reklama

Víte, jak udržovat dětské hřiště? Poradíme!

Pískoviště patří k tradičním a velmi oblíbeným dětským atrakcím. Můžou se v něm hrabat jako krtci, hloubit tunely, stavět hrady, uplácávat si bábovičky a vůbec všelijak dovádět. Proto si dnes povíme pár rad a tipů, jak dosáhnout toho, aby to dětské dovádění bylo, co nejbezpečnější a nic je v něm neomezovalo.

i (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Jak udržovat dětské pískoviště v čistotě (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)

Kočky? Pohroma pro každé pískoviště

Víte, kdo je největším nepřítelem dětských pískovišť? Jsou to kočky a jejich nemilý zvyk chodit si odskočit do dětského pískoviště. To byste nevěřili, jakou neplechu taková kočka dokáže v pískovišti udělat. Proto je velmi důležité pískoviště před kočkami chránit.

Pokud to necháte plavat a pískoviště permanentně odkryté, je velmi pravděpodobné, že se z něj stane vyhledávaný veřejný záchodek pro místní kočky a kocoury. A to je něco, co na pískovišti opravdu nechcete. Kočičí moc je totiž vysoce toxická, a kdybyste nechali své dítě hrát si v zaneřáděném pískovišti, riskovali byste tím jeho zdraví.

Síť proti kočkám
Síť proti kočkám (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Upevnění sítě je velice jednoduché
Upevnění sítě je velice jednoduché (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)

Dřevěný poklop vyřeší to hned

Způsobů jak zabránit kočkám, aby se rochnily ve vašem pískovišti, je několik. Jednou z možností je natáhnout přes pískoviště speciální síť Cat Stop, která kočce znesnadní pohyb po pískovišti a nedovolí jí hrabat. Díky tomu se jí tam nebude chtít vykonávat potřebu a půjde o dům dál. K zakrytí pískoviště můžete použít i obyčejný dřevěný poklop. Na trhu jsou k dostání různé tvary a velikosti, takže je velmi nepravděpodobné, že byste poklop na svoje pískoviště nesehnali. Ale kdyby přece jen nebyl váš rozměr k dostání, není problém si jej nechat vyrobit na zakázku.

A zruční kutilové jej zvládnou vyrobit za pár minut. Na trhu jsou i pískoviště, která mají poklop již v základní výbavě. Některé modely mají poklop v podobě obyčejné dřevěné desky. Najdou se ale i takové typy dětských pískovišť, které jsou vybaveny skládacím poklopem, ze kterého se v době užívání pískoviště udělají pohodlné lavičky i s opěrátkem.

Z krytu se dají poskládat pěkné lavičky
i (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Z krytu se dají poskládat pěkné lavičky

Bez ochranného nátěru pískoviště dlouho nevydrží

Aby vám pískoviště dlouho vydrželo, a to v co nejzachovalejším stavu, je třeba ho vybavit ochranným nátěrem. Ochranné nátěry, mezi které patří například tenkovrstvé a silnovrstvé lazury, různé laky a oleje apod., dodají dřevu potřebné obranné látky, které mu pomohou čelit klimatickým vlivům, vlhku, plísním a různým škůdcům.

Setkat se můžete i s pískovišti vyrobenými ze dřeva ošetřeného tlakovou impregnací. Tlaková impregnace je vysoce efektivní způsob ochrany dřeva, který výrazně prodlužuje životnost dřeva a chrání ho před vším, co by ho mohlo ohrozit. Účinek je natolik efektivní, že žádná další povrchová úprava není potřeba.

Drobnou nevýhodou tlakové impregnace je, že dřevo získá lehce nazelenalou barvu a na jeho povrchu se vytvoří něco jako bílá krupice. Tyto negativní následky tlakové impregnace naštěstí nejsou trvalé a po nějakém čase krupice na povrchu oprší a zelený odstín se přemění v šedou patinu. Nějakou chvilku to ale potrvá.

Pískoviště z tlakově impregnovaného dřeva s poklopem
i (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Pískoviště z tlakově impregnovaného dřeva s poklopem

Jak vyzrát na trávu a ostré sluníčko

Jedním z poznávacích znaků špatně udržovaného pískoviště, jsou zelenající se stébla trávy prorostlá skrz písek. Jak tomu zabránit? Řešení je velice jednoduché. Dříve než se do pískoviště nasype písek, je třeba ho vystlat geotextilní podložkou, která prorůstání trávy do písku spolehlivě zabrání. Geotextilní podložka je k dostání v různých rozměrech, takže se nemusíte bát, že by zrovna na vaše pískoviště žádná nebyla.

Tady se na geotextilní podložku zapomnělo
i (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Tady se na geotextilní podložku zapomnělo

Děti v zápalu hry často zapomenou vnímat čas a skoro si nevšimnou, že do nich už hodnou chvíli pere sluníčko o sto šest. Nezřídka se stane, že si dítě užene úpal nebo úžeh. Proto není od věci pořídit si pískoviště se stříškou, která vytvoří potřebný stín. Vypomoct si můžete ale i obyčejným slunečníkem.

Stříška vytvoří nad pískovištěm příjemný stín
i (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Stříška vytvoří nad pískovištěm příjemný stín

Svou roli samozřejmě hraje i umístění dětského pískoviště. Ideální je nějaké stinnější místo nebo místo, kde bude prostor pro slunečník. Nezapomeňte ale, že děti jsou jako živá voda, a proto potřebují být alespoň pod částečným dozorem. Pamatujte na to při umísťování pískoviště a postavte na takové místo, abyste na něj pohodlně viděli a měli tak přehled o skotačení vašich ratolestí.

Zdroj informací: VLADEKO spol. s.r.o.

Publikováno: 18. 9. 2022, Autor: VLADEKO spol. s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce