reklama

Test Českého Kutila: STIGA Combi 50 S AE, AKU sekačka pro všechny

Akumulátorový program zažívá v posledních letech nebývalý rozmach. Stiga nezůstala pozadu a svým příznivcům nabízí model Combi 50 S AE, využívající 80 V systém. A vůbec, pokud máte rádi moderní výrobky, tahle sekačka Vás zaujme.

Test Českého Kutila: STIGA Combi 50 S AE, AKU sekačka pro všechny

V prvé řadě musím konstatovat, že celý pohonný systém motoru a akumulátoru je velmi šikovně ukryt do jednoho celku, který ještě ke všemu dělá sekačku opravdu hezkou - nenajdete tady žádné ostré hrany, celek je krásně zaoblený, takže nenarušuje hezké linie této sekačky. Taková je STIGA Combi 50 S AE.

pohonná jednotka
pohonná jednotka
šikovně ukrytý akumulátor
šikovně ukrytý akumulátor
ovládací prvky
ovládací prvky

Jako základ pro tuhle ,,bateriovku“ posloužil nedávno vyvinutá řada šasi s označením MP1. To znamená, že skelet je ocelový, hnací ústrojí je zespoda řádně zakrytováno a zadní čelo je provedeno z termoplastu. No ale u výrobce mysleli na šikovné detaily, takže nechybí například zadní dvířka, odkrývající přístup k převodové skříni pojezdu. Takže už žádné složité demontování krytů nad žacím nožem, pro zběžnou kontrolu řemenového převodu stačí použít tyto dvířka. Jak praktické, že?

Hurá na trávník se STIGA Combi 50 S AE!

Konec přemýšlení nad tím, co sekačka má a nemá. V základní výbavě obsahuje asi tak vše, co moderní uživatel žádá. Velmi pohodlný start - vlastně jen vložit nabitou baterii - a sekačku spustit dvěma knoflíky do chodu, to mi dělá radost. Jsem velkým příznivcem strojů se spalovacím motorem, ale nezávislost na přívodním kabelu, tichý chod a obratnost, nad tím prostě nemohu jen tak mávnout rukou.

přední madlo
přední madlo
žací komora
žací komora
servisní okénko vedle zadního výhozu
servisní okénko vedle zadního výhozu

Na přibližně týdenní trávě tahle sekačka funguje jako učiněný ďábel. Nahází koš úplně plný a díky pojezdu si krásně vyšlápne jakýkoliv kopeček, který žádá sestřižení zeleného pažitu. No a aby práce byla jednodušší, ten šedesátilitrový sběrací koš má indikaci naplnění. Sečení si můžete nastavit v pěti krocích centrálně od 27 do 80 mm.

Ale co se stane, když přijde na řadu přerostlá tráva? Naštěstí i toto jsem mohl vyzkoušet, protože moje zaneprázdněnost a vhodné počasí se skloubily v rychle přerůstající zelenou džungli. Takže nabít akumulátor a vyrazit do terénu, vyzkoušet se musí všechno.....

Samozřejmě, počítejte s nižší výdrží baterie, protože motor má vyšší odběr kvůli větší zátěži, ale i tak je zcela obdivuhodné, že takový porost bez problému sekačka zpracuje a nahází do koše. A pokud je trávy málo, můžete mulčovat díky standardně dodávanému mulčovacímu klínu. Pojezd je vcelku svižný a příjemný tím, že při rozběhu necuká, ale plynule zabere.

Hurá na trávník se STIGA Combi 50 S AE!
Hurá na trávník se STIGA Combi 50 S AE!
Hurá na trávník se STIGA Combi 50 S AE!
Hurá na trávník se STIGA Combi 50 S AE!
Hurá na trávník se STIGA Combi 50 S AE!
Hurá na trávník se STIGA Combi 50 S AE!

při sečení....

Při vybití akumulátoru začne číslo ,,80“ na krytu motoru červeně problikávat, což je šikovné, brání to úplnému vybití, což pro akumulátory obecně není prospěšné. Plného nabití dosáhnete zhruba za tři hodiny, poté vydrží zhruba hodinu pracovat, podle výrobce zvládne na nabití plochu o velikosti až 900 m2.

detail akumulátoru v nabíječce
detail akumulátoru v nabíječce

AKU program je zacílen především na ženy - ty chtějí zahradní techniku s jednoduchým ovládáním. A tak jsem svěřil sekačku i mé manželce, velmi mě zajímal její názor. Líbilo se jí, jak je systém s akumulátorem jednoduchý, že sekačka je svižná, obratná, dobře seče a není hlučná. Jen říká, že stroj má trošku jiné ovládání, je totiž zvyklá na benzínové modely.

Čištění po práci

Tak to je zcela jednoduché. Sekačku jsem díky absenci náplní vždy překlopil na levý bok a vnitřek šasi řádně vyčistil. Opravdu se mi líbí ta zadní stěna sekačky z tuhých plastů, protože když chci sekačku po práci pořádně očistit, navlhčeným hadrem zbavím vyhazovací tunel hrubších nečistot a suchým hadrem dočistím. A sekajdu mám tedy za pár okamžiků stále jako novou.

Prostě pro všechny

Sekačka STIGA Combi 50 S AE je v mých očích velmi inovativním produktem. Vysoce moderní 80V Lithium - iontový akumulátor s kapacitou 5 Ah ve spojení s 1,5 kW motorem dovolil postavit stroj o luxusním záběru 48 cm, takže stroj uplatníte na středních zahradách a práce Vám půjde velmi rychle od ruky. Moje testování ukázalo, že se nebojí ani kopečků a ke všemu ani přerostlé trávy, díky obratnosti se s ní krásně objíždí i nejrůznější překážky. Sekačka nadchne nejen technické nadšence, ale i ženy nebo starší osoby, vyžadující velmi přátelské ovládání a především nízké nároky na údržbu a kontrolu. Stroj dováží dceřinná firma výrobce.

Publikováno: 2. 6. 2017, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Profil autora: Redakce