reklama

Bazény na zahradě – zapuštěné

Rozhodli jsme se investovat a pořídit si zapuštěný bazén? Než se poprvé ponoříme do chladivé vody, bude to trvet déle, než u montáže nadzemního bazénu a také volba a rozhodování o tvaru, velikosti a materiálu nám zaberou více času.

Bazény na zahradě – zapuštěné
Bazény na zahradě – zapuštěné
Bazény na zahradě – zapuštěné
Bazény na zahradě – zapuštěné
Bazény na zahradě – zapuštěné
Bazény na zahradě – zapuštěné
Bazény na zahradě – zapuštěné
Bazény na zahradě – zapuštěné
Bazény na zahradě – zapuštěné

K jakému účelu bude bazén sloužit? Kolika osobám? Máme dostatečný zdroj vody? Kam vypustit použitou vodu? Jaké množství vody při provozu bazénu spotřebujeme? To je pouze několik otázek, které mají spolu s danostmi prostorů domu, pozemku a finančními možnostmi vliv na určení tvaru a rozměrů bazénu.

Jelikož plavat lze již při hloubce 0,8 m, na běžné plavání stačí hloubka 1,2 m a plocha 5×2,5 m. Doporučují se také rozměry 8×4×1,2 m. Menší rozměry bazénu umožňují plavání pouze s protiproudovým zařízením. Exteriérové a interiérové bazény mohou být doplněny dalšími bazénovými atrakcemi, jako jsou například zařízení na vytváření vln, vířivá a masážní zařízení, bazénové fontány, vodopády atd.

Materiály

Zapuštěné bazény mohou být betonové, tvarovkové, laminátové, polypropylenové, akrylátové a celokovové.

Laminátové, polypropylenové a akrylátové bazény jsou předhotoveny a osazují se vcelku. Šířka těchto bazénů je omezena na 3,5 m z důvodu přepravy. Mají poměrně dobré a stálé vlastnosti, jsou odolné proti většině chemikálií, které se používají na úpravu a dezinfekci vody. Ačkoli se dají snadno přebarvit, vliv času a mechanická poškození na nich zanechávaji stopy. Bazény vyrobené ze sklolaminátových kompozitů se vyznačují několikanásobně vyšší životností než bazény plastové nebo fóliové, protože jsou díky skleněné výztuži neboli kostře rozměrově stálé i za velmi rozdílných teplot, takže nekřehnou a nevytvářejí se v nich mikrotrhlinky snižující životnost bazénu.

Materiály
Materiály

Betonové bazény mají téměř neomezenou životnost. Jelikož jejich výroba probíhá přímo na místě, výhodou je možnost volby tvaru, hloubky, sklonu dna, různých zálivů, podvodních posezení a osazení libovolné doplňkové technologie. Nevýhodou betonových bazénů je velká pracnost a delší doba výstavby. Zhotovují se vyléváním z tzv. vodostavebního betonu do bednění, kde je osazena železná výztuž. Konstrukce takového bazénu vyžaduje povrchovou úpravu fóliováním nebo bazénovou keramikou s nízkým stupněm nasákavosti.

Tvarovkové bazény jsou charakteristické rychlejším způsobem výstavby pomocí betonových, škvárobetonových nebo polystyrenových tvarovek, což částečně omezuje tvarovou variabilitu bazénu. Jejich povrchová úprava a životnost je podobná jako u betonových bazénů.

Celokovové bazény dobře odolávají povětrnostním vlivům, mohou být libovolně tvarované a členité a vyznačují se dlouhou životností. Nevýhodou je barva povrchu, který vytváří šedý odstín vody. Údržba je však velmi jednoduchá.

Technologická zařízení bazénu

Technologická zařízení bazénu
Technologická zařízení bazénu
Technologická zařízení bazénu
Technologická zařízení bazénu
Technologická zařízení bazénu
Technologická zařízení bazénu
Technologická zařízení bazénu
Technologická zařízení bazénu

Mezi technologická zařízení bazénu patří hlavně rozvod, cirkulace, filtrace, úprava a ohřev vody, masážní zařízení a zařízení na plavání proti proudu.

Zařízení na úpravu vody je nezbytné pro každý bazén, ostatní jsou pouze doplňková, zvyšující komfort užívání bazénu. Znečištěná bazénová voda se odvádí povrchovým sběračem (skimmerem) a dnovou výpustí do oběhového čerpadla a dále pokračuje přes filtr. Odfiltrované částice se z filtru odstraní zpětným vypláchnutím do kanalizace.

Za filtrem probíhá ohřev vody elektrickým ohřevem nebo ve výměníku tepla. Na doohřev lze využít sluneční kolektory. Do profiltrované vody se dávkují prostředky na regulaci pH, chlórové tablety, chlórnany nebo dezinfekční tablety bez chlóru. Kompletně upravená voda se dopravuje přes vtokové trysky do bazénu. Nečistoty na stěnách bazénu se odsávají vysavačem nebo robotem.

Technologická zařízení bazénu
Technologická zařízení bazénu

Čeho se vyvarovat a na co při stavbě bazénu nezapomenout

Protože stavba zapuštěného bazénu je finančně poměrně náročná, měli bychom se vyvarovat některých zbytečných chyb.

1. Volba firmy:Zapuštěné bazény dodávají firmy, nenechte se však nachytat na cenově lákavé nabídky bez toho, abyste si zjistili, co všechno nabídka obsahuje. Zda jen dovoz a usazení bazénu, nebo také výkopové práce, vlastní stavbu či montáž, a jestli je v ceně zahrnuto i filtrační zařízení nebo další doplňky či nikoliv.

2. Nová firma, která působí na trhu krátce:Může poskytovat stejné služby za nižší ceny, než firma zavedená, ovšem je otázkou, zda za pár let, až budete potřebovat servis, bude ještě existovat.

3. Volba filtračního zařízení:Není pravda, že čím více filtračních otvorů, tím čistší voda. Filtrační otvory jsou místa, která potřebují pravidelnou údržbu a servis, nejčastěji zde dochází k poruchám, je proto vhodné zvážit, zda zvolíme potrubní oběh vody přes filtr, doplněný dalšími čistícími jednotkami (plováky, vysavače, sběrné síťky) nebo bezpotrubní filtrační jednotku.

4. Volba umístění bazénu:Při volbě umístění bazénu je nutné zvážit různé podmínky, od nutnosti terénních úprav a konstrukčních možností, orientace na světovou stranu až po hygienické. Pro dokonalé využití slunce je vhodné bazén orientovat na jižní nebo jihovýchodní stranu. Kolem bazénu je zapotřebí nechat volné plochy na odpočinek a samozřejmě nesmíme zapomenout na určitý odstup od sousedních pozemků z důvodu zachování soukromí. Bazén můžeme situovat na terén, může být zapuštěný na úroveň zahrady nebo částečně zapuštěný tak, že jeho okraje budou přečnívat asi 50 cm nad terén.

Více o bazénech a příslušenství najdete i na www.marimex.cz

Publikováno: 15. 4. 2016, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce