reklama

Bazény na zahradě – nadzemní bazény

Kdo by se nechtěl v parném létě osvěžit v chladné vodě ve vlastním bazénu nebo dopřát tu radost a zábavu svým dětem i přátelům? Na jaře je nejlepší období na stavbu bazénu abychom si jej ještě v letošní sezoně mohli dostatečně užít. Pokud přemýšlíme o pořízení bazénu, musíme si vždy položit několik důležitých otázek. Využijeme bazén opravdu dostatečně? Chceme jej stavět natrvalo, nebo nejsme ještě pevně rozhodnuti? Kolik peněz jsme ochotni a schopni investovat do pořízení samotného bazénu a kolik pak do následné péče a údržby? Budeme mít dost času se o bazén starat?

Bazény na zahradě – nadzemní bazény

Odpovědi na tyto otázky nás nasměrují k základní volbě – tedy jestli si pořídit bazén nadzemní nebo zapuštěný, dále se pak budeme rozhodovat jaký tvar, velikost a hloubku bude bazén mít a v neposlední řadě také, kam jej umístíme.

Základním kriteriem při rozhodování, zda bazén nadzemní nebo zapuštěný, bývají většinou finanční náklady a nutnost stavebních úprav.

Nadzemní bazény pořídíme za rozumnou cenu, např Tampa s nafukovacím okrajem je ke koupi už cca od 1500Kč -dle rozměrů, plechový bazén Orlando od cca 4500Kč. (obojí na náš trh dodává firma Marimex)

Vzhledem k tomu, že stavební úpravy jsou potřeba žádné nebo jen minimální, a pokud po čase zjistíme, že jsme pro bazén nezvolili to nejvhodnější místo, můžeme jej rozmontovat a přesunout či nahradit bazénem jiným, je to rozumné řešení nejen z důvodů finančních. Přenosné bazény jsou vhodné na chaty a chalupy, do zahrad pronajatých nebo těch, které ještě čekají na svou definitivní úpravu.

Samonosné foliové bazény

Samonosný bazén, jak již sám název napovídá, nemá žádnou konstrukci, která by jej podpírala. Horní prstenec se napustí vzduchem a s přibývajícím množství vody získává bazén výslednou podobu. Pro foliový bazén je nejdůležitější vybrat správné místo, nejlépe travnatou rovinku bez kamení, které by případně mohly fólii bazénu protrhnout. Bazén by neměl stát na asfaltu, dřevu, ani nad jímkou nebo na špatně zpevněném terénu.

Výhodou fóliového bazénu je zejména jeho nízká cena, jednoduchá instalace a v podstatě nulová možnost poranění. Bazén lze snadno sbalit a převézt třeba na chatu nebo k přátelům na zahradu. Bohužel fóliový bazén má i své nevýhody. Lze jej relativně snadno poškodit ostrým předmětem nebo psími zuby. Vylití stovek litrů vody do zahrady je pak velmi nepříjemné.

Samonosné foliové bazény
Samonosné foliové bazény
Samonosné foliové bazény
Samonosné foliové bazény

Montované bazény

Montované bazény jsou poněkud bytelnější a jejich montáž je také časově náročnější než u samonosných bazénů. Základem pro stavbu jakéhokoliv budoucího bazénu je rovný a pevný povrch. Měrné zatížení na metr čtverečný je veliké a voda v bazénu váží i několik tun. Není proto vhodné bazén stavět na nasypaných nezhutnělých podložích, která by se mohla pod vahou bazénu sesunout.

Montované bazény
Montované bazény
Montované bazény
Montované bazény
Montované bazény
Montované bazény
Montované bazény
Montované bazény

Nemáme-li k dispozici rovinatý terén, můžeme si jej vytvořit a bazén do svahu částečně zapustit. Následné obložení například cihlami působí elegantně.Základem montovaného bazénu jsou svislé plochy z plechu (obvykle z pozinkované oceli ošetřené lakem). Vnitřek bazénu se vykládá měkkou fólií. Stabilitu bazénu potom zajišťují svislé vzpěry. Také mezi montovanými bazény nalezneme rozdíly, a to nejen v kvalitě a ceně. Některé bazény lze poměrně jednoduše smontovat i demontovat, kamkoliv převézt a na zimu uschovat. Jiné bazény lze částečně zapustit do země, a s jejich stěhováním se tak příliš nepočítá.

Dalším typem montovaných nadzemních bazénů jsou ty s kovovými podpěrami a pevnou folií. Jejich montáž je pohodlná a zvládneme ji lehce sami, můžeme je na zahradě nechat natrvalo, ale pokud potřebujeme, lze je rozmontovat a příští sezonu zvolit pro bazén vhodnější místo.

Při nákupu bazénu bychom neměli zapomenout také na schůdky, které umožní přistup do bazénu všem členům rodiny. Nadzemní bazény potřebují také alespoň jednoduché filtrační zařízení a plovák na čisticí přípravky, při nákupu se proto zajímejme o to, jaké příslušenství je v ceně a co je třeba ještě dokoupit.

Umístění bazénu i jeho okolí by mělo být pro koupající a hlavně děti dostatečně bezpečné. Bazén by pokud možno neměly obklopovat stromy (není to bezpečné ani praktické), natož stožárové elektrické vedení. Přístup k elektrickému vedení ovšem pro filtraci potřebovat budeme

.

Publikováno: 12. 4. 2016, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce