reklama

Zahradní bazény: Jak se vyznat v nabídce?

Od čeho se odrazit při výběru bazénu? Nejdřív si odpovězte na otázky, kolik peněz do něj můžete investovat a jak dlouho by vám měl sloužit. Podle toho vyberte materiál. Velikost bazénu se odvíjí od toho, kolik máte místa na zahradě a kdo bude bazén používat. A při volbě tvaru buďte především praktičtí.

Zahradní bazény: Jak se vyznat v nabídce?

Čím levnější materiál, tím kratší životnost

Od volby materiálu se odvíjí všechno ostatní. Jak dlouho vám bazén vydrží, kolik dá práce s údržbou nebo jak snadno se opotřebí.Pokud máte hluboko do kapsy, jako provizorní řešení poslouží bazén nafukovací nebo nadzemní fóliový zahradní bazén s plechovými stěnami.

Počítejte ale s tím, že takový bazén vám vydrží maximálně několik let. V kulatém bazénu si moc nezaplavete a fólie dá navíc hodně práce s údržbou. Na stěny se velmi snadno chytají řasy a další nečistoty.O třídu dražší jsou plastové bazény. Vydrží 10–15 let. Jejich nevýhodou je, že jsou svařované z několika částí. Právě ve svarech začnou po letech protékat. Kromě toho plast postupně celkově degraduje. Na začátku má bazén hladký povrch, ale postupem času zhrubne.

Přečtěte si také: Velké porovnání materiálů

V kvalitě vítězí laminátové zahradní bazény

Nejlepší poměr ceny a životnosti nabízí laminátové bazény. Budou vám sloužit třeba 40 let. Ty nejmodernější laminátové bazény mívají speciální gelovou povrchovou vrstvu, která jim dává luxusní vzhled a je velmi tvrdá a hladká. Bazén je díky ní extrémně nenáročný na údržbu a odolný proti poškrábání. Do laminátového bazénu také bez problémů můžete dát slanou vodu.

V kvalitě vítězí laminátové zahradní bazény
V kvalitě vítězí laminátové zahradní bazény

Zapuštěný bazén si užijete líp

Nabízí lepší přístup do vody. Můžete si tak užít slunění na břehu, ale taky šipky s rozběhem. A protože není zapuštěný bazén tolik vystavený vlivům počasí, vydrží vám déle.Pokud máte na pozemku vysokou hladinu spodní vody nebo je vaše zahrada ve svahu, nezoufejte. Řešením je částečně zapuštěný bazén.

Zapuštěný bazén si užijete líp
Zapuštěný bazén si užijete líp

Velikost a tvar vybírejte pragmaticky

Lidé často vybírají různé ledvinovité a atypické tvary bazénů. Na první pohled takové bazény vypadají pěkně, jenže brzy zjistíte, že nejsou moc praktické.

Proč? Když si chcete zaplavat, neustále musíte zatáčet.

Nejpraktičtější tvar je obdélník se zaoblenými rohy. V oblých rozích se nebudou držet nečistoty. A obdélník dobře využije zabranou plochu zahrady.

Velikost a tvar vybírejte pragmaticky
Velikost a tvar vybírejte pragmaticky

Z hlediska tvaru můžete najít i bazény, které berou v potaz komfort při koupání.

„V průběhu let neustále ladíme tvar našich bazénů. Dnes mají bazény přímo v laminátové skořepině plno užitečných vychytávek. Schodiště děláme tak, aby ukrojilo co nejméně prostoru pro koupání a u větších bazénů jsou přímo v těle bazénu zabudované odpočinkové lavice. Po celém obvodu bazénu je zpevnění oblíbené dětmi, které se teprve učí plavat,“ vypráví Michal Vlášek, zkušený bazénář z české rodinné firmy Bazény Relax.

Pro malou rodinu je ideální bazén o rozměrech 3 x 6 m, abyste vedle sebe mohli plavat aspoň dva a měli přitom dost místa. Pokud chcete do bazénu skákat, měl by být hluboký aspoň 1,4 m.

Chcete si bazény prohlédnout a porovnat osobně? Nebo si dokonce vyzkoušet koupání? Dobře vám poradí v Bazénovém centru v Roudnici nad Labem, zhruba 20 minut za Prahou. Dokonce si můžete domluvit návštěvu předem, abyste se vyhnuli čekání a abyste měli na všechno dost času. Nikdo vám nebude nic vnucovat, zato dostanete odpovědi na všechny své otázky.

Publikováno: 26. 4. 2019, Autor: Bazény Relax (text a foto), Profil autora: Redakce