reklama

Nejlepší pomocníci na přípravu dřeva

Počasí v těchto dnech nám už naznačuje, že je třeba myslet na zimu, která se blíží mílovými kroky. Ne snad, že bychom už měli kupovat kožichy, ale na chystání palivového dřeva je teď ideální doba. Ať už ho používáte jako primární topivo, nebo s ním jen přitápíte.

Nejlepší pomocníci na přípravu dřeva

Přinášíme vám pár tipů, jak si přípravu dřeva zjednodušit. Možností zpracování dřeva je spousta. Od klasické ruční pily, sekery, až po výkonné pomocníky, s nimiž si práci zpříjemníte a hlavně ji podstatně urychlíte.

Řetězová pila? Už aby tu byla!

Optimálním řešením jsou řetězové pily. Zastanou velké množství práce a příprava palivového dřeva se může díky ní stát i příjemným relaxem.Když potřebujete jen prořezat stromky na zahradě nebo občas nadělat například dřevo do krbu či venkovního ohniště, přemýšlejte nad pilou elektrickou. Samozřejmě za předpokladu, že máte po ruce přívod elektřiny. Elektrické pily jsou nenáročné na údržbu, oproti benzinovým jsou lehčí a tišší. Oceníte je například i v dílně při truhlářských a tesařských pracích.

Elektrická pila LEVITA 200 ES v akci.
Elektrická pila LEVITA 200 ES v akci.

Pokud plánujete připravit velké množství dřeva, sáhněte po silnějších benzinových pilách. Jejich využití je neskutečně široké. Uplatnění má nejen při přípravě dřeva nebo kácení stromů v lese, ale i třeba na zahradě při prořezu větších stromů. Pily disponují silnými motory, ty nejvýkonnější zastanou obrovské množství práce a oceníte jejich spolehlivost. Například špičková pila Oleo-Mac OM 962 má silný motor o výkonu 3,5 kW a řeznou lištu dlouhou 46 cm. To už je pořádné dělo, které se nezalekne ničeho.

Benzinová pila Oleo-Mac 962 je ideální pro práci v lese i na zahradě.
Benzinová pila Oleo-Mac 962 je ideální pro práci v lese i na zahradě.

Tady je jen pár základních věcí, které by správná pila měla mít, aby práce s ní byla komfortní a co nejméně namáhavá. Určitě je to dobrý antivibrační systém a ergonomicky tvarovaná rukojeť. Oceníte i dekompresní ventil, který při startování kontrolovaně upouští z válce část komprese a tím snižuje potřebnou sílu pro start pily až o 30 %. Poznáte to hlavně při studených prvních startech. Důležitá je i funkce automatického mazání řetězu, která zabrání zadření pily. Stačí vám jen hlídat dostatečné množství oleje.

Cirkulárky jsou pořád v kurzu

Při delším řezání jistě uplatníte okružní pilu. Ocení to vaše ruce i záda a práci s „cirkulárkou“ bez problémů zvládne i netrénovaný člověk, který většinu dne sedí za stolem v kanceláři.Modely vyrobené kutily doma v dílně dobře známé ještě z minulého století sice ještě v některých domácnostech vidíme dodnes, ale v současné době už můžete koupit skvělé okružní pily od renomovaných výrobců přesně podle Vašich požadavků. Navíc jsou vyráběny v souladu s nejpřísnějšími bezpečnostními předpisy, což u těch dělaných doma na koleni býval často problém. Práce s cirkulárkami je velmi snadná a během pár hodin nařežete dřevo na několik týdnů topení.

Snadné ovládání, to je okružní pila Powersaw LCS 700
Snadné ovládání, to je okružní pila Powersaw LCS 700

Kvalitní okružní pily jsou vybaveny výkonnými elektromotory o příkonu 3 000 wattů a vyšším a ergonomickou kolébkou, která se po řezání díky vratné pružině sklopí zpět do klidové polohy. Ty nejsilnější pily si poradí s poleny o průměrech až 24 centimetrů. Zuby z tvrdokovu se zakousnou do každého dřeva a jejich otupení trvá při běžné práci několik měsíců. Kotouč se pak nechá nabrousit a počítejte s tím, že jednou za čas budete muset koupit nový.

Sekery a štípačky

Když máte dřevo nařezané na špalky, ať už pomocí řetězové či okružní pily, většinou tím práce nekončí. Zpravidla ho potřebujete ještě dál zpracovat, to znamená špalky naštípat.

Klasicky, sekerou

Kvalitní modely jsou vyráběny v souladu s nejmodernějšími technologiemi. Nejen, že spolehlivě zastanou práci, ale díky speciálním materiálům jsou neustále ostré a mají dlouhou životnost.

Sekery PATRIOT ve třech modelových řadách.
Sekery PATRIOT ve třech modelových řadách.

Mezi takové patří např. špičkové sekery PATRIOT, které prodává společnost Mountfield. Mají topůrka z lehkých kompozitních plastů vyztužených skelnými vlákny. Samotné čepele jsou potaženy xylanem, který snižuje tření a zaručuje snadnější průnik do dřeva.Vybírat můžete ze tří modelů podle velikostí: S, L a XL. Všechny jsou vyrobené v Německu a za kvalitu jednoznačně hovoří i fakt, že na všechny sekery poskytuje Mountfield nadstandardní desetiletou záruku.

Když potřebujete rozštípat kvanta špalků a ještě k tomu delší klády, dobře víte, co je to za dřinu. Práci si můžete výrazně usnadnit i urychlit štípačkou dřeva.Současný trh nabízí horizontální a vertikální varianty hydraulických štípaček. Jsou několikanásobně rychlejší než sekera, za čtvrt hodiny s nimi naštípete až 15 metrových klád. Za jedno odpoledne tak naděláte dřevo, které vám vydrží na celou topnou sezónu.

Štípačka Powerlog 10 t se štípacím tlakem 10 tun. Poradí si i s poleny dlouhými až 130 cm.
Štípačka Powerlog 10 t se štípacím tlakem 10 tun. Poradí si i s poleny dlouhými až 130 cm.

Záleží na potřebách každého, zda zvolí štípačku horizontální či vertikální. Jedná se o stroje robustní celokovové konstrukce se snadným ovládáním, funkčními kolečky pro dokonalou mobilitu a výkonnými elektromotory.V případě vertikálních typů je navíc samozřejmostí tříúrovňový polohovatelný stůl, díky němuž lze zpracovávat polena v širokém rozpětí délky. Hydraulické štípačky mají rozdílné štípací tlaky a ty nejvýkonnější si poradí s poleny dlouhými až 130 cm o průměrech v délce 12-40 cm.

Pro správného pomocníka si rozhodně dojděte do specializovaného obchodu. Zvlášť, pokud si nejste stoprocentně jisti, jaký model vlastně chcete. Personálu prodejny byste měli sdělit své nároky na stroj a finanční představy. Oni by vám měli doporučit nejvhodnější produkt a také vás seznámit s jeho obsluhou, Zároveň si na jednom místě můžete koupit i příslušenství a nezbytné ochranné pomůcky, jako jsou chrániče sluchu, štít, brýle, rukavice, nebo třeba i speciální protipořezové oblečení.

Pokud vyrazíte do Mountfieldu, pracovníci prodejny vám s výběrem ochotně pomohou. Na některé modely dostanete dokonce sedmiletou záruku a pod jednou střechou máte i servis.

Publikováno: 29. 10. 2016, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce