reklama

Výběr a pokládka zámkové dlažby

Kam všude se hodí zámková dlažba? Ideální je určitě na příjezdovou cestu, jako chodník kolem domu, pod pergolu, ale třeba i kolem bazénu. Zkrátka je to dlažba vhodná na téměř všechny povrchy a prostory. Výhodou zámkové dlažby je, že vám odpadne jakákoliv její údržba v budoucnu, získáte kvalitní povrch a i estetický prvek u domu či v zahradě.

Výběr a pokládka zámkové dlažby

Jakou dlažbu vybrat?

Zámkovou dlažbu dělíme podle způsobu použití. Tedy je určená jen k chození, k popojíždění nebo k parkování. Dle účelu vybíráme z tloušťky 4 cm, 6 cm nebo 8 cm. V tomto případě je dobré myslet trochu na budoucnost. Protože pokud dláždíme místo před domem a momentálně auto nevlastníme, za pár let může být všechno jinak. V případě, kdy dláždíme místo pod pergolou nepředpokládáme, že tam za dva roky bude nakrásně parkovat auto místo stolu a židlí, zde tedy postačí tloušťka nejmenší.

Jakou dlažbu vybrat?
Jakou dlažbu vybrat?

Plánování

Staré přísloví říká: Dvakrát měř a jednou řež. A totéž platí i v tomto případě. Tedy nejdřív si vše rozmysli a teprve potom učiň ostatní kroky. Při plánování je důležité zohlednit rozměr celé plochy k typu použité zámkové dlažby. Protože pokud si chcete ušetřit složité dořezávání krajů, rozplánujte dlážděnou plochu vždy v násobku jednotlivých dlažebních prvků. Také výška vydlážděné plochy se liší. U pochozí stačí 25 cm, u parkovacího stání alespoň 35 cm.

Plánování
Plánování

Příprava podkladu

Vytyčenou plochu zbavíme zeminy do potřebné hloubky, nahrubo vyrovnáme a pokryjeme podkladovou vrstvou. Vhodná je štěrková drť. K upěchování použijeme nejlépe vibrační pěch. Jak zjistíte, že je podklad připravený? Projděte se. Pokud se pod vámi zem prohýbá, boříte se, zanecháváte stopy, je potřeba zhutnění zopakovat. Pakliže nebudete v práci pokračovat, pro jistotu místo přikryjte, abyste je ochránili před případnými srážkami. Déšť by mohl podklad narušit.

Dbejte na rovinu, nezapomínejte, že jaký uděláte podklad, taková bude výsledná plocha. Ložná vrstva se většinou dělá v tloušťce 4 - 5 cm, použije se drť o hrubosti 4 - 8 mm, popř. 2 - 4 mm.

Příprava podkladu
Příprava podkladu

Náš tip:

Víte, jak dosáhnout maximální roviny? Stačí vzít dvě latě a položit rovnoběžně na podklad. Mezi ně nasypat vhodný štěrk. Dlouhým prknem či fošnou položenou napříč přes prkna hromadu roztáhnete na ohraničené ploše. Jakmile je ložná vrstva připravená, je potřeba ihned začít s pokládkou dlažby. Kraje vyplníme dořezy. Zámkovou dlažbu zhutníme vibrační deskou. Spáry vysypeme křemičitým pískem, aby se dlažba nemohla posouvat.

Článek byl vytvořen ve spolupráci s BAUHAUS, specialistou pro dílnu, dům a zahradu.

Náš tip:
Náš tip:

Publikováno: 27. 3. 2017, Autor: BAUHAUS (text a foto), Profil autora: Redakce