Pěstování jahod je na našich zahradách velmi rozšířeno a svoji vlastní jahodu si rád utrhne skoro každý zahrádkář. I jahodník je však rostlina, kde se vyskytují choroby a škůdci, kteří dokáží způsobit takové škody, že se vlastní úrody nemusíme dočkat.

Velmi často se vyskytuje květopas jahodníkový, je to 2-3 mm velký tmavý brouk, který v průběhu května klade vajíčka do květních poupat a nakusuje stopky těchto poupat, dochází tím k jejich zasychání a nevyvíjejí se plody. Při silném napadení může být zničeno 50-80 % všech poupat. Před květem se provádí postřik některým z insekticidních přípravků.


Nejškodlivějším onemocněním jahodníku je plíseň šedá, která napadá především zrající a zralé plody. Napadené plody hnědnou, měknou a hnijí. Choroba se šíří především za vlhkého a deštivého počasí. První preventivní ošetření je vhodné provést na začátku kvetení jahodníku. V průběhu zrání jahod se pak ošetření může několikrát opakovat, je však potřeba zvolit přípravky s krátkou ochrannou lhůtou.
Počet ošetření je právě závislé na průběhu počasí, protože za zmíněného vlhka a deště je napadení silnější. Plíseň také omezuje pěstování jahod na fólii, ta omezí ovlhčení plodů a následný rozvoj plísně.


Velmi často se vyskytují na listech jahodníků drobné skvrny s bílým středem a výrazným fialovým okrajem - bílá skvrnitost jahodníku. Počet skvrn může postupně narůstat, skvrny se spojují, až zaschne celý list.


Choroba se nejvíce šíří až po sklizni. U silně napadených porostů je velmi účinné posečení po sklizni, následná likvidace listů a poté posečený porost ošetříme vhodným fungicidem.
Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.
Publikováno: 26. 2. 2023, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce