Kompostování je poměrně časté slovo ve slovníku zahrádkářů a chalupářů. Kdo vlastní nějaký ten kousek trávníku, na začátku sezony začíná řešit problém, co s posekanou trávou. Zvláště pokud se jedná o trávník okolo chalupy, kam jezdíme v tom lepším případě 1x za 14 dní. Jako řešení většinou dojde na založení kompostu. A díky urychlovači kompostu Bio Kompostér nebudete čekat na kvalitní kompost několik let.
Co je vlastně kompost
Nahlédněme do encyklopedie. Kompost je organický prostředek pro zlepšení půdy obsahující stabilizované organické látky a rostlinné živiny získaný řízeným biologickým rozkladem směsi sestávající zejména z rostlinných zbytků a mající deklarované kvalitativní znaky. Lidově řečeno, kompost je rozložený odpad ze zahrádek, zahrad, ale také z domácnosti.
Co lze kompostovat
Kompostovat můžeme zbytky ovoce a zeleniny, trávu, listí, větvičky, plevel, popel ze dřeva, ale také např. lógr z kávy, skořápky z vajíček, piliny a kůru. Rozhodně není vhodné dávat do kompostu chorobami napadené rostliny, chemicky ošetřené materiály, plasty, sklo či kovy.
Stačí se projít kolem zahrad a zahrádek a narazíte na zajímavá, někdy až umělecká, díla. V těchto prvních případech nemusí pravděpodobně majitelé kompostu řešit velké množství odpadu.




Tady se jedná již o uložení trávy z poměrně větších ploch. Využít takováto místa lze různým způsobem. Komentář nechám na každém z vás...




Na těchto fotkách majitelé uloženého odpadu neřeší žádný kompost. V jednom případě bohužel ani ten fakt, že vyváží na úplně cizí pozemek. Navíc pokud se člověk rád prochází okolím, nerad se dívá na takto nevábně vyhlížející zákoutí.


K čemu nám kompost bude
Kompost slouží jako přírodní hnojivo. Hodí se ke všem plodinám. Můžete jím pohnojit zeleninové a ovocné záhony, stromy, trávník, ale také květiny venku i doma.
Správný kompost zraje cca půl roku až rok. Ale tuto dobu můžeme i zkrátit, pokud použijeme přípravek Bio Kompostér. Je složen ze směsi přírodních bakterií, enzymů a živin, které jsou potřebné ke kultivaci. Základem je bakterie vyskytující se v přírodě (v půdě a vodě).
Postup

Náš kompost je trochu větších rozměrů. Dáváme sem odpad z cca hektarové louky, tudíž musíme počítat s délkou sezony i množstvím posekané trávy. Urychlení zrání kompostu je pro nás zajímavé a rádi je vyzkoušíme.

Urychlovač zrání kompostu má vynikající efekt - nevzniká nežádoucí procesu vyhnívání, tvorby toxinů a úniku páchnoucích látek do ovzduší. Tím dochází i k omezení nadměrného výskytu obtížného hmyzu v okolí kompostu a také rozvoje nežádoucích plísní.

1 kg přípravku vystačí na cca 5 m3 hmoty. Pro aktivaci rozmícháme 1 - 1,5 polévkové lžíce kompostéru ve 2,5 - 3 litrech vlažné vody. Nikdy nepoužívejte horkou vodu.

Roztok důkladně rozmícháme. Voda musí být chladná (cca 30 - 40 stupňů), pokud by byla vařící, zničili bychom tím tolik potřebné bakterie, pokud by byla studená, nedošlo by k aktivaci enzymů.

Samozřejmě není nic jednoduššího, než si vše rozmíchat přímo v konvi či kýblu. Ale pokud se vám stane, stejně jako mně, že nemůžete najít dostatečně dlouhé míchátko, nařeďte a důkladně promíchejte roztok v malé nádobě....

... a poté přelijete obsah misky do konve do potřebného množství vody, promícháte a necháte 30 minut odstát. Po této době je směs připravená k použití.

A pak již jen stačí nahnat manžela, aby popadl konev a prolil budoucí kompost aktivními enzymy.
Publikováno: 26. 8. 2016, Autor: Pavla (text a foto), Profil autora: Redakce