reklama

Plast, fólie, laminát? Z čeho postavit bazén

Vybíráte bazén? Nejdřív se zamyslete nad materiálem. Každý má totiž svá pro a proti. Od volby materiálu se bude odvíjet nejen cena bazénu, ale hlavně jeho životnost, opravitelnost, náročnost samotné stavby nebo to, jestli do bazénu budete moci dát slanou vodu.

Plast, fólie, laminát? Z čeho postavit bazén

Fóliové bazény

Mnoho rodin začíná u stavby bazénů z ocelových plechů s vnitřní fóliovou vrstvou. Jsou nejlevnější a jejich výstavba je velmi jednoduchá – nemusíte řešit žádné výkopové práce.Tím ale výčet výhod končí. Na fólii se chytá hodně nečistot, špatně se drhne a voda často zezelená. Po čase se fólie navíc začne protrhávat. Někdy už po 2 sezónách, nejdéle vydrží třeba 8 let. O kousek delší je životnost zapuštěných bazénů.Klasické vybetonované bazény s vnitřní fólií slouží i 15–20 let, i když fólii musíte občas měnit nebo ji záplatovat. Nevýhoda je, že se docela natrápíte při stavbě.

Fóliové bazény
Fóliové bazény

Plastové bazény

Cenově se plastové bazény pohybují v desítkách tisíc. Sloužit vám budou 10–15 let. Podobně jako fóliové bazény jsou ty plastové svařované z několika kusů. Pokud jste kutil nebo řemeslník, asi máte vyzkoušené, že právě ve svarech se většinou objeví první trhliny.Určitě si dejte pozor na tloušťku stěn – 5 mm silné desky toho logicky vydrží méně než 10 mm. Plast je hodně citlivý na vnější vlivy a snadno se při extrémních teplotách začne kroutit nebo po několika letech na povrchu zhrubne.

Laminátové bazény

Mají různé obchodní názvy. Laminátové bazény, sklolaminátové bazény nebo keramické bazény – ve všech případech jde o stejnou nebo podobnou technologii výroby. Na povrchu je vždycky laminát.Cena laminátových bazénů už je vyšší než u plastových, zato ale vydrží třeba 40 let.

Laminátové bazény
Laminátové bazény

Laminátové bazény nemají žádné spoje. Vyrábí se z jednoho kusu na speciálních formách. I díky tomu mají tak dlouhou životnost.Někdy mají bazény navíc vrstvu stříkané tepelné izolace, které drží teplejší vodu a přímo ve skořepině mají zabudované schůdky nebo odpočinkové lavice.

Laminátové bazény
Laminátové bazény

Ty nejkvalitnější laminátové bazény jsou opatřené speciální gelovou povrchovou vrstvou, která jim dává luxusní vzhled a velkou odolnost.Povrch je navíc krásně hladký. Když do takového bazénu dáte čištění pomocí slané vody s automatickým dávkováním, nemusíte se už o údržbu skoro starat.

Laminátové bazény
Laminátové bazény

Nerezové bazény

Nerezové bazény leží na opačném konci spektra z hlediska kvality. Nerezový bazén vám bude sloužit třeba 60 let.Tomu odpovídá i cena. Zvlášť pokud chcete mít v bazénu slanou vodu, budete potřebovat speciální chemickou nerez, aby ji sůl nenarušila. Ve výsledku tak nerezový bazén může vyjít i na pár set tisíc.

Přečtěte si také: Velké porovnání materiálů pro stavbu bazénu

Publikováno: 6. 2. 2017, Autor: Bazény Relax (text a foto), Pavla (foto), Profil autora: Redakce