reklama

Zavlažovací technika

Čistá, pitná voda patří k těm nejdrahocennějším zdrojům, které existují. Proto by se v zahradě neměla používat k zalévání vodovodní voda. Většina rostlin, když jsou již vyrostlé, si vystačí i bez umělého zavlažování. Existují však výjimky, k nimž patří trávník, všechny rostliny v květináčích, sudech a nádobách, jakož i užitkové rostliny jako zelenina, bylinky a ovocné keře.

Zavlažovací technika

Namísto drahocenné pitné vody je výhodnější zásobit rostliny dešťovou vodou. Tu lze snadno sbírat. K zalévání je dokonce vhodnější než vodovodní voda, protože neobsahuje vápník.Pro dostatečné a stálé množství dešťové vody k zalévání můžeme použít nádoby na dešťovou vodu, sudy a cisterny (tanky). Pomocí čerpadla poté můžete dešťovou vodu použít stejně snadno k zalévání jako vodovodní vodu. Namáhavé zalévání a vláčení se s konví bude již patřit minulosti.

Sběr vody

Dešťovou vodu můžete sbírat do sudů nebo nádrží na dešťovou vodu. Na ni se napojí odtoková trubka. Důležitými prvky jsou přepadová klapka a výpust ve spodní části. Kohout na odběr vody by měl být tak vysoko, abyste pod něj mohli pohodlně postavit kropicí konev.Přepadový ventil zabraňuje přetečení nádrže, když se cele naplní. Přebytečná voda poté jednoduše odteče do kanalizace. V zimě je nutné nádrž vyprázdnit, jinak by mohla popraskat, kdyby v ní zbylá voda zamrzla.Alternativou k sudům na dešťovou vodu jsou studny. Zeptejte se nejdříve u příslušného úřadu (např. stavebním úřadu), zda jsou ve Vašem státě či obci studny povoleny. Studniční voda musí být před použitím jako voda na zalévání podrobena kontrole z hlediska obsahu škodlivých látek, protože je často zatížena dusičnany – zeleninu a jiné rostliny byste poté mohli snadno přehnojit.

Tip: Po delším období sucha nechejte vytéct první příval vody do kanalizace. Smyje se tím prach a spaliny z cihel a Vy budete poté zachytávat již jen čistou dešťovou vodu.

Sběr vody
Sběr vody

Zařízení na dešťovou vodu

Kompletní zařízení na dešťovou vodu může nasbírat a ukládat velké množství dešťové vody. S kompletním zařízením s integrovaným čerpadlem můžete zrealizovat celé zavlažování své zahrady. Existují i kompletní zařízení dům-zahrada s čerpadly pro domácí vodárny. V těch se nasbíraná dešťová voda čistí a můžete ji pak použít jako užitkovou vodu pro splachování WC či praní prádla. V domě je poté nutno pořídit separátní vodovodní potrubí pro dešťovou vodu.

Nádrž se zapustí do země jako cisterna, aby v zimě nezamrzla. Pro zabudování takového tanku nebo nádrže na dešťovou vodu se poraďte se specialistou v OBI marketu za účelem zabránění pozdějším problémům.

Tip: Zařízení na dešťovou vodu k zavlažování zahrady není nutno oznamovat či hlásit úřadům. Pokud budete chtít dešťovou vodu používat jako užitkovou vodu v domě, musíte informovat příslušné vodárny. Není nutné žádné speciální povolení.

Zařízení na dešťovou vodu
Zařízení na dešťovou vodu

Čerpadla

Abychom mohli pohodlně čerpat vodu z tanků na dešťovou vodu nebo z cisteren na dešťovou vodu zabudovaných do země, použijeme čerpadlo. Kalová a ponorná čerpadla vyčistí vodu i od menších plovoucích částeček či nečistot. Čím hlouběji cisterna je, resp. čím výše se voda musí odčerpat, tím silnější musí být i výkon čerpadla.

Tip: Většina cisteren a nádrží na dešťovou vodu již čerpadlo obsahuje, přičemž jeho výkon je přizpůsoben objemu a velikosti nádrží.

Čerpadla
Čerpadla

Domácí vodárna

Domácí vodárna zajišťuje rovnoměrný tlak vody. Ten je důležitý k tomu, kdybychom chtěli dešťovou vodu používat v domě jako užitkovou vodu. Mnoho přístrojů (např. pračka) potřebuje rovnoměrný tlak vody. Tato čerpadla jsou lépe než jednoduchá čerpadla vhodná i pro provoz zavlažovačů trávníků nebo rozstřikovače ve sklenících.

Tip: Velmi komfortní jsou automaty na domácí vodu. Na informačním displeji si kdykoliv můžete odečíst přepravované množství, tlak a eventuální poruchy.

Domácí vodárna
Domácí vodárna

Zahradní čerpadla

Zahradní čerpadla existují v mnoha různých modelech. Můžete si dle potřeby zvolit správné čerpadlo s nutným výkonem (tlakem). Vždy dle velikosti zahrady, počtu zavlažovačů, místních daností a podmínek např. polohy ve svahu, si v OBI zahradnickém ráji vyberete lehké, robustní modely nebo lehká komfortní čerpadla s krytem z ušlechtilé oceli.

Zahradní čerpadla
Zahradní čerpadla

Čerpadla na dešťovou vodu

Namísto namáhavého čerpání vody pomocí konve z velkého sudu na dešťovou vodu, můžete nyní čerpat snadno vodu pomocí čerpadla na dešťovou vodu. Velmi snadno zavěsíte čerpadlo do sudu nebo nádrže, napojíte zahradní hadici s rozstřikovací koncovkou a zapnete. Praktická stránka: Existují i čerpadla napájená z baterie, s nimiž můžete zavlažovat zahradu až po dobu jedné hodiny. Nepotřebujete tak žádné napojení na elektrický proud v blízkosti nádrže na dešťovou vodu.

Čerpadla na dešťovou vodu
Čerpadla na dešťovou vodu

Ponorná tlaková čerpadla

K čerpání vody z větších hloubek potřebujete ponorné tlakové čerpadlo. S ním můžete čerpat zcela snadno a levně vodu ze studní, pramenů či spodní vodu. Ponorná tlaková čerpadla existují pro studny již od průměru 100 mm, jakož i pro hluboké zdroje a velké cisterny.

Ponorná tlaková čerpadla
Ponorná tlaková čerpadla

Publikováno: 3. 6. 2016, Autor: OBI (text a foto), Profil autora: Redakce