reklama

Dejte sbohem chemii na zahradě. S Fiskars ji nebudete potřebovat

Kdo by netoužil po krásné zahradě se sytě zeleným trávníkem, krásnými květy a šťavnatými plody. Častokrát se nám ale naše zahradnické sny pokouší překazit například plevel nebo nedostatečně úrodná půda. Aby měla naše zahrada vysněnou podobu, jsme často nuceni sáhnout po různých chemických přípravcích. Tyto problémy se ale dají řešit i bez znehodnocování a znečišťování půdy chemií. S pomocníky značky Fiskars si splníte své zahrádkářské sny, příroda vám poděkuje a vaše zahrada bude nést hrdý přívlastek „ekologická“.

Dejte sbohem chemii na zahradě. S Fiskars ji nebudete potřebovat

Základem každé zahrady je trávník. Bez krásného trávníku zkrátka nemůžete mít krásnou zahradu. Výrobci chemických hnojiv a ochranných prostředků to moc dobře vědí, a proto se neustále předhání, kdo vyrobí účinnější a komplexnější výrobek. O škodlivých účincích se však často nezmiňují. Chemie na zahradě totiž při dlouhodobém používání snižuje výtěžnost a kvalitu půdy, navíc může kontaminovat studny nebo spodní vody.

Trávník jako z pohádky

O trávníku jako z pohádky však nemusíte jen snít. Vynikajícím způsobem, jak trávník a zahradu hnojit, je využít ekoodpad ze zahrady a založit si kompost. Nejenže snížíte produkci odpadu, ale navíc zvýšíte i úrodnost půdy. Na úpravu kompostu doporučujeme pořídit kompostovací vidle Fiskars, které jsou extrémně lehké, a kompost s nimi hravě provzdušníte.

Kompostovací vidle Fiskars (v pozadí rýč Fiskars)
Kompostovací vidle Fiskars (v pozadí rýč Fiskars)

Trávník je však potřeba také pravidelně sekat, přičemž nejčastěji k tomu zahrádkáři používají elektrické nebo benzínové sekačky. Oba typy však nejenže spotřebovávají energii, takže se provoz sekačky prodraží, ty benzínové ještě navíc vypouštějí do ovzduší škodliviny a nezřídka se stane, že část oleje nebo benzínu vyteče ze sekačky přímo do půdy.

S vřetenovou sekačkou Fiskars StaySharp™ můžete však být k přírodě šetrní i během sekání. Nepotřebujete žádný přívod elektrické energie a při sekání nevytváříte žádné škodlivé zplodiny. Vašemu trávníku tak nebude hrozit kontaminace půdy oleji nebo benzínem. Vynikající systém StaySharp™ navíc stříhá trávu, aniž by se nože dotýkaly, takže zůstávají dlouhodobě ostré.

Vřetenová sekačka Fiskars
Vřetenová sekačka Fiskars

Patentovaná technologie Inertia Drive ™ vám navíc dodává dvojitý žací výkon k přeseknutí větviček, plevelu a posekání míst, kde by jiné sekačky trávu pouze „žvýkaly“. Snadno si nastavíte výšku sečení a posekáte tak i trávu blízko u chodníku. Díky odklonitelnému držadlu si nemusíte dělat velké starosti ani s jejím skladováním.

Trávník jako z pohádky
Trávník jako z pohádky

Na plevel zapomeňte

I plevele se lze zbavit ekologicky. S vytrhávači plevele značky Fiskars to půjde jednoduše a bezbolestně. Jsou totiž vybaveny čelistmi z nerezové oceli, které plevel zachytí ve větší hloubce a vytrhnou ho i s kořeny. Zvláště účinné jsou například při zbavování se pampelišek nebo bodláků. Plevele díky nim již nemusíte vykopávat, ani se k nim shýbat. K dostání jsou navíc i délkově nastavitelné varianty. Délku násady vytrhávače tak snadno nastavíte podle výšky zahrádkáře, takže jeden nástroj mohou používat všichni členové vaší rodiny.

Na plevel zapomeňte
Na plevel zapomeňte
Na plevel zapomeňte
Na plevel zapomeňte

Pomoc proti škůdcům bez použití chemie na zahradě

Pokud máte v zahradě záškodníky, kteří vám ničí úrodu nebo škodí vašemu květinovému záhonu, vyzkoušejte kopřivový výluh. Je účinný zejména proti mšicím, které dokážou zničit velkou část úrody a nevyhýbají se ani květinovým zahradám. Postup pro prevenci je jednoduchý: nashromážděte kopřivy (přibližně 1 kg), zalijte je vodou (na 1 kg přibližně 10 litrů vody) a nechte louhovat alespoň 24 hodin. Získaným výluhem rostliny polijete nebo postříkejte. Kromě toho, že kopřiva odežene škůdce, poslouží i jako ekologické hnojivo. Při zalévání určitě oceníte ergonomické tvarování a nízkou hmotnost zahradní konve Fiskars s kapacitou až na dva litry vody.

Pomoc proti škůdcům bez použití chemie na zahradě
Pomoc proti škůdcům bez použití chemie na zahradě

Publikováno: 24. 6. 2016, Autor: Fiskars (text a foto), Profil autora: Redakce