reklama

Příprava dřeva na zimu

Blíží se topná sezóna, a proto je potřeba se na ni řádně připravit. Důležitý je výběr dřeva, ale i jeho správné zpracování a skladování, díky kterému vás ani třeskuté mrazy nepřekvapí.

Příprava dřeva na zimu (Zdroj: PRIMA Doma)

Na topení je rozhodně ideální dřevo tvrdé, jako je například dub či buk. Pro rychlý výhřev je nejvhodnější bříza, ale používá se i borovice a smrk. Před tím, než se dřevem začnete topit, je důležité, aby dřevo bylo řádně vyschlé. Pokud máte možnost, určitě dejte přednost dřevu kácenému během zimy. A to proto, že ve svých buňkách má výrazně méně vlhkosti.

Příprava dřeva na zimu (Zdroj: PRIMA Doma)
Příprava dřeva na zimu (Zdroj: PRIMA Doma) (Zdroj: PRIMA Doma)

Dřevo by mělo schnout rok až dva, takže je správné jej skladovat již sezónu předem. Ideálně v otevřené hráni, kde může prosychat z obou stran. Pokud zvolíte více estetickou variantu a vyrovnáte dřevo do hráně u domu, bude prosychat také, ale o něco pomaleji. Pro snížení vlhkosti dřeva je dobré jej před uskladněním nařezat. Předtím než s řezáním začnete, je potřeba myslet především na své bezpečí a vybavit se ochrannými doplňky. Důležité jsou rozhodně pracovní rukavice, ochranné brýle, ochranná síťka, pracovní oděv a případně i sluchátka. Nezapomínejte ani na pevnou a neklouzavou obuv.

řetězová pila Riwall
Výběr kvalitní motorové pily je klíčový nejen při přípravě dřeva na zimu (Zdroj: PRIMA Doma)

Pro snadnou přípravu dřeva na zimu je klíčová dobrá motorová pila. Benzínová řetězová pila Riwall RPCS 6250 (zvýhodněná cena 4 799 Kč) je vhodná na zpracování větších klád, kulatiny i na práce okolo domu i zahrady. Díky unikátnímu systému snadného startování stačí s minimální silou natáhnout startovací šňůru a zbytek práce za vás udělá pomocná pružina. Pila disponuje také výkonným benzínovým motorem 62 cm3 osazeným moderním japonským karburátorem Walbro pro klidný běh a práci v jakémkoliv úhlu.  Automatické mazání řetězu snižuje tření a zvyšuje jeho životnost. Rychloupínací sponky umožňují jednoduchý přístup k základním částem pily, a tak i její údržba je snadná. Další výhodou pily je antivibrační systém AVS, který oddaluje únavu a chrání vaše klouby. K zařízení dostanete i pouzdro na kvalitní lištu značky Oregon.

práce s řetězovou pilou
Při běžném zpracování palivového dřeva je osvědčeným pomocníkem i moderní bateriová řetězová pila (Zdroj: PRIMA Doma)

Pokud se nechystáte kácet les a od svých pomocníků požadujete maximální jednoduchost při ovládání, pak vyzkoušejte moderní bateriovou pilu Riwall RACS 3540 i (Zvýhodněná cena 3 199 Kč). Díky překvapivě výkonnému a bezúdržbovému motoru PowerMax s bezuhlíkovou technologií, bude péče o vaši zahradu snadná. Motor nabízí vysoký výkon, snadné startování na zmáčknutí tlačítka, tichý chod a žádné emise. To vše bez mnohdy otravného kabelu, bez potřeby míchání paliva, čištění filtrů, seřizování karburátoru či výměny svíček. Skvělý řez zaručuje kvalitní lišta i řetěz značky Oregon.

řetězová pila Riwall
Elektrická řetězová pila je ideální na práce kolem domu, využijete ji i při přípravě palivového dřeva (Zdroj: PRIMA Doma)

Ideální pro zpracování palivového dřeva, ale i pro běžnou práci na zahradě či okolo domu je i elektrická řetězová pila Riwall RECS 2440 (zvýhodněna cena 1 999Kč) se silným motorem 2 400 W, jehož nová konstrukce přináší vyšší točivý moment, vyšší rychlost, a hlavně snadnější řezání. Konstrukce pily je odlehčená, takže váží pouhých 4,5 kg, a to včetně příslušenství. Piliny jsou odváděny do boku, a tím jste chráněni před prachem vy i motor pily. Práce s pilou je bezpečná. Disponuje držadlem se speciální protiskluzovou měkčenou vrstvou Soft Grip, účinnou brzdou řetězu pro potlačení zpětného rázu a úchytem kabelu zamezující jeho poškození. K elektrické pile je v ceně i ochranné pouzdro na lištu.  

práce s kolébkovou pilou
Kolébková pila je mnohem bezpečnějším a účinnějším pomocníkem při zpracování palivového dřeva než dříve hojně využívané cirkulárky (Zdroj: PRIMA Doma)

Na řezání dřeva je často využívána i cirkulárka, ze které mají lidé v mnoha případech respekt a strach o svou bezpečnost. Pokud se vám tedy řezání dřeva cirkulárkou zdá efektivní, ale nebezpečné, existuje zařízení, které vaše dilema vyřeší. Kolébková pila Scheppach HS 510 (zvýhodněná cena 13 799 Kč) s vysokým prořezem 170 mm je moderní, a hlavně bezpečná alternativa oblíbených cirkulárek. Umožňuje velmi rychlou práci v pohodlné vzpřímené poloze a možnost nařezat dřevo přesně tak, jak potřebujete. Její obsluha je velmi snadná. Vložíte dřevo do řezacího korýtka, zavřete a nasunete na kotouč. Dřevo posunete a celý proces zopakujete. Tímto způsobem nařežete velké množství dřeva rychle a pohodlně, protože vám vždy při řezání pomůže i zpětná pružina. Důležité je, že s kotoučem nepřijdete ani jednou do kontaktu. Navíc je pila vybavena účinnou brzdou, která dokáže kotouč velice rychle zastavit. Výhodou kolébkové pily Scheppach je i prachu vzdorná euro zásuvka.

Přicházející zimy už se tedy nemusíte bát. Pokud máte pro zpracování dřeva správné pomocníky, je příprava dřeva na zimu snadná a rychlá.

www.garland.cz

Publikováno: 2. 10. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce