Vypěstovat si doma vlastní bylinky, ať už je pak použijete jako koření do pokrmů, uvaříte z nich lahodný čaj či připravíte výluh na koupel, není těžké. A přece jen, ty vlastnoručně vypěstované nám budou chutnat víc, než koupené.
K pěstování bylinek je vhodné si na zahradě vymezit záhon podle toho, jaké podmínky potřebují. Některé mají raději plné slunce, jiné vyžadují polostín či stín, různou vlhkost. Na záhonech a v zahradě pěstujeme většinou byliny do kuchyně, které používáme jako koření nebo na přípravu čajů.
Ani ti, kdo nemají vlastní zahrádku, se doma vypěstovaných bylinek nemusí vzdát. Teď na jaře je vhodná doba pro výsev nejrůznějších bylin do truhlíků i přímo na záhon, na malinkou bylinkovou zahrádku stačí truhlík za oknem nebo na balkoně.
U bylin pěstovaných v nádobách za okny je nutné více hlídat zálivku, sluneční osvit a po sezoně vždy vyměnit nebo alespoň doplnit zeminu. Pokud chceme mít bohatou úrodu, je na přihnojení a ošetření nejlepší zvolit hnojiva vyrobená podle rad našich babiček jako třeba slepičince nebo listí kopřiv vyluhované ve vodě. Taková hnojiva zrovna nevoní a v bytě za okny s nimi musíme velice opatrně. Pokud kupujeme hnojivo v obchodě, dobře se podívejme na jeho složení a původ.
Pozor! Prvosenka jarní je chráněná a nikdy ji nepřesazujte na zahradu, ani netrhejte celou, na čaj odtrhněte pouze kvítky. V chráněné krajinné oblasti byste ji neměli trhat vůbec, ani otrhávat kvítky, pokud nemáte povolení.
Hluchavku obecnou sít ani sázet nemusíte, najdete ji na mnoha místech v přírodě i na vlastní zahradě.
Používáte byliny v kuchyni nebo se spoléháte jen na kupované koření a čaje?
Víte, že...
... majoránka se dá kromě bramboračky a guláše použít i na výborný čaj? Že mladé kopřivy a listy pampelišek jsou výborné v salátu i na vařených bramborách?
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 26. 4. 2017, Autor: Pet (text a foto), Profil autora: Redakce