reklama

Předpěstování a přímý výsev rostlin

Již na konci února se začíná většina pěstitelů a zahrádkářů připravovat na nadcházející jaro. Řeší, jaké rostliny budou letos pěstovat, nakupují semínka pro předpěstování i přímý výsev. Jakmile je venku jen trochu přijatelně, opravují pařníky a skleníky. Celou dobu však již netrpělivě vyhlíží dny, kdy se konečně ranní teploty přestanou pohybovat kolem bodu mrazu a déšť se sněhem bičovat zemi.

Předpěstování a přímý výsev rostlin

Jaký je rozdíl mezi přímým výsevem a předpěstováním?

Přímý výsev semen se provádí ven do půdy, zatím co předpěstování se provádí aktuálně do skleníčků a pařenišť určených za okna a teprve až silné rostlinky se přesazují do záhonu, ideálně až nebudou mrazy. Od února do poloviny března je dobré předpěstovat především teplomilné rostliny s dlouhou vegetační dobou. Ze zeleniny jsou to rajčata, okurky a papriky. Pokud jste tedy ještě nezačali s předpěstováním, je právě teď ten správný čas.

K předpěstování v domácích podmínkách je vhodné použít okenní skleník či pařeniště, takto zajistíme stabilnější klima, dostatek světla a zálivky potřebné ke klíčení rostlin a omezíme nebezpečí zaschnutí semínek. Můžeme použít sterilní substráty, kokosovou bobtnavou zeminu nebo perlit. Ten je však vhodný pro větší semena. Po vytvoření dvou pravých lístků, musíme rostliny přepíchat do substrátu.

Jaký je rozdíl mezi přímým výsevem a předpěstováním?
Jaký je rozdíl mezi přímým výsevem a předpěstováním?
Jaký je rozdíl mezi přímým výsevem a předpěstováním?
Jaký je rozdíl mezi přímým výsevem a předpěstováním?

Kokosové květináče

Výhoda kokosových bobtnavých květináčů je to, že se nemusí rostlinky přepichovat. Je vhodné použít 2-3 semena na jeden květináč a později nechat nejsilnějšího jedince. Další možností jsou výsevní rašelinovo-celulózová plata, která se snadno dají rozstříhat a rostlinky se přímo v nich vkládají do půdy, tato plata se rozloží a prohnojí tak půdu.

Pěstování bylinek

Předpěstování bylin je efektivnější především u náročnějších bylin, kde se doporučuje předpěstovat např. estragon, dobromysl, stévii, rozmarýn, šalvěj aj. Méně náročné bylinky na přímé pěstování jsou například pažitka, libeček, majoránka, petržel naťová a další.

Uskladněná semínka

Čím jsou semínka čerstvější, tím větší šance na vzejití máte, nejlepší je semínka vysévat do roka, ale pokud vám nějaká zbyla, můžete ověřit jejich klíčivost jednoduchým testem. Semínka vsypte do nádobky s vodou a ta, která během 30 minut klesnou na dn,o vám budou pravděpodobně dobře klíčit, a ta semínka, která vám naopak zůstanou plavat na hladině, bude lepší nezasít. Pokud zasazená semínka do týdne nevzejdou, měli byste zvážit koupi semínek nových.

Uskladněná semínka
Uskladněná semínka
Uskladněná semínka
Uskladněná semínka

Přímý výsev a ochrana před mrazem

Do půdy vyséváme například tykev, hrách, ředkvičky, mrkev apod. Vždy byste se měli při výsevu všech rostlin řídit návodem na sáčku se semínky. V případě nebezpečí mrazů, lze rostliny chránit netkanou textilií, která zároveň omezí přístup škůdců k rostlinám. V případě, že budete potřebovat radu se sázením, předpěstováním, výběrem substrátu, nebo výsevných nádob, navštivte odborníky v BAUHAUSu, kteří vám se vším rádi poradí.

Výsadba cibulovin a hlíznatých rostlin

Cibuloviny a hlízy se na rozdíl od semen vysazují do větší hloubky. Jarní cibuloviny sázíme buď na záhonky, nebo na zplanění do trávníku. Při práci použijte obyčejný sázecí kolík, nebo sázecí kolík pro cibuloviny, ten je vhodný zejména pro výsadbu do trávníku. Pro snadnější práci s podzemními částmi rostlin lze použít i košík pro cibuloviny.

Článek byl připraven ve spolupráci se Specializovaným zahradním centrem BAUHAUS.

Publikováno: 24. 4. 2016, Autor: Pavla (text), BAUHAUS (text a foto), Profil autora: Redakce