reklama

Bylinky za okny i na záhonu

Vypěstovat si doma vlastní bylinky, ať už je pak použijete jako koření do pokrmů, uvaříte z nich lahodný čaj či připravíte výluh na koupel, není těžké. A přece jen, ty vlastnoručně vypěstované nám budou chutnat víc, než koupené.

i (Zdroj: Pet)
Pěstujte bylinky jako koření i lék na různé neduhy (Zdroj: Pet)

K pěstování bylinek je vhodné si na zahradě vymezit záhon podle toho, jaké podmínky potřebují. Některé mají raději plné slunce, jiné vyžadují polostín či stín, různou vlhkost. Na záhonech a v zahradě pěstujeme většinou byliny do kuchyně, které používáme jako koření nebo na přípravu čajů.

Ani ti, kdo nemají vlastní zahrádku, se doma vypěstovaných bylinek nemusí vzdát. Teď na jaře je vhodná doba pro výsev nejrůznějších bylin do truhlíků i přímo na záhon, na malinkou bylinkovou zahrádku stačí truhlík za oknem nebo na balkoně.

Na záhonech se pěstují převážně bylinky do kuchyně
Na záhonech se pěstují převážně bylinky do kuchyně (Zdroj: Pet)
Bylinky využíváme také formou čaje
Bylinky využíváme také formou čaje (Zdroj: Pet)

U bylin pěstovaných v nádobách za okny je nutné více hlídat zálivku, sluneční osvit a po sezoně vždy vyměnit nebo alespoň doplnit zeminu. Pokud chceme mít bohatou úrodu, je na přihnojení a ošetření nejlepší zvolit hnojiva vyrobená podle rad našich babiček jako třeba slepičince nebo listí kopřiv vyluhované ve vodě. Taková hnojiva zrovna nevoní a v bytě za okny s nimi musíme velice opatrně. Pokud kupujeme hnojivo v obchodě, dobře se podívejme na jeho složení a původ.

Bylinky pěstované v zemi nepotřebují žádnou extra péči
Bylinky pěstované v zemi nepotřebují žádnou extra péči (Zdroj: Pet)
Kopřivy poslouží jako výtečné přírodní hnojivo
Kopřivy poslouží jako výtečné přírodní hnojivo (Zdroj: Pet)

Pozor! Prvosenka jarní je chráněná a nikdy ji nepřesazujte na zahradu, ani netrhejte celou, na čaj odtrhněte pouze kvítky. V chráněné krajinné oblasti byste ji neměli trhat vůbec, ani otrhávat kvítky, pokud nemáte povolení.

Hluchavku obecnou sít ani sázet nemusíte, najdete ji na mnoha místech v přírodě i na vlastní zahradě.

Prvosenka je chráněná, proto ji nevykopávejte ze země
Prvosenka je chráněná, proto ji nevykopávejte ze země (Zdroj: Pet)
Hluchavka roste jako plevel
Hluchavka roste jako plevel (Zdroj: Pet)

Používáte byliny v kuchyni nebo se spoléháte jen na kupované koření a čaje?

Víte, že...

... majoránka se dá kromě bramboračky a guláše použít i na výborný čaj? Že mladé kopřivy a listy pampelišek jsou výborné v salátu i na vařených bramborách?

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 7. 3. 2023, Autor: Pet (text a foto), Profil autora: Redakce