reklama

Nářadí nám ulehčí námahu při podzimní práci na zahradě

S podzimní sezónou je čas myslet na dostatečnou zásobu dřeva na zimu a další podzimní práce na zahradě. Chcete-li ušetřit nějaký ten peníz, dřevo si připravíte a nasekáte sami a pak se již můžete pustit do úklidu zahrady před zimou.

Nářadí nám ulehčí námahu při podzimní práci na zahradě

S kvalitní sekerou jde štípání samo

Nastala ideální doba na přípravu dřeva na zimu. Můžete si samozřejmě nechat dřevo přivézt již naštípané. Pokud ale máte kvalitní nářadí na štípání dřeva, nic vám nebrání v tom, abyste se do zpracování polen a špalků pustili sami. Zejména, když navštívíte některou prodejnu se zahradním náčiním, kde vám zkušení pracovníci poradí a nabídnou tu nevhodnější sekeru na míru. Určitě neodejdete s prázdnou. Že nevíte, kterou sekeru budete potřebovat? Nechte si poradit.

Štípací sekery od Fiskarsu a další nástroje jsou zárukou kvality
Štípací sekery od Fiskarsu a další nástroje jsou zárukou kvality

Co je to sapina?

Malá nebo velká sapina je nástroj na zaseknutí a přenášení dřeva, čímž si podstatně ušetříte práci. Usnadní práci se dřevem a vám ušetří spoustu pohybů při zvedání a otáčení špalků a také výrazně eliminuje riziko úrazu při skřípnutí si prstů a odření o dřevo. Sapinu taktéž využijete u nevyvážených špalků, kde byste se mohli nechtěně seknout do ruky při rozštípávání dřeva.

Malá sapina je užitečným pomocníkem
Malá sapina je užitečným pomocníkem
Se sapinou můžete špalky přenášet lépe a bez námahy
Se sapinou můžete špalky přenášet lépe a bez námahy

Štípací sekery

Protože existuje opravdu velká spousta nejrůznějších typů štípacích seker, nabízíme ukázku těch nejzajímavějších, vybíráme u tradiční a léty ověřené značky Fiskars. Jejich sekery jsou vyvážené, ergonomicky tvarované pro snadný úchop, lehké a pevné. Topůrka jsou vyrobena ze sklolaminátu a materiálu FiberComp. To činí sekery téměř nezničitelné. Konec topůrka je mírně zahnutý, aby sekery nevypadávaly z ruky. Zároveň je jeho povrch pokryt inovativním povlakem, který zajistí bezpečnost, zrychlí švih a tlumí náraz. Speciální geometrie ostří a povrchová úprava čepele je doplněná lehkým robustním topůrkem s dokonalým vyvážením. Ostří seker je v úhlu 35°. Čepel se tak nevyštípne.

Štípací sekera obstojí i při náročném sekání velkých kusů dřeva
Štípací sekera obstojí i při náročném sekání velkých kusů dřeva

Sekery Fiskars jsou mezi předními výrobky na našem trhu již po mnoho let díky propracované technologii, příznivým cenám i zaručené kvalitě. Jejich použití ocení nejen profesionálové, ale i kutilové. Jsou dodávány v bezpečnostním pouzdře, spolu s nimi si můžete zakoupit karbonový ostřič a nebo se lze obrátit přímo na specialisty, kteří sekery odborně nabrousí.

Práce se sekerou Fiskars je pohodová
Práce se sekerou Fiskars je pohodová

Úklid zahrady před zimou

Dřevo leží v dřevníku a je připraveno na zátop. Co je ještě potřeba udělat na zahradě, abychom si v zimě mohli s klidným svědomím natáhnout nohy ke krbu a vychutnávat si atmosféru pohody? Především to bude chtít shrabat všechno spadané listí. Nemáte-li vhodné hrábě, zastavte se ve vybrané prodejně a zakupte si švédské hrábě. Postačí vám plastové, ale doporučujeme velké s delšími zuby, které najednou shrabou větší množství listí i drobné větve. Práce vám tak půjde rychle do ruky a nebudete se namáhat. Listí je potřeba shrabat dřív, než začnou podzimní plískanice, které nám listí promění na nevábnou a hnijící břečku. Kromě hrábí bychom měli mít v pohotovostní poloze i vidle a rýč. Větší zahradu bude dobré projet vertikutátorem. Na trhu jsou k dostání i elektrické provzdušňovače, které prořežou a provzdušní trávník a zároveň z něj vytrhají mech a všechno sesbírají do textilního koše.

Pevné a odolné nářadí je základem
Pevné a odolné nářadí je základem

Ryjeme záhony

Záhony a políčka, ze kterých jsme již sklidili všechnu zeleninu a vytahali květiny, by si zasloužily zrýt. Není nutné tuto nepříliš oblíbenou činnost provádět pokaždé na podzim nebo zjara, postačí půdu prokypřit zhruba každý druhý rok. Zejména tam, kde je dobrá kvalitní hlína, stačí záhony uklidit od zbytků rostlin a provzdušnit kovovými hráběmi, popřípadě do ní zapravit hnojivo a živiny.

Méně kvalitní půda by se měla každoročně přerýt
Méně kvalitní půda by se měla každoročně přerýt

Kompostujeme

Listí se z ekologických důvodů dnes již nepálí, jako tomu bylo dříve. Místo toho, abychom štiplavým dýmem zamořili obec a přilehlé okolí, pořídíme si kompostér, do kterého listí uskladníme. Zde ho mírně upěchujeme a občas lehce prolijeme vodou. Vytvoříme si tak kvalitní listovku, která nám na jaře poslouží jako výborné hnojivo. Je totiž zdrojem živin pro naše trvalky, cibuloviny i stromky. Tím, že ponecháme listí na hromadě, kde bez užitku zetleje, se připravíme o velmi cennou surovinu.

Do kompostéru vkládáme shrabané listí, vytvoříme si tak listovku
Do kompostéru vkládáme shrabané listí, vytvoříme si tak listovku

Ohníček nesmí chybět

K podzimnímu uklízení zahrady neodmyslitelně patří oheň. Ten ale nebudeme zakládat za účelem spálení nepotřebného nepořádku, ale spíše na doladění podzimní nálady. Můžeme si na něm opéci spadaná jablka, oblíbenou uzeninu nebo v horkém popelu brambory a vrátit se na chvíli zpět do dětství. V ohni pak spálíme nasekané větvičky nebo drobné kousky dřeva, které zůstaly okolo dřevníku bez užitku.

Drobné větve a zbytkové dřevo spálíme na ohni a ještě si přitom opečeme nějakou dobrotu
Drobné větve a zbytkové dřevo spálíme na ohni a ještě si přitom opečeme nějakou dobrotu

Kontrola zahrady

Posilněni jablky a špekáčky zkontrolujeme celou zahradu, abychom se ujistili, že jsme na zimu připraveni. Kontrola by měla zahrnovat prohlédnutí záhonů, zda na nich nezůstala nesklizená zelenina nebo květiny, které by zimu nepřežily. Dále se podíváme do sadu, zda máme sklizeno ovoce a shrabané listí. Zkontrolujeme vypuštěný bazén a přesvědčíme se, jestli jsme zazimovali zahradní jezírko. Nakoukneme do skleníku - zde můžeme ponechat rostliny v případě, že v zimě využíváme vytápění ve skleníku. Závěrem bychom se ještě měli přesvědčit, že všechny naše zahradní stavby jsou dobře zavíratelné a mají funkční zámek. Zazimované zahrady bývají objektem zájmů zlodějů a není nutné jim jejich nekalé řemeslo ulehčovat.

Publikováno: 3. 10. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Fiskars (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce