reklama

Nachystejte zahradní jezírko k zimnímu spánku

Když se dny začínají zkracovat a léto pomalu vklouzne do podzimu, stejně jako zbytek zahrady i naše jezírko potřebuje připravit na dlouhé zimní období. Po letním bujení se růst rostlin na konci září výrazně zpomaluje a jednotlivé části rostlin začínají odumírat. Připravují se tak, stejně jako např. listnaté stromy, na dlouhé zimní období.

i (Zdroj: OASE)
Správné zazimování zahradního jezírka je velmi důležité (Zdroj: OASE)

V tomto období je velmi důležité všechny měkké a odumřelé části rostlin z vody odstraňovat, vyhneme se tak nahromadění velkého množství organické hmoty a jejího rozkladu v jezírku. Ze stejného důvodu odstraňujeme z vody spadané listí. Pomocí jemné síťoviny, která se natáhne nad hladinu jezírka, se dá problému se spadaným listím vyhnout úplně.

Odstraňte napadané listy
i (Zdroj: OASE)
Odstraňte napadané listy

Když nemáme možnost použít síťovinu, výborně nám s odstraňováním spadaného listí a odumřelých částí rostlin pomůže vodní vysavač, kterým dno jezírka jednoduše vysajeme, a organický materiál, který by nám v průběhu zimy zbytečně znečišťoval vodu, odvedeme mimo jezírko - například pod keře nebo stromy, kde nám poslouží jako výborné organické hnojivo.

Nečistoty odstraňte vysavačem
Nečistoty odstraňte vysavačem (Zdroj: OASE)
Vysáté nečistoty můžete použít jako zahradní hnojivo
Vysáté nečistoty můžete použít jako zahradní hnojivo (Zdroj: OASE)

Stejně jako rostliny, tak i ryby se začínají připravovat na zimní období. Se snižující se teplotou vody se snižuje u ryb i schopnost trávit krmivo. Nedokonale strávené krmivo se potom ve vodě rozkládá a dodává do vody živiny, které potom využívají pro svůj růst řasy. Proto krmné dávky v průběhu podzimu postupně snižujeme a v zimě ryby nekrmíme vůbec.

Postupně snižujte krmivo rybám
Postupně snižujte krmivo rybám (Zdroj: OASE)
V zimě nekrmte vůbec
V zimě nekrmte vůbec (Zdroj: OASE)

Při dlouhodobém poklesu teploty vody pod 10 °C se aktivita bakterií a účinnost filtru snižují na minimum, nastává vhodný čas na zazimování techniky, která nám pomáhala v průběhu sezony udržet v jezírku čistou a průzračnou vodu. UV lampu odpojíme, vyčistíme a odložíme do prostoru chráněného od mrazu. Stejně tak vyčistíme a uložíme filtrační materiály - houby, které zpátky do filtru nainstalujeme až na jaře, kdy teplota vody vystoupí nad 10 °C. Čerpadlo vypneme, a pokud je umístěno v nezamrzající hloubce 80 cm a více, můžeme ho nechat ve vodě. Na jaře se vytáhne, vyčistí a uvede do provozu.

Vyčistěte filtraci
i (Zdroj: OASE)
Vyčistěte filtraci

V případě, že máte v jezírku ryby, je nutné se připravit i na dny, kdy teploty dlouhodobě poklesnou pod bod mrazu, a naše jezírko pokryje souvislá vrstva ledu. Na hladině jezírka musíme vytvořit a udržet místo bez ledu. Dobrým a osvědčeným řešením je použití Icefree zařízení, které plave na vodě a čerpadla umístěného na plováku v hloubce cca 40 cm. To čerpá vodu k plováku a udržuje okolo něj v ledu asi 20cm otvor.

Otvor v ledu je důležitý pro únik škodlivých plynů z jezírka, které by mohly způsobit dokonce i úhyn ryb. Dobře připravené jezírko a jeho rybí osádka přečkají zimní období bez újmy. V zimě nám zamrzlá hladina ozvláštní celou zahradu a na jaře se opět budeme těšit na zvuk potůčku a pohodové chvilky na břehu našeho jezírka.

Zdroj informací: OASE

Publikováno: 26. 11. 2022, Autor: Oase (text a foto), Profil autora: Redakce