reklama

Dosévání trávníku

Kocháte se pohledem do jarní zahrady, ale stále ještě nejste spokojeni s trávníkem? A přitom jste se tolik snažili. Hrabali jste, kypřili, sekali, přihnojili jste jej. Jenže – pokud jste do něj zapracovali také organický substrát, nejspíš se sem tam ukázala holá místa, která nutně potřebují dosít. Je to přirozené. Vždyť každý trávník je – až na extrémní výjimky – složen z několika travních druhů a jejich odrůd.

Dosévání trávníku

A každý konkrétní druh trávy má své specifické vlastnosti. To znamená, že existují druhy odolné proti sešlapávání, jiný zase odolává suchu, další nízkému kosení, některá travina snese stinná stanoviště. Jsou druhy s jemnějšími travními listy, nebo takové, které vykazují tmavší barvu listů, a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Průběžně se v trávníku prosazují druhy, kterým lépe vyhovují podmínky daného stanoviště na úkor dalších druhů, které byly v původní vyseté travní směsi. To například znamená, že po zimě získávají převahu traviny, které lépe snášejí mrazy, po jaru druhy, odolávající sešlapávání v případě, že je zahrada intenzivně využívána, po suchém létě převažují druhy, které jsou odolnější suchu.

Dosévání trávníku
Dosévání trávníku

Z uvedených důvodů je nutné trávník pravidelně – dvakrát ročně – dosévat trávník, aby byla zachována druhová pestrost, a tím byl trávník odolnější proti běžným i extrémním podmínkám, které během roku nastávají. Pokud trávník nedosíváte vůbec anebo volíte nevhodnou směs pro vaši zahradu nebo styl péče o trávník, tak za čas v trávníku začne převládat plevel a mech.

Jakou travní směs zvolit? Kvalitní osivo se vyznačuje lepší klíčivostí, obsahuje kvalitní odrůdy, odolnější vůči vnějším vlivům apod. Zcela v pořádku je, když na jižní stranu vysejete travní směs, která je suchovzdorná (např. s kostřavou ovčí) a na severní do stínu zvolíte směs odolnou vůči stínu (např. s metlicí trsnatou). Univerzální směsi obsahují všechny hlavní travní druhy, ale po výsevu není výsledek tak dobrý, jako u speciálních směsí.

Když máte dosévání trávníku hotovo, je možné osivo lehce do půdy zapravit hráběmi nebo ještě lehce posypat substrátem či křemičitým pískem. Celou renovaci zakončete lehkým zaválcováním celého trávníku, aby se obnovila vzlínavost vody i v doplněném substrátu.

Připraveno ve spolupráci s firmou ATCO – vřetenové sekačky.

Publikováno: 28. 4. 2017, Autor: Elena a Atco (text), Atco (foto), Profil autora: Redakce