reklama

Nejen proti housenkám

Když je na jaře pěkné počasí, roste všechno jako z vody. Je ovšem optimální také pro škůdce a plevel. Teplé a vlhké klima přeje rovněž většině chorob, které rostliny sužují. Na tuhle pohromu ovšem nejsme sami, protože nám pomoc nabízejí četné chemické prostředky. Stačí však takové přípravky prostě rozpustit v konvi?

Nejen proti housenkám

Představa, že rostliny „zázračnou vodičkou“ na záhonu jednoduše pokropíme, je svůdná. Co by mohlo být jednoduššího? Jenže ono to tak nefunguje. Aplikace přípravků kropicí konví je zcela nevhodná: celá rostlina je při kropení ovlhčena nedokonale, protože voda na ní dopadá ve velkých, rychle stékajících kapkách. Přípravku navíc spotřebujeme nadměrné množství. Těžko se přitom vyhneme tomu, abychom jím nezasáhli i ostatní porost.

Ruční postřikovač – nejen proti housenkám
Ruční postřikovač – nejen proti housenkám
Ruční postřikovač – nejen proti housenkám
Ruční postřikovač – nejen proti housenkám

Řešení je však jednoduché – na malých zahrádkách si vystačíme s ručním postřikovačem s nádržkou do dvou litrů. S ním můžeme dobře ošetřovat nejen stromky, keře a nádobovou výsadbu, také k ošetření rostlin v menším skleníku, zimní zahradě či bytě. Neocenitelný je při bodové likvidaci plevelů na cestičkách.

Malý, ale šikovný:

V ručním postřikovači stačí k dosažení potřebného tlaku několik zdvihů. Díky možnosti aretace nemusíme spoušť stále držet a trysku dokážeme nastavit tak, abychom si poradili i s hůř dostupnými místy na spodních stranách listů. A při použití teleskopické prodlužovací trubky se ani nebudeme muset příliš ohýbat…

Malý, ale šikovný:
Malý, ale šikovný:

Pro velké pozemky

Na větší pozemek se vyplatí pořídit si ruční postřikovač o objemu pět až jedenáct litrů – podle potřeby. Jeho pumpa má objem 480 cm3 a dokáže vytvořit tlak až tři bary. Široké hrdlo nádoby usnadňuje čištění. Kam nedosáhneme sami, pomůže nástavná teleskopická trubka dlouhá přes dva metry. Podle potřeby můžeme i měnit trysky.

Pro velké pozemky
Pro velké pozemky
Pro velké pozemky
Pro velké pozemky
Pro velké pozemky
Pro velké pozemky
Pro velké pozemky
Pro velké pozemky

Zádové tvarované postřikovače s nádrží o objemu 12, 15 nebo 20 litrů pomohou v sadech a na menších polích. Tlak (až šest barů), jehož dosahujeme s minimální námahou boční pákou, v nich můžeme nastavit podle potřeby do čtyř hodnot. Ohebnou nerozbitnou trubku doplňuje manometr. Máme-li ošetřit velkou plochu, vyplatí se připojení lehkého nosníku se čtyřmi tryskami a záběrem 120 cm.

Tip

Kuželové trysky používáme pro aplikaci fungicidů a insekticidů. Vytvářejí kuželovitý paprsek s jemnou mlhou. Vybíráme nejvhodnější velikost podle toho, jak vydatný a jak jemný postřik chceme.

Plochými tryskami aplikujeme herbicidy. Vytvářejí plochý, vějířovitý proud, mají větší světlost, tedy u herbicidů nutný větší průtok kapaliny. Tento typ proudu umožňuje přesnější nasměrování a brání nežádoucím úletům.

Herbicidní kryt také slouží k ochraně sousedních kultur. Zabraňuje úletu jemných kapiček a ohraničuje přesně ošetřovanou oblast. Nejlépe ho využijeme při postřikování v řádkové kultuře, u jezírek a vodních toků. Malý kryt slouží bodové aplikaci a přihnojování kapalnými hnojivy ke kořenům.

Více informací získáte na SOLO PRAHA.

Publikováno: 23. 4. 2017, Autor: Jiří Jan (text), Solo (foto) , Profil autora: Redakce