reklama

Podzimní údržba jezírka

Léto je již u konce a my jsme se pozvolna dostali do období podzimu. Po letním období kdy jsme si jezírko užívali nás čeká nějaká ta práce. Časné ranní mrazíky ukončí vegetaci. Ryby již zpravidla nepřijímají potravu, proto je od října nekrmíme. Výjimku tvoří jeseterovité ryby a pstruzi. Za teplých příjemných dnů můžeme začít s postupným odstraňováním odumřelé hmoty rostlin. Dle průběhu počasí se snažíme vybírat i spadané a nafoukané listí. Řešením je také přikrytí nádrže sítí, která padání listí do vody zabrání.

Podzimní údržba jezírka

Nesmíme také zapomenout na odkalení dna, pokud je to zapotřebí. Vhodným pomocníkem je Oase PondoVac 5. Ponecháním kalů na dně jezírka podporujeme tvorbu bahenních plynů, které jsou často příčinou úhynů ryb pod ledem. Uvolňující se živiny ze sedimentu jsou zároveň spouštěčem jarního růstu řas. Důležité je také zajištění nezámrzného bodu v ledové pokrývce hladiny. Pokud nemůžeme nechat běžet čerpadlo s hladinovým vývěrem, nabízí se instalace speciálního zařízení ve formě plováku s topným tělískem Oase - Ice Free termo, které povrch hladiny udrží bez ledu.

Podzimní údržba jezírka
Podzimní údržba jezírka

U jezírek s vnějšími filtry dbáme na řádné zazimování celého systému. Vyjmeme čerpadla ze šachet, odvodníme potrubí, popř. i samotné filtrační zařízení. Před uskladněním je vhodné čerpadla vymýt proudem vody a použít přípravek na rozpuštění vodního kamene. Z hladinových skimmerů sejmeme plovoucí klobouček, aby nedošlo ke zbytečnému poškození pohybujícím se ledem.

Jezírkový a bazénový vysavač OASE PondoVac 5

Plná síla bez přerušování, díky oddělené funkci sání a přečerpávání: PondoVac 5 od OASE.
Plná síla bez přerušování, díky oddělené funkci sání a přečerpávání: PondoVac 5 od OASE.

PondoVac představuje jeden z nejúspěšnějších produktů OASE za posledních 15 let. Pro ambiciózního uživatele uvádí nyní OASE na trh PondoVac 5. Se svou kapacitou sání 8.000 l/hod. a hloubkou sání 2,5 m PondoVac 5 zajistí díky výkonnému 1700 W motoru s optimalizovanou geometrií lopatek vyčištění i větších jezírek. Vhodně tak vyplňuje svým výkonem i pořizovací cenou volné místo na trhu. Integrované přečerpávací čerpadlo činí práci obzvlášť pohodlnou a je schopno transportovat kalnou vodu až do vzdálenosti 20 m. PondoVac 5 se vyznačuje nepřetržitým vysáváním bez nepříjemného přerušování, jako tomu bylo u jeho předchůdce. Na překážku nejsou ani výškové rozdíly.

Pro nepřetržité vysávání, dokonce i ve složitějším terénu: PondoVac 5 od OASE v použití se sadou plovoucích hadic.
Pro nepřetržité vysávání, dokonce i ve složitějším terénu: PondoVac 5 od OASE v použití se sadou plovoucích hadic.

Výkonný univerzální pomocník je vhodný pro čištění zahradních jezírek, bazénů a menších plaveckých jezírek. Slouží také jako mokrý vysavač pro domácnost. Díky pogumovaným tichým pneumatikám v designu Big Wheel nabízí více svobody pohybu a tišší práci i v drsnějším terénu. V kompletní sadě je zahrnut také rozšířený sortiment příslušenství – 4 robustní hliníkové trubice, speciální nástavec na vláknité řasy, povrchový a kartáčový nástavec, pytel na sbírání zbytků nečistot, sací hadice o délce 5 m a vyprazdňovací hadice vhodná pro robustní C-spojky vysavače PondoVac 5. Plovoucí hadice o délce 10 m (38 mm) a teleskopická tyč jsou k dostání jako volitelné příslušenství – větší rozsah při stejné kapacitě, ideální pro větší jezírka.

Více informací najdete na www.oase-livingwater.com.

Publikováno: 30. 10. 2016, Autor: Oase (text a foto), Profil autora: Redakce