Křovinořez je užitečný pomocník, kterého v dnešní době netřeba představovat snad nikomu, kdo občas musí bojovat s přerostlým plevelem, náletem stromků nebo jen vysokou trávou ve svahu či příkopě. Výběr křovinořezu se řídí několika pravidly a podmínkami, na trhu jich je spousta a každý si může vybrat na míru nejen své kapse, ale i síle budoucího sekáče (obsluhy), velikosti a náročnosti zahrady.
První volba při výběru křovinořezu nebo motorové kosy se bude týkat pohonu - elektrický, nebo benzínový. Ty s elektrickým motorem bývají spíš určeny na vyžínání trávy okolo záhonů, obrubníků, podél cestiček nebo zdí domů. Zkrátka, co nedoseká sekačka, to doupraví motorová kosa.


Ovšem pokud kromě okrajů cestiček a menších zákoutí u domu či u bazénu potřebujete posekat i větší plochy ve svahu, těžko přístupná místa okolo domu, či plotu, občas prořezat divoké křoví nebo osekat slabší větve stromů, zvolíte křovinořez s benzínovým motorem.
Křovinořez Oleo-Mac 746 T: Popruhy pro pohodlné nošení
Podle toho, kdo bude stroj obsluhovat, musíte volit jeho sílu a také hmotnost. Pořádný chlap si poradí s pár kily váhy motoru i celého stroje a v současné době už se nemusíte bát, že byste na zádech tahali neúnosnou zátěž. Tito zahradní pomocníci váží do deseti kilogramů a v nošení vám pomáhá dvouramenní a zádový popruh.


Výměna struny za řezací kotouč je otázkou několika minut
Výhody křovinořezu oceníte i tehdy, máte–li například kolem chalupy zahradu typu džungle nebo u domu jen kousek trávníku, na který stačí malá sekačka. Pak je jednodušší naložit křoviňák než sekačku, protože někde sekačka nestačí na nálety a vysokou trávu. Křoviňák si poradí – může se stát divokým bijcem plevele, ztvrdlých stonků a náletů keřů - to když mu nasadíte řezný kotouč. Umí se změnit v předoucího kocourka, který uhladí a zastřihne krátký kožíšek – to když kotouč vyměníte za strunovou hlavu.




Křovinořez Oleo–Mac OM 746 T, který jsme si na vyzkoušení půjčili od Mountfielda, umí obojí – sekat i řezat, podle toho, co je potřeba.
Silný dvoutaktní motor s nízkou spotřebou paliva má vysoký kroutivý moment. Stroj s některým z ocelových kotoučů si poradí nejen s keři, ale i například s větvemi, slabšími kmeny stromů, nálety apod.


Na posekání trávy v blízkosti obrubníků, cestiček či bazénu použijete vyžínací strunovou hlavu. Strunová hlava je poloautomatická, se systémem Tap and Go – což v praxi znamená, poklep hlavou o zem, uvolní se struna a můžeš pokračovat v práci.
Obouruční nastavitelná rukojeť


K uživatelskému komfortu přispívá i poloautomatický sytič, antivibrační systém a výškově nastavitelná rukojeť. Nebudete se tak muset při práci nepřizozeně hrbit ani natahovat a po skončení sekání si nebudete připadat jako „dobře naklepaný řízek“
Jednoduché ovládání




Ovládání je jednoduché, na rukojeti je kromě přidávání rychlosti i brzda, na ketrou pohodlně dosáhnete palcem, pro nastartování stačí zatáhnout startovací šňůru.
Díky poloprůhledné nádržce vidíte, kolik ještě zbývá benzínu aniž byste museli odšroubovávat uzávěr a snažit se do nádržky nahlédnout.
Dvoutaktní motor potřebuje ke své práci benzín smíchaný s motorovým olejem, na to nesmíte při doplňování paliva zapomenout.


Křovinořezem jsme vyzkoušeli posekat trávou zarostlý svah u rybníka i přebujelý nálet plevele na zahradě v kopečku, kam sekačka nevyjede. Poradil si zde stejně snadno, jako strunová hlava s trávou okolo obrubníků záhonu a okolo kmenů stromků, tam jsme jen museli dát pozor, abychom byli při práci správně natočeni krytem ke stromku a nepoškodili mu kmen.
Bezpečnost




Jako u každého zahradního stroje, ani zde nesmíte opomenout bezpečnost.Štít na obličej ochrání před ulétnuvším kamínkem či větvičkami. Pracovní rukavice, sluchátka i pevné boty by měly být samozřejmostí. Po půl dni sekání bez sluchátek byste měli v hlavě jako v úle a na běžnou hlasitost hovoru byste asi nereagovali, ruce poškrábané od větviček také nepotěší a uklouznout v pantoflích nebo jiných nevhodných botách je jako přímo si koledovat o úraz.
Co říci na závěr? Testovaný křovinořez Oleo-Mac 746 T si poradil s pořádným kusem zarostlého pozemku a pkud jezdíte třeba na chalupu jednou za čas, máte hodně členitý pozemek se svahy nebo vás neustále obtěžuje náletový plevel a dřeviny, tahle mašina si s nimi určitě poradí.
Pokud byste chtěli vědět více technických podrobností o tomto stroji nebo se podívat na další výkonné zahradní pomocníky, najdete je na stránkách Mountfieldu
Publikováno: 2. 6. 2016, Autor: Petra, Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto), Profil autora: Redakce