseň rajčete

Ochrana proti těmto chorobám

První ošetření se provádí obvykle v polovině června. V průběhu roku postřik několikrát opakujeme v intervalu 10-14 dní, zvláště při vlhkém a deštivém počasí. Optimální podmínky pro šíření plísně jsou při teplotách okolo 20°C a vlhkém, deštivém počasí.Je vhodné střídat přípravky a v době sklizně ošetřovat přípravky s krátkou ochrannou lhůtou.

U brambor pokud dojde k silnějšímu napadení, je vhodné předčasně odstranit nať a zabránit tak infekci hlíz.

U cibule je nutné do každého postřiku přidávat smáčedlo (např. Break Thru), protože na kolmých a voskových listech cibule jinak přípravek neulpí.Často se diskutuje možnost vzájemného napadení brambor a rajčat. Názory odborníků se velmi liší, ale je pravděpodobné, že v našich podmínkách nedochází k přenosu této houby (Phytophtora infestans) z brambor na rajčata.

Přípravky proti zmíněným plísním

Acrobat MZ - Fungicid se systémovým a kontaktním účinkem k ochraně brambor, rajčat, cibule, okurek a révy vinné proti plísním.

Dithane DG Neotec - Kontaktní fungicid proti houbovým chorobám polních plodin, zeleniny, ovocných plodin, révy vinné a okrasných rostlin.

Champion 50 WP - Kontaktní fungicidní přípravek k ochraně rostlin proti houbovým chorobám a ochraně květů meruněk proti mrazu.

Kuprikol 250 SC - Tradiční přípravek v nové kapalné podobě k ochraně širokého spektra rostlin proti houbovým chorobám.

Kuprikol 50 - Fungicidní postřikový přípravek k ochraně proti houbovým chorobám rostlin.

Ortiva - Širokospektrální fungicid k ochraně zeleniny proti houbovým chorobám.

Ridomil Gold MZ Pepite - Fungicidní přípravek určený k ochraně bramboru, cibule, okurky, rajčete a révy vinné proti houbovým chorobám.

Přípravky proti zmíněným plísním
Přípravky proti zmíněným plísním
Přípravky proti zmíněným plísním
Přípravky proti zmíněným plísním

Více se o těchto chorobách a obraně proti nim dozvíte na www.lovela.cz

Publikováno: 18. 8. 2017, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce