reklama

Jak vybírat zahradní sekačku?

Nabídka zahradních sekaček je tak široká, že není jednoduché se v ní orientovat. Benzín nebo elektrika? Jakou velikost nože? Jaké další funkce má sekačka mít? Přinášíme proto několik rad, které vám pomohou při výběru kvalitní zahradní sekačky.

Jak vybírat zahradní sekačku?

Výběr zahradní sekačky: benzín nebo elektriku?

Hlavní rozhodnutí při výběru zahradní sekačky spočívá ve volbě pohonu stroje. Zákazníci se často o typ motoru v sekačce nezajímají. Přitom čím větší je záběr sekání a frekvence používání, tím důležitější je mít silný a kvalitní motor. Elektrické sekačky mají své výhody při sekání malých ploch trávníku, ale jsou samozřejmě závislé na přítomnosti elektřiny. Většinou nemají vysoký výkon ani záběr a vždy je zde riziko přeseknutí kabelu. Benzínové sekačky jsou zase schopny dosáhnout mnohem většího výkonu, mívají delší životnost a emise jsou u moderních a kvalitních strojů velmi přísně limitovány. Pokud tedy budete sekat pravidelně a plochy několik set metrů čtverečních, jednoznačně bych volil benzín.

Výběr zahradní sekačky: benzín nebo elektriku?
Výběr zahradní sekačky: benzín nebo elektriku?

Vyberte velikost nože

Druhým klíčovým kritériem výběru sekačky je volba záběru sečky. Ten je přímo úměrný velikosti nože a volba závisí zejména na rozloze sekané plochy. Doporučují se následující vztahy záběru a udržované plochy:

- záběr 32 cm do 200 m2 plochy,

- záběr 40 cm do 350 m2 plochy,

- záběr 40-45 cm do 500 m2 plochy,

- záběr 45-53 cm do 1000 m2 plochy,

- záběr 53 cm a více nad 1000 m2 plochy.

Vyberte velikost nože
Vyberte velikost nože

Zvolte pro vás důležité funkce sekačky

Nezanedbatelným ohledem při výběru sekačky jsou funkce, které od stroje požadujete. Berte zejména ohled na fakt, kdo bude sekačku používat a zda se vám hodí některé další funkce, jako je třeba mulčování. Bude-li sekačku obsluhovat žena, je vhodné vybrat model s pojezdem a funkcí snadného startování, kterou se vyhneme někdy náročné manipulaci se startovacím kabelem.

Udejte cenový strop

Jednoduchá rada říká: Investujte tolik, abyste koupili dostatečně kvalitní sekačku, která bude odpovídat vašim potřebám. Každý nepotřebuje nejvýkonnější a funkcemi nadupaný stroj. I jednodušší a kvalitní model si zcela jistě najde svého spokojeného uživatele. Na druhou stranu se určitě nesnažte za každou cenu ušetřit, protože kvalitní sekačka se vám při správné péči odmění dlouhými lety bezproblémového provozu.

Udejte cenový strop
Udejte cenový strop

Dobrá rada na závěr

Doporučujeme také ověřit, jak kvalitní a širokou servisní sítí disponuje výrobce vybrané sekačky. Zajímejte se o záruční i pozáruční servis a dostupnost originálních náhradních dílů. Zkontrolujte si také úplnost dokumentace, kterou k sekačce obdržíte – návody, záruční list a další.

Více na www.briggs.cz

Publikováno: 3. 6. 2016, Autor: Briggs & Stratton (text a foto), Profil autora: Redakce