Když je na jaře pěkné počasí, roste všechno jako z vody. Je ovšem optimální také pro škůdce a plevel. Teplé a vlhké klima přeje rovněž většině chorob, které rostliny sužují. Na tuhle pohromu ovšem nejsme sami, protože nám pomoc nabízejí četné chemické prostředky. Stačí však takové přípravky prostě rozpustit v konvi?
Představa, že rostliny „zázračnou vodičkou“ na záhonu jednoduše pokropíme, je svůdná. Co by mohlo být jednoduššího? Jenže ono to tak nefunguje. Aplikace přípravků kropicí konví je zcela nevhodná: celá rostlina je při kropení ovlhčena nedokonale, protože voda na ní dopadá ve velkých, rychle stékajících kapkách. Přípravku navíc spotřebujeme nadměrné množství. Těžko se přitom vyhneme tomu, abychom jím nezasáhli i ostatní porost.
Řešení je však jednoduché – na malých zahrádkách si vystačíme s ručním postřikovačem s nádržkou do dvou litrů. S ním můžeme dobře ošetřovat nejen stromky, keře a nádobovou výsadbu, také k ošetření rostlin v menším skleníku, zimní zahradě či bytě. Neocenitelný je při bodové likvidaci plevelů na cestičkách.
Malý, ale šikovný:
V ručním postřikovači stačí k dosažení potřebného tlaku několik zdvihů. Díky možnosti aretace nemusíme spoušť stále držet a trysku dokážeme nastavit tak, abychom si poradili i s hůř dostupnými místy na spodních stranách listů. A při použití teleskopické prodlužovací trubky se ani nebudeme muset příliš ohýbat…
Pro velké pozemky
Na větší pozemek se vyplatí pořídit si ruční postřikovač o objemu pět až jedenáct litrů – podle potřeby. Jeho pumpa má objem 480 cm3 a dokáže vytvořit tlak až tři bary. Široké hrdlo nádoby usnadňuje čištění. Kam nedosáhneme sami, pomůže nástavná teleskopická trubka dlouhá přes dva metry. Podle potřeby můžeme i měnit trysky.
Zádové tvarované postřikovače s nádrží o objemu 12, 15 nebo 20 litrů pomohou v sadech a na menších polích. Tlak (až šest barů), jehož dosahujeme s minimální námahou boční pákou, v nich můžeme nastavit podle potřeby do čtyř hodnot. Ohebnou nerozbitnou trubku doplňuje manometr. Máme-li ošetřit velkou plochu, vyplatí se připojení lehkého nosníku se čtyřmi tryskami a záběrem 120 cm.
Tip
Kuželové trysky používáme pro aplikaci fungicidů a insekticidů. Vytvářejí kuželovitý paprsek s jemnou mlhou. Vybíráme nejvhodnější velikost podle toho, jak vydatný a jak jemný postřik chceme.
Plochými tryskami aplikujeme herbicidy. Vytvářejí plochý, vějířovitý proud, mají větší světlost, tedy u herbicidů nutný větší průtok kapaliny. Tento typ proudu umožňuje přesnější nasměrování a brání nežádoucím úletům.
Herbicidní kryt také slouží k ochraně sousedních kultur. Zabraňuje úletu jemných kapiček a ohraničuje přesně ošetřovanou oblast. Nejlépe ho využijeme při postřikování v řádkové kultuře, u jezírek a vodních toků. Malý kryt slouží bodové aplikaci a přihnojování kapalnými hnojivy ke kořenům.
Více informací získáte na SOLO PRAHA.
Publikováno: 23. 4. 2017, Autor: Jiří Jan (text), Solo (foto) , Profil autora: Redakce