reklama

Proč a čím izolovat domácí bazén?

Jaro je v plném proudu a mnozí přemýšlejí o tom, že s příchodem léta si splní svůj sen a pořídí si na zahradu zapuštěný bazén. Proč taky ne, vždyť patříme v Evropě mezi bazénové velmoci. Máme pro vás zajímavý tip ke stavbě, který vám přinese mnoho užitku.

Proč a čím izolovat domácí bazén?
Zahradní bazény mohou být různé, ale izolace jedna – Liapor
Zahradní bazény mohou být různé, ale izolace jedna – Liapor

Důležitý není jen tvar

Stejně jako při výběru auta někdy rozhoduje barva nebo nějaký nepodstatný detail, také výběr bazénu se neřídí vždy čistě logickými důvody. Ale přesto byste neměli zapomínat, že vhodně zvolené stavební materiály mohou mít vliv nejen na výsledný vzhled, ale hlavně na užitné vlastnosti vašeho vysněného bazénu, Proč si nesnížit náklady na ohřev vody nebo si neprodloužit koupací období i na chladnější dny. Proto je tu Liapor.

Vyrovnání podkladu u vnitřního bazénu Liaporem
Vyrovnání podkladu u vnitřního bazénu Liaporem

Kvalitní izolace je dobrý základ

Zapuštěné bazény se obvykle usazují na železobetonovou základovou desku, kterou instalujeme na dně vyhloubené jámy. Již pro samotné vyrovnání podkladu pod základovou deskou můžeme použít podsyp z Liaporu. Přesto jeho hlavní přínos teprve přijde. Je-li bazén usazený (at se jedná o bazén betonový, fóliový nebo sklolaminátový), následuje obvykle zabudování technologie a potrubí. Další krok je obsypání bazénu Liaporem, protože dutinu mezi stěnami (nebo konstrukcí) bazénu a vyhloubenou zeminou je nutné něčím vyplnit. A Liapor je ktomuto účelu vhodný hned z několika důvodů. Protože je lehký a snadno se s ním pracuje (Liapor je keramické kamenivo vyrobené z pálené hlíny a známe ho také pod starším názvem keramzit), nezatíží stěny bazénu a aplikace bude poměrně rychlá. Druhým důvodem jsou jeho tepelně-izolační vlastnosti. Tím, že budete mít bazén dobře izolovaný, nejenže snížíte náklady na jeho případné vytápění, ale prodloužíte si zcela určitě koupací sezónu (i bez umělého vytápění). Když k tomu přidáme vysokou pevnost Liaporu a trvanlivost, pak se skutečně jedná o ideální materiál.

Takto vypadá interiérový bazén izolovaný a obsypaný Liaporem
Takto vypadá interiérový bazén izolovaný a obsypaný Liaporem

Postup zasypávání

Liapor se postupně ukládá kolem bazénu a hutní lehkou vibrační deskou vždy po vrstvách (jedna vrstva cca 30 cm), a to až do požadované výšky. Tak vznikne homogenní tepelně izolační vrstva, která nejen izoluje, ale chrání také bazénovou skořepinu před možnou deformací. Vrstvy Liaporu se kladou až do dosažení požadované výšky zásypu. Zásyp Liaporu se nakonec překryje geotextilií a okolí bazénu se finálně upraví. A v podstatě máme hotovo. Dodejme, že na obsyp bazénů se nejlépe hodí keramické kamenivo Liapor frakce 4-8 / 350, který můžete koupit například přes e-shop: obchod.liapor.cz (nebo v obchodně distribučních centrech Liapor, jejich kontakty najdete na internetu) v balení po 50 l. U skutečně velkých bazénů zřejmě oceníte velkokapacitní vaky objemu 1000 litrů.

Usazený zahradní bazén v jámě čeká na izolační zásyp
Usazený zahradní bazén v jámě čeká na izolační zásyp
Když se bazén obsype Liaporem, ušetříte za ohřev a prodloužíte si koupací sezónu
Když se bazén obsype Liaporem, ušetříte za ohřev a prodloužíte si koupací sezónu

Další informace také na www.zakladani-domu.cz.

Publikováno: 3. 5. 2017, Autor: Lias Vintířov (text a foto), Profil autora: Redakce