reklama

Čištění vody v jezírku

O tom, že jezírko se udržuje jinak, než bazén, jsme tu psali již několikrát. Proto jistě už víte, že pokud vlastníte zahradní jezírko, můžete zapomenout na klasickou bazénovou chemii, byť se v jezírku koupete. Živočichům a rostlinám by se určitě nelíbilo bydlet v nějakém tom zachlorovaném prostředí bez mikroorganismů, tolik potřebných pro jejich život. Odvděčili by se vám tím, že by zahynuli. A to nechceme. My potřebujeme, aby naše jezírko žilo. Aby v něm plavaly ryby, rostly a třeba i kvetly rostlinky.

Čištění vody v jezírku

Zeleně zakalená voda zahradního jezírka je noční můrou každého majitele, a přitom je tak snadné udržet vodu průzračně čistou. Výběr správného filtru pro zahradní jezírko nebo velké zahradní jezero se odvíjí od několika základních faktorů. Tím prvním je bezesporu velikost nádrže, dalším pak plánovaný typ jezírka - okrasné, koupací, jezírko pro chov KOI kaprů a další. Následují pak doplňující veličiny, jako hloubka, existence potoku nebo potůčku, osázení a mnohé další. Obecně lze konstatovat, že správný filtr pro zahradní jezírko tvoří 3 základní prvky: čerpadlo, UV lampa a samotný filtr.

Čištění vody v jezírku
Čištění vody v jezírku
Čištění vody v jezírku
Čištění vody v jezírku

Samotná filtrace by nám moc nepomohla, kdybychom jí nechali pracovat samotnou. Jezírko je potřeba čistit přírodní cestou. V našem případě je to společná práce kvalitní filtrace a vhodných bakterií a mikroorganismů. Jedno bez druhého by moc nezmohlo. V létě se ve větší míře objevují ve vodě nežádoucí látky, jako např. dusík či fosfor. Zvláště dusičnany způsobují přemnožení řas a sinic ve vodě. Řasy, jak už víme, spotřebovávají pro ryby tolik potřebný kyslík.

Čištění vody v jezírku
Čištění vody v jezírku

Především u silně zatížených vod s Koi kapry je udržení dobré kvality vody vlivem vysokých teplot problémem. Nový přípravek Biokick Premium je speciálně vyvinutý právě pro silně zatížené nádrže (Koi, jeseteři, pstruzi), kde velmi rychle pomáhá srazit hodnoty sloučenin dusíku na velmi nízké hodnoty. Jedná se vysoce koncentrovanou směs autotrofních mikroorganismů. To jsou takové organismy, které jsou schopny přeměňovat anorganické látky na organické, zdrojem energie je sluneční záření. Přípravek Biokick Premium pomáhá preventivním způsobem předcházet zeleným zákalům vody v jezírku.

Čištění vody v jezírku
Čištění vody v jezírku
Čištění vody v jezírku
Čištění vody v jezírku

Aplikace

Přidáním bakterií do nového nebo vyčištěného jezírkového filtru pomůžete rozběhnout proces rozkladu odpadních látek v houbách filtrů co nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem. Přípravek je balen ve skleněných ampulích. 1 ampule je určená pro 10.000 l vody. Ampuli vložíte do přiloženého plastového nástavce, který je na konci uzpůsoben pro ulomení skleněné špičky. Pak už jen stačí vlít přímo do jezírka. Po aplikaci se doporučuje nejméně na 3 dny vypnout UV lampu nebo generátory ozonu. Nedoporučuje se kombinovat s přípravky na bázi peroxidu. Použitím vyšší dávky zrychlíte účinnost přípravku.

Aplikace
Aplikace
Aplikace
Aplikace
Aplikace
Aplikace
Aplikace
Aplikace

Čím více bude jezírko obsahovat organismů potřebných k odbourávání anorganických i organických nečistot, tím bude jezírko čistší. Všechno živé produkuje odpad. A okolní příroda k tomu odpadu v jezírku mohutně přispívá. Od pylů přes opadané listí až po uhynulý hmyz. To vše je příroda a do přírodního cyklu zapadá. Proto je potřeba do vody, která má být čistě přírodní, ale přesto čistá, přidávat bakterie, které k té čisté přírodě dopomohou.

Více na www.oase-filtrace.cz.

Publikováno: 8. 6. 2016, Autor: Pavla (text), Oase (foto), Profil autora: Redakce