reklama

Jak správně používat vyžínač či křovinořez?

V současné chvíli je vrchol sezóny při používání vyžínačů a křovinořezů. Ty mohou sloužit jako doplněk klasické sekačky, nebo jako autonomní stroj pro údržbu zahrady, jejích špatně přístupných míst a nebo zarostlých ploch. Pokud s tímto typem stroje dosáhnout maximálního výkonu, je dobré dodržovat několik zásad. Jaké to jsou, shrnujeme se společností STIHL - dlouholetým výrobcem zahradní techniky, který při práci s ní klade velký důraz na bezpečnost.

Jak správně používat vyžínač či křovinořez?

Klíčová je volba vhodného nástroje

Elektrické či akumulátorové strunové vyžínače jsou koncipovány především pro použití na dokončovací práce na členitých pozemcích, pro vyžínání okolo zdí, plotů, chodníků apod. Pokud potřebujete posekat větší plochy, nesmí se na nich vyskytovat přebujelý, vysoký a hustý porost. Ten není schopna strunová hlava zpracovat, velkým množstvím materiálu je intenzivně brzděna a dochází k přetěžování celého stroje. Pro údržbu větších zahrad a pozemků se proto hodí vyžínače s benzinovým motorem. Jejich hmotnost je sice větší než u elektrických a akumulátorových přístrojů, ale větší výkon, šíře záběru i univerzalita použití jsou pro práci na střední a větší ploše vhodnější. U silnějších benzínových křovinořezů lze navíc měnit řezné nástroje dle typu zeleně, kterou je zapotřebí vyžnout. Například s ocelovým nožem posekáte přerostlou trávu na větším pozemku v kratším čase, s menší spotřebou paliva a v neposlední řadě i s menší námahou. Docílí totiž větší rychlosti otáčení a tím i lepší efektivity vyžínání.

Vyžínač STIHL FS38
Vyžínač STIHL FS38
Křovinořez STIHL FS 89
Křovinořez STIHL FS 89

Vyžínač STIHL FS 38

Malý vyžínač s nastavitelnou kruhovou rukojetí. Použijte ho k vyžínání trávníků a pro dokončovací práce okolo stromů, cest a schodišť na soukromých zahradách. Úvodní stroj v řadě vyžínačů STIHL v příznivé cenové relaci. Motor 2-MIX splňující emisní limity normy EU II.

Křovinořez STIHL FS 89

Pro údržbu ploch střední výměry. Flexibilní hnací hřídel, snadný start, řídítková rukojeť, multifunkční rukojeť s tlačítkem Stop, motor 4-MIX® , optimalizovaný úhel převodovky, rovná nosná trubka, jednoduchý nosný popruh.

Klíčová je volba vhodného nástroje
Klíčová je volba vhodného nástroje

Křovinořez STIHL FS 111

Pro údržbu ploch střední výměry. Pevný hnací hřídel, snadný start, beznářaďově nastavitelná řídítková rukojeť, multifunkční rukojeť s tlačítkem Stop, motor 4-MIX® , optimalizovaný úhel převodovky, rovná nosná trubka, dvouramenný nosný popruh.

Jak používat vyžínač a křovinořez? Nezapomínejte na vhodný oděv a ochranu

Práci s vyžínačem zvládne téměř každý, pokud je na ni patřičně připraven. Důležitou pomůckou při vyžínání s většími benzinovými vyžínači je nosný popruh, na kterém je stroj zavěšen a ulevuje tak rukám i zádům, které jsou namáhány nejvíce. Menší respektive lehčí přístroje jsou vybaveny popruhem určeným k zavěšení přes rameno. Pro práci s těžšími modely doporučujeme Univerzální nosný dvouramenní popruh STIHL ADVANCE. Ten je zcela ergonomický, komfortní a lehký. Díky širokému rozsahu seřízení je s ním vyžínání méně únavné a uživatel tak zvládne na „jeden zátah“ vyžnout větší plochu. Správně nastavený popruh dovolí držet uživateli ruce v pohodlné pozici a celý přístroj ve výšce ideální pro práci – tedy 10-20 cm nad zemí

Jak používat vyžínač a křovinořez? Nezapomínejte na vhodný oděv a ochranu
Jak používat vyžínač a křovinořez? Nezapomínejte na vhodný oděv a ochranu
Jak používat vyžínač a křovinořez? Nezapomínejte na vhodný oděv a ochranu
Jak používat vyžínač a křovinořez? Nezapomínejte na vhodný oděv a ochranu

Při vyžínání je také důležité nepodceňovat pracovní oděv. Pokud nemáte k této práci určený pracovní overal, vezměte si alespoň džíny, tričko nebo košili s dlouhým rukávem, kvalitní a pevné pracovní rukavice a boty. Zabráníte tomu, abyste byli po práci poškrábaní od odlétajících kousků trav i dřevin.

Obličej a sluch byste měli chránit použitím ochranného obličejového štítu vybaveného tlumiči hluku (například STIHL G 500). Pro dokonalou ochranu očí je třeba použít ještě ochranné brýle, protože obličejová mřížka nezachytí agresivní šťávy z drcených stvolů silnějších plevelů

Kdo správně maže, ten jede

Obvyklou chybou při práci s benzínovým vyžínačem je kolísání mezi vysokými a nízkými otáčkami. Obsluha stroje buď z důvodu extrémního hluku (většina uživatelů chybně nepoužívá ochranu sluchu), nebo ve snaze o úsporu paliva neustále pohybuje akcelerátorem tam a zpátky (tzv. si hraje s plynem). Při tomto způsobu práce je spotřeba paliva vyšší až o 15 %! Kromě toho kolísavé otáčky způsobují nedostatečnému vyplachování motoru čerstvou studenou směsí (benzín+olej), což má za následek přehřívání vnitřku motoru, nedokonalé spalování a tím i menší celkovou výkonnost.

Ideálního výkonu a zároveň nejpříznivější spotřeby lze dosáhnout tehdy, když bude motor stabilně udržován v oblasti horní hranice otáček. Není nutné se bát přehřátí – vyžínače a křovinořezy STIHL mají ve své elektronice nastaveno maximální množství dosažitelných otáček tak, aby nedošlo k přehřátí.

Provádějte správný pohyb

Provádějte správný pohyb
Provádějte správný pohyb

Při sekání travnatých ploch máme zcela přirozenou tendenci pohybovat s vyžínačem jako s kosou. Je tu však jeden podstatný rozdíl, který bývá překvapivě často opomíjen. Zatímco kosa seká pouze při pohybu jedním směrem, vyžínač pracuje stejně intenzivně obousměrně, tedy i při pohybu zpátky. Jakkoliv se toto doporučení může zdát triviální, mnoho uživatelů v něm chybuje a při pohybu zpět automaticky snižuje otáčky motoru. Tím se nejen zbytečně prodlužuje čas potřebný k úpravě pozemku, ale opět dochází k výše popsaným neduhům – ztrátě výkonu a zvýšené spotřebě paliva. Už víte, jak používat vyžínač a křovinořez?

Publikováno: 13. 8. 2017, Autor: Stihl (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat