Mít hned u domu pěkné koupání za to stojí. Stavbu zapuštěného bazénu určitě zvládnete i svépomocí. Nejlepší je si ji naplánovat na podzimní měsíce. Proč? Je po sezóně, bazénáři mají kratší dodací lhůty i cenové akce, půda je suchá a teploty konečně příjemné.
Jistě – řeklo by se, že nejjednodušší je koupit bazén nadzemní, z nerezových pásů a vyložený fólií. Pro začátek takový bazén stačí, vydrží ale jen pár let a poté obvykle začne protékat. Levnější bazény vám navíc většinou dají více práce s průběžnou údržbou, abyste v nich udrželi čistou vodu.
Velkému množství lidí tak brzy fóliový bazén přestane stačit a rozhodnou se koupit pořádný, zapuštěný. V poměru ceny a kvality vychází nejlépe laminátové bazény bez spojů a svárů. Kvalitní materiál jim dává rekordní životnost až 50 let.
Dobrá zpráva je, že je přitom oproti vyzdívaným fóliovým i oproti plastovým vůbec nejsnáze zabudujete do země.
1. Připravte jámu o 20 cm větší než bazén
První výhoda laminátových bazénů je ta, že při výkopu jámy stačí 20 cm navíc na každou stranu. Menší jáma znamená méně práce a nákladů na zaplacení firmy nebo brigádníků.


Máte zahradu ve svahu? Nebo máte vysokou hladinu spodní vody?
Zvolte částečně zapuštěný bazén.

2. Položte betonovou desku
U laminátu stačí, aby byla betonová vrstva 10 centimetrů silná. Ke zpevnění a vyrovnání použijte jednoduchou KARI síť.


3. Usaďte bazén
Laminátové bazény jsou velmi lehké, a tak je ve více lidech zvládnete usadit i ručně. Nebo práci obstará jeřáb.


4. Propojte technologie
Tento krok solidní výrobce bazénů udělá za vás. Bazénáři totiž sami nejlépe vědí, jak nastavit systémy filtrace a čištění, vyhřívání, osvětlení nebo protiproudy.


5. Zafixujte bazén suchou betonovou směsí
Tady mají laminátové bazény další výhodu oproti plastovým nebo fóliovým, které se musí tepelně izolovat, složitě obezdívat a armovat. Ty nejkvalitnější laminátové bazény mají tepelnou izolaci zabudovanou v sobě, a tak stačí bazén pomalu napouštět a současně zasypávat betonovou směsí. Veškeré práce zvládnete v pohodě třeba za 2 dny.


6. Dokončete povrchové úpravy
Bazénovou dlažbou, dřevěnými nebo dřevoplastovými palubami. Možností je mnoho a záleží jen na tom, která se vám bude do zahrady nebo k domu hodit nejlépe.
TIP: podrobný návod stavby bazénu najdete i na webu www.bazeny-relax.cz včetně moha dalších informací.


A pak už si užívejte koupání a pohody
Tip na závěr: Chcete si užít bazén opravdu naplno? Zastřešte ho. Voda bude o 6–8 °C teplejší a s podchozím zastřešením se budete moci koupat i za špatného počasí. Navíc ochráníte bazén před napadáním nečistot a zajistíte bezpečnost dětí nebo domácích mazlíčků.

Publikováno: 27. 4. 2019, Autor: Bazény relax (text a foto), Profil autora: Redakce