reklama

Choroby a škůdci jahodníku. Jak na ně?

Pěstování jahod je na našich zahradách velmi rozšířeno a svoji vlastní jahodu si rád utrhne skoro každý zahrádkář. I jahodník je však rostlina, kde se vyskytují choroby a škůdci, kteří dokáží způsobit takové škody, že se vlastní úrody nemusíme dočkat.

i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Jahodník může trpět chorobami i škůdci, poškození se projevuje hlavně na plodech a má vliv na celou úrodu (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Velmi často se vyskytuje květopas jahodníkový, je to 2-3 mm velký tmavý brouk, který v průběhu května klade vajíčka do květních poupat a nakusuje stopky těchto poupat, dochází tím k jejich zasychání a nevyvíjejí se plody. Při silném napadení může být zničeno 50-80 % všech poupat. Před květem se provádí postřik některým z insekticidních přípravků.

Květopas jahodníkový - dospělec
Květopas jahodníkový - dospělec (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Nakousané stopky poupat
Nakousané stopky poupat (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Nejškodlivějším onemocněním jahodníku je plíseň šedá, která napadá především zrající a zralé plody. Napadené plody hnědnou, měknou a hnijí. Choroba se šíří především za vlhkého a deštivého počasí. První preventivní ošetření je vhodné provést na začátku kvetení jahodníku. V průběhu zrání jahod se pak ošetření může několikrát opakovat, je však potřeba zvolit přípravky s krátkou ochrannou lhůtou.

Počet ošetření je právě závislé na průběhu počasí, protože za zmíněného vlhka a deště je napadení silnější. Plíseň také omezuje pěstování jahod na fólii, ta omezí ovlhčení plodů a následný rozvoj plísně.

Plísni a hnilobě se daří ve vlhkém prostředí
Plísni a hnilobě se daří ve vlhkém prostředí (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Napadeny jsou především plody
Napadeny jsou především plody (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Velmi často se vyskytují na listech jahodníků drobné skvrny s bílým středem a výrazným fialovým okrajem - bílá skvrnitost jahodníku. Počet skvrn může postupně narůstat, skvrny se spojují, až zaschne celý list.

Bílá skvrnitost jahodníku napadá listy
Bílá skvrnitost jahodníku napadá listy (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Choroba se velmi rychle šíří
Choroba se velmi rychle šíří (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Choroba se nejvíce šíří až po sklizni. U silně napadených porostů je velmi účinné posečení po sklizni, následná likvidace listů a poté posečený porost ošetříme vhodným fungicidem.

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Publikováno: 26. 2. 2023, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce