reklama

Příprava dřeva na zimu

Blíží se topná sezóna, a proto je potřeba se na ni řádně připravit. Důležitý je výběr dřeva, ale i jeho správné zpracování a skladování, díky kterému vás ani třeskuté mrazy nepřekvapí.

i (Zdroj: PRIMA Doma)
Příprava dřeva na zimu (Zdroj: PRIMA Doma)

Na topení je rozhodně ideální dřevo tvrdé, jako je například dub či buk. Pro rychlý výhřev je nejvhodnější bříza, ale používá se i borovice a smrk. Před tím, než se dřevem začnete topit, je důležité, aby dřevo bylo řádně vyschlé. Pokud máte možnost, určitě dejte přednost dřevu kácenému během zimy. A to proto, že ve svých buňkách má výrazně méně vlhkosti.

Příprava dřeva na zimu (Zdroj: PRIMA Doma)
i (Zdroj: PRIMA Doma)
Příprava dřeva na zimu (Zdroj: PRIMA Doma)

Dřevo by mělo schnout rok až dva, takže je správné jej skladovat již sezónu předem. Ideálně v otevřené hráni, kde může prosychat z obou stran. Pokud zvolíte více estetickou variantu a vyrovnáte dřevo do hráně u domu, bude prosychat také, ale o něco pomaleji. Pro snížení vlhkosti dřeva je dobré jej před uskladněním nařezat. Předtím než s řezáním začnete, je potřeba myslet především na své bezpečí a vybavit se ochrannými doplňky. Důležité jsou rozhodně pracovní rukavice, ochranné brýle, ochranná síťka, pracovní oděv a případně i sluchátka. Nezapomínejte ani na pevnou a neklouzavou obuv.

řetězová pila Riwall
i (Zdroj: PRIMA Doma)
Výběr kvalitní motorové pily je klíčový nejen při přípravě dřeva na zimu

Pro snadnou přípravu dřeva na zimu je klíčová dobrá motorová pila. Benzínová řetězová pila Riwall RPCS 6250 (zvýhodněná cena 4 799 Kč) je vhodná na zpracování větších klád, kulatiny i na práce okolo domu i zahrady. Díky unikátnímu systému snadného startování stačí s minimální silou natáhnout startovací šňůru a zbytek práce za vás udělá pomocná pružina. Pila disponuje také výkonným benzínovým motorem 62 cm3 osazeným moderním japonským karburátorem Walbro pro klidný běh a práci v jakémkoliv úhlu.  Automatické mazání řetězu snižuje tření a zvyšuje jeho životnost. Rychloupínací sponky umožňují jednoduchý přístup k základním částem pily, a tak i její údržba je snadná. Další výhodou pily je antivibrační systém AVS, který oddaluje únavu a chrání vaše klouby. K zařízení dostanete i pouzdro na kvalitní lištu značky Oregon.

práce s řetězovou pilou
i (Zdroj: PRIMA Doma)
Při běžném zpracování palivového dřeva je osvědčeným pomocníkem i moderní bateriová řetězová pila

Pokud se nechystáte kácet les a od svých pomocníků požadujete maximální jednoduchost při ovládání, pak vyzkoušejte moderní bateriovou pilu Riwall RACS 3540 i (Zvýhodněná cena 3 199 Kč). Díky překvapivě výkonnému a bezúdržbovému motoru PowerMax s bezuhlíkovou technologií, bude péče o vaši zahradu snadná. Motor nabízí vysoký výkon, snadné startování na zmáčknutí tlačítka, tichý chod a žádné emise. To vše bez mnohdy otravného kabelu, bez potřeby míchání paliva, čištění filtrů, seřizování karburátoru či výměny svíček. Skvělý řez zaručuje kvalitní lišta i řetěz značky Oregon.

řetězová pila Riwall
i (Zdroj: PRIMA Doma)
Elektrická řetězová pila je ideální na práce kolem domu, využijete ji i při přípravě palivového dřeva

Ideální pro zpracování palivového dřeva, ale i pro běžnou práci na zahradě či okolo domu je i elektrická řetězová pila Riwall RECS 2440 (zvýhodněna cena 1 999Kč) se silným motorem 2 400 W, jehož nová konstrukce přináší vyšší točivý moment, vyšší rychlost, a hlavně snadnější řezání. Konstrukce pily je odlehčená, takže váží pouhých 4,5 kg, a to včetně příslušenství. Piliny jsou odváděny do boku, a tím jste chráněni před prachem vy i motor pily. Práce s pilou je bezpečná. Disponuje držadlem se speciální protiskluzovou měkčenou vrstvou Soft Grip, účinnou brzdou řetězu pro potlačení zpětného rázu a úchytem kabelu zamezující jeho poškození. K elektrické pile je v ceně i ochranné pouzdro na lištu.  

práce s kolébkovou pilou
i (Zdroj: PRIMA Doma)
Kolébková pila je mnohem bezpečnějším a účinnějším pomocníkem při zpracování palivového dřeva než dříve hojně využívané cirkulárky

Na řezání dřeva je často využívána i cirkulárka, ze které mají lidé v mnoha případech respekt a strach o svou bezpečnost. Pokud se vám tedy řezání dřeva cirkulárkou zdá efektivní, ale nebezpečné, existuje zařízení, které vaše dilema vyřeší. Kolébková pila Scheppach HS 510 (zvýhodněná cena 13 799 Kč) s vysokým prořezem 170 mm je moderní, a hlavně bezpečná alternativa oblíbených cirkulárek. Umožňuje velmi rychlou práci v pohodlné vzpřímené poloze a možnost nařezat dřevo přesně tak, jak potřebujete. Její obsluha je velmi snadná. Vložíte dřevo do řezacího korýtka, zavřete a nasunete na kotouč. Dřevo posunete a celý proces zopakujete. Tímto způsobem nařežete velké množství dřeva rychle a pohodlně, protože vám vždy při řezání pomůže i zpětná pružina. Důležité je, že s kotoučem nepřijdete ani jednou do kontaktu. Navíc je pila vybavena účinnou brzdou, která dokáže kotouč velice rychle zastavit. Výhodou kolébkové pily Scheppach je i prachu vzdorná euro zásuvka.

Přicházející zimy už se tedy nemusíte bát. Pokud máte pro zpracování dřeva správné pomocníky, je příprava dřeva na zimu snadná a rychlá.

www.garland.cz

Publikováno: 2. 10. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce