reklama

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku

Díky teplému a slunečnému počasí se v našem zahradním či koupacím jezírku voda zabarvuje do zelena. Na vině jsou mimo jiné řasy. Léto je hlavní sezónou pro růst dlouhé zelené řasy. A i přesto, že řasa je běžnou součástí biotopu v přírodní vodě, její přemnožení způsobí zkázu. Každá řasa potřebuje pro svůj život kyslík. Pokud je přemnožená, bere kyslík i ostatnímu životu ve vodě, zamezuje přísun slunečních paprsků ostatním vodním rostlinám, voda zapáchá a vypadá značně nehezky.

i (Zdroj: Oase )
Dlouhá vláknitá řasa v jezírku (Zdroj: Oase)

Pokud je vaše zahradní jezírko zelené, je třeba s tím něco udělat. V prvé řadě je potřeba identifikovat to zelené, co se ve vodě nachází, teprve pak můžete začít účinně bojovat se zeleným nepřítelem. Pokud ve vodě najdete zelené chuchvalce řas, ale voda není kalná, jedná se patrně o dlouhou vláknitou řasu. Tato řasa je zpravidla přirostlá k podkladu nebo vytváří řasové polštáře. Může se stát, že tento druh řasy začne ve vodě bujet, až když jste pomocí UV lampy odstranili mikroskopické řasy, které způsobily zákal vody. Takže paradoxně ve chvíli, kdy jste vodu zprůzračnili, vytvořili jste dobrý základ pro růst dlouhé vláknité řasy. A protože její spory jsou i ve vzduchu, jednorázové odstranění není moc účinné.

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku
i (Zdroj: Oase )
Dlouhá vláknitá řasa řasa bývá přirostlá k podkladu nebo vytváří řasové polštáře

Řasa se rozrůstá, pokud má dostatek živin, světla a tepla. Při jejím odstranění sáhněte v prvé řadě po mechanickém způsobu likvidace. Použijte síťku, vysavač či kartáč k odstranění porostu. Ovšem tato cesta je tak trochu namáhavá a bohužel má i dočasný výsledek. Někdy je intenzita růstu dokonce tak velká, že vám připadne, jakoby řasa okamžitě vyrašila na tom místě, které jste právě očistili. Přesto nemusíte zoufat. Existuje další východisko z vaší zelené patálie.

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku
Dlouhá vláknitá řasa v jezírku (Zdroj: Oase )
Dlouhá vláknitá řasa v jezírku
Řasa se rozrůstá, pokud má dostatek živin, světla a tepla (Zdroj: Oase )

Pokud mechanická cesta k odstranění řas v jezírku nepomáhá, sáhněte po speciálním přípravku Algo Universal od Oase. Při použití tohoto přípravku je nutné vypnout na cca 7 - 10 dní UV lampu a zabezpečit dostatečnou cirkulaci vody a její prokysličení. V případě, že máte v jezírku místa, kde špatně nebo vůbec necirkuluje voda, použijte Stabilizátor kyslíku. Ten dokáže postupně a dlouhodobě uvolnit kyslík i v anoxických částech jezírka.

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku
i (Zdroj: Oase )
S odstraněním řas pomohou speciální přípravky

Albo Universal je určené pro většinu druhů jezírkových řas. Neobsahuje měď ani jiné těžké kovy. Byl vyvinut na základě zkušeností nasbíraných při používání předchozích přípravcích řady Algo (prvním z těchto přípravků byl Pond Protect, následoval Algo Protect). Tento přípravek potlačuje proces růstu řasy. Neničí je přímo, tudíž nemusíte řešit problém s množstvím zbytků odumřelých řas ve vodě. Jejich hniloba je aktivátorem zas jiných druhů řas a vy se ocitáte v začarovaném kruhu. Algo Universal je při správném dávkování neškodný ostatnímu organismu v jezírku. Není dobré jej aplikovat do vody, která má méně než 12 stupňů, protože jeho účinky se působením chladné vody velmi snižují.

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku
Albo Universal potlačuje proces růstu řasy (Zdroj: Oase )
Dlouhá vláknitá řasa v jezírku
Přípravek je při správném dávkování neškodný vůči vodním živočichům (Zdroj: Oase )

Pozor: Jakýkoliv byť sebeúčinnější přípravek nikdy nenahradí správně fungující filtr pro zahradní nebo koupací jezírka! Pravidelně udržovaná filtrace dokáže udržet vodu v jezírku čistou. Nesmíte ovšem zapomínat na její čištění a doplňování startovacích bakterií. Tyto mikroorganismy umí řešit problémy se sloučeninami dusíku ve vodě a snižují riziko výskytu řas a zákalu. Algo Universal je v dodání pro 5, 10 a 100 kubíků vody. Pro správnou aplikaci je důležité velmi dobře promíchat přípravek, vypnout UV lampu a dobře filtrovat vodu v jezírku.

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku
i (Zdroj: Oase )
Základem čisté vody v jezírku je pravidelně udržovaná filtrace

A jak odstranit zelenou vodu způsobenou mikroskopickými druhy řas, které se vznáší ve vodním sloupci a zapříčiní to, že nevidíte na dno? To se dozvíte v našem dalším článku, který pro vás připravujeme. Více se dočtete již nyní na www.oase-filtrace.cz.

Publikováno: 28. 6. 2020, Autor: Pavla (text), Oase (foto), Profil autora: Redakce