reklama

10 tipů jak správně pečovat o trávník

Podle kalendáře je již definitivně jaro, stejně tak to říká počasí venku za okny. Je čas na jarní práce na zahradě. Nejen záhonky a skleník potřebují naši péči. Krásně zeleným kobercem se nám odvděčí trávník, pokud nyní provedeme několik kroků k jeho oživení po zimním spánku. Již dávno všichni ví, že nestačí trávník jen shrabat. Stéblům udělá dobře také vertikutace a provzdušnění, nové osivo, hnojení či vláha.

10 tipů jak správně pečovat o trávník

Jak pečovat o trávník? 1. Uklidit a vyčistit

Po zimě je nutné pečovat o trávník a zbavit ho odumřelé trávy, spadaného listí, jehličí, větviček a jakýchkoli dalších překážek pro vaši sekačku. Nejlépe v době, kdy ještě tráva nezačala růst, abyste ji nepoškodili hráběmi.

Jak pečovat o trávník? 1. Uklidit a vyčistit
Jak pečovat o trávník? 1. Uklidit a vyčistit

2. Prořezat neboli vertikutovat

Po očištění na vás čeká mech a zplstnatělá tráva. Ty totiž brání pronikání vody, vzduchu a živin do půdy a vytváří podmínky pro vznik nebezpečných plísní. S mechem a plstí si nejlépe poradíte vertikutací, tedy prořezáním půdy do hloubky asi 3 mm. Mezi výhody vertikutace patří také přesekání travních výběžků, což má za následek tvorbu nových travních výhonků a odstranění plevele. Tuto kúru dopřejte trávníku na jaře a na podzim.

2. Prořezat neboli vertikutovat
2. Prořezat neboli vertikutovat

3. Provzdušnit

Několikrát ročně můžete trávník provzdušnit buď hráběmi, nebo elektrickým přístrojem. Touto činností trávník šetrně „pročešete“ a zbavíte ho nahromaděné travní plsti a mechu (obzvláště tehdy, když používáte mulčování). Provzdušňováním vytvoříte pro trávník lepší podmínky pro přístup vzduchu, vody a živin.

3. Provzdušnit
3. Provzdušnit

4. Dosít

Případná vzniklá holá místa po vertikutaci či provzdušnění dosejte novým travním semenem. Zde se doporučuje vybrat kvalitní osivo. Na travní směsi se nevyplatí šetřit. Pamatujte, že aby semena vzklíčila, nesmí vyschnout.

4. Dosít
4. Dosít

5. Pohnojit

Pro zdravý růst a dostatek sil na boj s rozpínavým plevelem a mechem potřebuje tráva především dusík, fosfor a draslík, ale i další živiny. Dobře pohnojená tráva je hustší, zelenější a odolnější vůči chorobám. Důležité je také dbát na to, abyste v různých ročních obdobích používali vhodná hnojiva.

6. Zavlažit

Obzvláště pro nově vysetá semena je extrémně důležitý přísun vody. Když semena ze začátku vyschnou, tak nevyklíčí, a musíte provést osev znovu.

7. Odplevelit

Nejčastější plevelem, který se objeví na trávníku je pampeliška, sedmikráska, jitrocel, jetelíček, ale i další. Každý druh plevele se objeví v jinou dobu. Nejsnáze se ho zbavíte tak, že ho mechanicky vyrýpnete. Je důležité odstranit ho i s kořeny, jinak vyroste znovu. Na některé druhy plevelů platí pouze chemie.

7. Odplevelit
7. Odplevelit

8. Počkat a posekat

Trávu nechte povyrůst, aby byla stébla silná. Většinou se doporučuje poprvé sekat trávník při výšce 7-10 cm a zkrátit jej o třetinu. Při sekání na výšku menší než 5 cm hrozí dehydratace trávy a snížení biomasy kořenů.

8. Počkat a posekat
8. Počkat a posekat

9. Obroubit nebo zastřihnout

Chcete-li udržet tvar trávníku, je potřeba zpevnit okraje pomocí obrub trávníku či použít obrubníky. Jejich okolí pak můžete vhodně upravit a dovést tak vaši zahradu k ideálnímu stavu pro přivítání jara. Na údržbu okrajů trávníků můžete použít také různé ruční zastřihovače nebo speciální trimmery.

9. Obroubit nebo zastřihnout
9. Obroubit nebo zastřihnout

10. Vybavit se

Posledním tipem pro krásný trávník jsou spolehlivé stroje a kvalitní nářadí. Pro vaši práci na zahradě potřebujete přece jenom to nejlepší. Nezapomínejte také na údržbu vašeho nářadí a strojů. Tupé nože občas trhají trávu, a tak je nechte nabrousit, aby byl vizuální dojem z opečovávaného pažitu nejlepší. Před začátkem zahradní sezóny také zkontrolujte motorové přístroje. Máte-li např. benzinovou sekačku – prověřte ovládací prvky, vyměňte olej, promažte převody a vyčistěte filtr. Pokud vlastníte sekačku akumulátorovou, tak stačí nabít baterie a údržba minimální.

Publikováno: 16. 4. 2017, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce